Wpis z mikrobloga

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: tak, lepiej się zamknąć na dowody naukowe w imię ideologii libertariańskiej xD Istnienie efektów zewnętrznych, wielkich nierówności, asymetrii informacji, monopolów i ludzkiej irracjonalności w ekonomii behawioralnej też odrzucasz? Państwo musi zarządzać gospodarką, by eliminować te patologie. Dodatkowo takie kraje jak Korea Pd. i Chiny przez politykę tworzenia przez państwo przemysłu uzyskały wysoki wzrost gospodarczy. Jako bonus filmik: https://www.wykop.pl/link/5117887/historia-kapitalizmu/
  • Odpowiedz
lepiej się zamknąć na dowody naukowe w imię ideologii libertariańskiej xD


@PolskaPrawica: twoj rozmówca nie opowiada sie za jakakolwiek ideologia, tylko mowi, ze dowód nie jest dowodem. I ma rację, bo korelacja to nie kauzacja. Chiny to rzeczywiście swietny przyklad na to, ze to działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Tamerlan: już podałem artykuł Jeffreya Sachsa, który bardziej szczegółowo opisuje całą kwestię i podaje więcej dowodów.

Chiny to rzeczywiście swietny przyklad na to, ze to działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A nie? Sam krul mówi, że rozwijają się bardzo szybko. Nie dodaje, że to przez wielki interwencjonizm państwowy.

China practices state capitalism; the government owns many large firms and decides which industries will receive subsidies, protected markets
  • Odpowiedz
Sam krul mówi, że rozwijają się bardzo szybko.


@PolskaPrawica: jak zamordysta korwę cos mowi, to musi byc prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

Ja tylko zaznaczam, ze dzieki za opresyjne państwo, które niszczy obywateli i środowisko. Wazne, ze wysoki wzrost xd

A co do artykulu: sam widzisz, ile wydatkow na R&D przeznaczają. Wiec moze i welfare state, ale nie tylko kasa na bombelki. Tylko na rozwoj i konkurencyjność.
  • Odpowiedz
jak zamordysta korwę cos mowi, to musi byc prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

@Tamerlan: jeżeli losowy świadek twierdzi, że osoba A zamordowała osobę B to prawdopodobnie mówi prawdę, ale pewności nie ma. Jak matka osoba A mówi, że widziała jak jej ukochany syn zamordował osobę B to kłamstwo jest bardzo mało prawdopodobne. Analogicznie - jak wróg interwencjonizmu chwali etatystyczny kraj to wiedz, że coś się dzieje.

Ja
  • Odpowiedz
wiele lepiej niż w krajach 3 świata o


@PolskaPrawica: o ile nie umierasz ze wzgledu na zły stan środowiska albo nie spadaja na Ciebie opresje, a i tak na kazdym kroku panstwo Cie inwigiluje? To dziala( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dlatego bbardziej przemawia do mnie Twoj skandynawski przykład.

. W największych państwach opiekuńczych to głównie żłobki, lepsza służba zdrowia, darmowy transport publiczny i różne inne usługi a nie
  • Odpowiedz
zgoda, czyli transfery socjalne w Polsce nie beda prowadzic do dobrobytu.

@Tamerlan: będą: malejąca użyteczność krańcowa. Poza tym biedni szybciej wydają pieniądze i nakręcają przez to gospodarkę.

Bo wymienione przez Ciebie strefy leżą i kwicza.

Dlatego trzeba silniej opodatkować bogaczy, np. przez podatek od majątku, zniesienie limitu ZUS (co już robią) oraz likwidację ryczałtu ZUSu dla przedsiębiorców czy dodatkowe progi podatku dochodowego a przychody przeznaczyć na te właśnie strefy. Pieniądze na
  • Odpowiedz
@Tamerlan: ja jestem demokratycznym socjalistą. Państwo powinno przejąć duże firmy i banki, większość małych i średnich zamienić we spółdzielnie, a resztę bardzo surowo uregulować. Osoba z każdej branży w każdym zakątku Polski powinna mieć opcję pracowania dla spółdzielni lub państwa zamiast prywaciarza, a na nich samych narzucić podatek co najmniej 50%, zamiast obecnych 20%. Dodatkowo wysokie, progresywne podatki z których oprócz dzisiejszych darmowych usług finansowane są żłobki dla wszystkich, powszechny dochód
  • Odpowiedz
tak, lepiej się zamknąć na dowody naukowe w imię ideologii libertariańskiej xD


@PolskaPrawica: Ale ja się na nic nie zamykam. Wklejasz jakieś dwa wykresy i mówisz, że to dowód naukowy. Nie. Tak nie jest. Dowodem są przeprowadzone badania a nie dwa obrazki. #!$%@?ąc od wartości merytorycznej bo nawet nie zagłębiałem się w co to te wykresy przedstawiają piszę ci, że same suche wyciągnięte dwa obrazki z jakiejś publikacji nie są żadnym
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: @PolskaPrawica: Czy Twój mózg, który nie ma posiada podstaw praw ekonomicznych, ani jakiejkowiek nauki, jest skory do przyjęcia dwóch prostych faktów: po pierwsze wykresy nie mówia która zmienna jest endo a która egzo - geniczna, po drugie wykresy nie mówia, czy jedno jest powiazane z drugim. Rozumiem, że gdybyś na przestrzeni lat zauważył korelacje pomiędzy liczba zapalniczek w gospodarstwach domowych a liczba osób chorujacych na raka to również byłby
  • Odpowiedz
Poza tym, Twój wykres możesz wsadzić w swoje bajki w zestawieniu z rzeczywistościa, która odgrywała się w państwach takich jak Szwecja badź azjatyckie tygrysy czy też Irlandia itd.

@Zahion: słucham, mów dalej. I odnieś się do tego artykułu naukowego Jeffreya Sachsa - ekonomisty z Harvardu https://austrianeconomists.typepad.com/weblog/files/ScientificAmericanNovember2006-WelfareStatesBeyondIdeology.pdf który pokazuje znakomity wpływ dużej roli państwa w gospodarce.

Czy Twój mózg, który nie ma posiada podstaw praw ekonomicznych, ani jakiejkowiek nauki, jest skory do
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica: Von Hayek was wrong. In strong and vibrant democracies,
a generous social welfare state is not a road to serfdom
but rather to fairness, economic equality and international
competitiveness. Nie wiem do czego mam się odnieść, spójrz na Chiny i proszę nie mów, że to komunizm gospodarczy.
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica: Poza tym zdawaj sobie sprawę, że ekonomiści sa podzieleni co do ustrojów ekonomicznych, znalezienie 100 ekonomistów z pogladami socjalistycznymi nie będzie trudne, acz trudniejsze niż 30 lat temu.
  • Odpowiedz