Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 77
NGC 7000 i IC 5070 - Mgławice Ameryka Północna oraz Pelikan.

W tym roku mam wyjątkowe "szczęście" do chmur toteż staram się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję by uwiecznić jakiś kawałek nieba. Noc z 24 na 25 sierpnia obfitowała w cirrusy, ale uznałem, że warto spróbować szczęścia. I tak z 70 zdjęć 49 poszło w kosz właśnie przez chmury :( . Pozostałe 21 wykorzystałem jednak najefektywniej jak potrafiłem i oto rezultat starań.
Źródłem czerwonej barwy są obszary zjonizowanego wodoru.

HEQ5 + radziecki Jupiter 21M @ f/5.6, iso 1600; wciąż jeszcze bez guidingu
21 x 180s + 30 x dark, 50 x flat, 50 x bias

P.S. Dziś wracam do remontu mieszkania ;)

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #tworczoscwlasna #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia
Nedved - NGC 7000 i IC 5070 - Mgławice Ameryka Północna oraz Pelikan.

W tym roku mam...

źródło: comment_W5cjNm70Aij0BlT0MTJYMvIVMeWrdtgh.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@Nedved ładnie! Na jasnych gwiazdach (Hi-Cygni i Nu-Cygni) widać jeszcze halo z cirrusa.
Ja się bawiłem w weekend montażem iOptron SkyGuide i jakoś nie potrafię go ogarnąć... Na około 100 albo i więcej fotek (120-180s), montaż ma pattern:
- klatka ładna
- klatka lekko poruszona
- klatka pojechania
I tak w kółko...
Może za dużo od niego wymagam, ale nie rozumiem skąd ta powtarzalność i taki rozrzut klatek...
  • Odpowiedz
W tym roku mam wyjątkowe "szczęście" do chmur

@Nedved: W tym roku jest tragedia ( ͡° ʖ̯ ͡°) O ile normalnie wyjeżdżam w góry na fotki raz na 1-2 miesiące, to od marca nie byłem ani razu. Dobrze, że udały mi się wyprawy na La Palmę i do Namibii, bo inaczej bym nie miał żadnych nowych fotek...
  • Odpowiedz
@Nedved idzie zwykłą lustrzanką zrobić w miarę fajne zdjęcie? Teściowie mieszkają na wsi i niebo jest fajnie widoczne z gwiazdami, mam statyw, apkę w telefonie służącą za podgląd i spust migawki. Lepiej zrobić jedno zdjęcie, czy posklejać kilka? Jakich nastaw użyć? Kolejny amator pcha się do zabawy ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@niuniek_kp zrób jak najwięcej klatek z maksymalnym czasem naświetlania i jak najmniejszą wartością przesłony i popatrz jak wychodzi. Np 40 klatek po 30 sekund na 18mm ogniskowej z ISO 800, przeslona 1.8 luby 3,5i pamiętaj żeby ustawić ostrość na gwiazdy! Powodzenia( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@jgoluch może masz jakiś model zły, jaką masz ogniskową? U mnie na 135mm z 50 klatek z 5 się nie nadaje a mam Star Adventurera, więc gorszy montaż.
  • Odpowiedz
@paliakk nie wiem sam juz, jeszcze nie rozgryzłem tego montażu, ale wydaje mi się ,że jeszcze muszę powalczyć z lepszym wyważeniem (przeciążenie na wschód) i dociskiem osi RA.
U mnie samyang 135/2 z dość wymagającym D800 (fullframe). Muszę gdzieś przeciwwagę dorobić/dokupić.
  • Odpowiedz
@flamezz dzięki :) W aparacie mam funkcję, że naświetla ile trzymam. To lepiej tak i podtrzymać z 300sek.? Czy te 40 klatek po 30sek. i skleić? No i pytanie się pojawia - w jakim programie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@niuniek_kp nie , to tak nie działa będziesz miał poruszone zdjęcie przez trzymanie palca na migawce plus rozjechane gwiazdy. Maksymalny czas naświetlania bez pokruszonych gwiazd oblicza się tak : 500 : długość ogniskowej. Pamiętaj żeby usyaiacu samowyzwalacz
  • Odpowiedz
@flamezz kumam, ale właśnie mam apkę na telefon, bo aparat ma wifi i mogę sterować spustem z telefonu mając podgląd ekranu i jest bulb. Ale to ogarnę tak jak pisałeś. Dzięki za link :)
  • Odpowiedz