Wpis z mikrobloga

Przejąłem zapuszczoną działkę, i chciałbym od przyszłego sezonu nadać jej normalności - uprawa warzyw, trawniczek, czyli klasyka.

Zrobiłem porządek wokół i ogarnąłem drzewa, pozostaje przekopać to wszystko... No i to jest najtrudniejszy etap.
Gleba jest bardzo ciężka do kopania. Sporo gliny, wszystko zbite. Teren pofałdowany i nierówny. Na wszystkim rośnie coś, co bardziej przypomina łąke niż trawnik. Gęsta trawa, bogata roślinność, co daje nam ziemię przerośniętą korzeniami.
To bardzo utrudnia kopanie.

To by było do przejścia, bo to kwestia czasu i pracy. Jednak taka ilość zielonego przeyprawia o ból głowy. Korzeni i trawy jest tak dużo że robi się z tego problem.
Najchętniej zrobiłbym coś, żeby to naturalnie przegniło, tak żebym miał czarną ziemię i mógł ją w miarę normalnie przekopać na początku sezonu.

Słyszałem że można wszystko pokryć geowłókniną na kilka miesięcy. Roślinność powinna zginąć bez dostępu światłą, a potem przekopanie - i już gotowy teren.

Ktoś stosował tą metodę, ewentualnie podpowie jak rozsądnie przywrócić terenowi funkcjonalność?

#ogrodnictwo #rolnictwo #rosliny #ogrod #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 26
A może glebogryzarka? Mozna wypożyczyć za okolo 100-200zl/doba kilka h roboty i przy okazji torche teren wyrówna. Najlepiej taka spaliwnową z napędem (przyda się gdy ziemia jest dość zbita) na glebokosc conajmniej 20cm i taka co przerzuca darń na spód, a na wierzch wyciąga swieżą zyzną ziemię? Kilka zł trzeba wydać ale przynajmniej za jedną dniówkę cala działkę mozna zrobic i efekt masz od razu
@tomzi: Tej zieleniny jest tak dużo, że ciężko "przerzucić" z góry na dół. Kopałem głęboko i jest to naprawdę problem. Bez odrzucenia darni i korzeni na bok, to dalej problem pozostaje. Mówię, ja przekopać dam radę (czy ręcznie czy glebogryzarką) ale ta roślinność musi przegnić, bo sobie z nią nie poradzę.
@Sandman jak przejedziesz glebogryzarką i darń z korzeniami bedzie na spodzie, to szybciej to zgnije niz odrośnie, zwlaszcza jak zrobisz to przed sezonem deszczowym. Dla pewności mozesz wszystko spryskac jakimś chwastoxem czy czyms innym co niszczy korzenie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Sandman: Najpierw nawodnij mocno, jak gleba sucha to ciezko sie kopie, potem glebogryzarka i dokładnie zmielić wszystko i potem przykryj geowłokniną czy czymś innym by nie było światła. Na wiosnę powtrórzyć dodajc azotu ale już bez włókniny. Od tego bym zaczął. Potem własny kompostownik i nawożenie.
@Sandman: Taką twardą ziemie bardzo dobrze przekopuje się widłami amerykańskimi.Do tego zamiast przecinać korzenie to wyciąga się je i potem mniej rośnie ale jak jest gruba darń to może być kłopot przekopać to widłami.Jak tylko to przekopiesz i wyrównasz a potem będziesz kosić co tydzień to już pozbędziesz się wielu chwastów i w jeden sezon będzie fajny trawnik z domieszką chwastów który nawet bez nawożenia i nawadniania jest zieloniutki.
Najchętniej zrobiłbym coś, żeby to naturalnie przegniło, tak żebym miał czarną ziemię i mógł ją w miarę normalnie przekopać na początku sezonu.

Słyszałem że można wszystko pokryć geowłókniną na kilka miesięcy. Roślinność powinna zginąć bez dostępu światłą, a potem przekopanie - i już gotowy teren.


@Sandman: Możesz nie kopać w ogóle i tą metode polecam najbardziej. W włókniny sie nie baw, nie działają dobrze. To co musisz zrobić to skosić trawe
Niewiemja - > Najchętniej zrobiłbym coś, żeby to naturalnie przegniło, tak żebym miał...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomzi: chyba nigdy nie pracowałeś taka glebogryzarką skoro twierdzisz że poradzi sobie z wysoką i mocno ukorzenioną roślinnością a do tego przy takiej niskiej wilgoci w ziemi, już nie mówiąc o tym że ziemia jest zbita bo przez długi czas nie była zruszana
@Ashby Tak ske składa że pracowałem. Mocna glebogryzarka z napęden daje rade.
Najpierw skoszenie tego co jest, zebranie pokosu i na kompostownik (przyda sie na takiej działce) ew. spalić czy coś. Później jak roślinność odbije okolo 20cm to chwastox podwójna dawka. Czekamy dwa tygodnie aż wiekszość się zeschnie i dalej już glebogryzarka. Później trzeba ew. zebrać to wyszło na wierzch - pozostałe korzenie, kamienie itp.
tomzi - @Ashby Tak ske składa że pracowałem. Mocna glebogryzarka z napęden daje rade....
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomzi: jak pójdą na to opryski to dużo lepsza robotę zrobi się szpadlem niż tymi całymi glebogryzarkami. Btw op jak wspomniał chcę to zrobić naturalnie a nie pryskać chemią
Ogródek warzywny to moze one i uprawią gdzie indziej będą drapać ziemię na głębokość do 10cm.
Edit: zerknąłem na ten filmik i na ubitej ziemi nawet na 10 cm się ona nie zagłębia. Szkoda czasu pieniędzy bo i tak później trzeba to
Nie moge edytować juz a apka mi obcięła pół komentarza;/

Wszystko zależy jak duża to dzialka, bo moze byc za mala żeby sie wyrobic ciagnikiem, a jak to dzialka wielkości "RODOS" to nawet koniem sie nie zmieści i wtedy faktycznie zostaje tylko przekopanie reczne + jakaś metoda zaproponowana powyżej.
@Niewiemja: Temat jest rozbudowany, więc się doszkalam zanim podejmę decyzję.
Ogólnie kompostowanie kartonami i trawa bardzo mi się podoba, jednak w tym roku już tego nie ogarnę - za mało czasu. Jednak jest jak najbardziej za.

Na ten czas muszę ogarnąć podstawowy "terraforming", więc muszę już podjąć kroki. Zastosuję geotkanine/geowłókninę bo jest to towar łatwo dostępny. Tak jak mówię, mi zależy na pozbyciu się roślin, tak żeby przygotować ziemię na przyszłoroczny
Zastosuję geotkanine/geowłókninę bo jest to towar łatwo dostępny. Tak jak mówię, mi zależy na pozbyciu się roślin, tak żeby przygotować ziemię na przyszłoroczny wysiew - w miarę dobrze.


@Sandman: To bierz najgrubszą, te tanie cienkie materiałowe Ci chwastów nie usuną chyba że byś położył tam z 5 warstw

Nie wiem, czy przykrywać to teraz jak leży i przekopać po zimie, czy lepiej będzie przekopaćto teraz i taką ostrą skibę przykryć geotkaninę.
Przykrywaj bez kopania, składniki pokarmowe z więdnącej pod spodem trawy wrócą do ziemi


@Niewiemja: A jak przekopię to nie ułatwię procesów gnilnych i nie natlenie przy okazji gleby, co by było pozytywne?

To bierz najgrubszą, te tanie cienkie materiałowe Ci chwastów nie usuną chyba że byś położył tam z 5 warstw


@Niewiemja: Właśnie przeglądam, czytam. Niby każda nadaje się do ściółkowania.
Niby każda nadaje się do ściółkowania


@Sandman: Każda sie nadaje, nie każda spełnia zadanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak chcesz to kop, jak nie chcesz to nie kop :D Imo wystarczy jak przekopiesz na wiosne