Wpis z mikrobloga

  • 2096
"WSTĘP NA BASEN TYLKO I WYŁĄCZNIE W CZEPKU KĄPIELOWYM
No to wszedłem na basen tylko w czepku i mnie #!$%@? #!$%@?..."
  • 19
  • Odpowiedz
Daj spokój. Ostatnio w centrum handlowym na placu zabaw zastosowałem się do instrukcji „wstęp wyłącznie w skarpetkach”, rodzice darli mordy i wezwali policję.
  • Odpowiedz
@ziuaxa:

"tylko i wyłącznie" to pleonazm.

niezupelnie. Wejscie "tylko" w czepku oznacza, ze trzeba miec czepek, ale mozna tez miec rozne inne rzeczy.
Wylacznie oznacza wlasnie wylacznosc, czyli nic innego, ani poza.
To cos jak logiczny warunek wystarczajacy (tylko) oraz konieczny (wylacznie).
Nie kazdy warunek wystarczajacy jest konieczny.
  • Odpowiedz
@etui64:

Nie, to tautologia


( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zachęcam Cię do lektury książki "Encyklopedia językoznawstwa ogólnego" ISBN: 8304046806, z której doształcisz się i przeczytasz, że tautologie są włączane do pleonazmów, więc to co napisałaś jest idiotyzmem. Próbujesz, choć nieudolnie, wymądrzać się, poprawiać innych, a nie pamiętasz, że zdania i równoważniki zdań kończy się na przykład kropką, różowa wariatko.
  • Odpowiedz
@dzikireks:

To cos jak logiczny warunek wystarczajacy (tylko) oraz konieczny (wylacznie).


Niezupełnie. "Tylko i wyłącznie" to powszechny pleonazm, który łącząc spójnikiem dwie partykuły o tym samym znaczeniu tworzy funkcję hiperboli. W tej formie jest nadużywany przez ludzi próbujących brzmieć mądrze i używających słów i zwrotów, które trochę ich przerastają.
ziuaxa - @dzikireks: 
 To cos jak logiczny warunek wystarczajacy (tylko) oraz koniecz...

źródło: comment_FOmPNziH27vwbllz8e1wkMtspDd0YXAr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@etui64 dla Ciebie autorytetem jest anonimowa postać odpowiadająca randomowej blondynce z UWM na stronie "wixsite.com", dla mnie książka, którą możesz wypożyczyć w bibliotece UWr.

Spoko, nie mam więcej pytań i nie będę Cię zmuszał do uwierzenia, że według językoznawców tautologie również są pleonazmami, tak jak kwadraty są prostokątami, a
szczupak jest królem wód.

Kolor Twojego paska mówi wszystko. () ( ͡°( ͡° ͜ʖ(
  • Odpowiedz
@ziuaxa:
@etui64:
Wystarczy zadac sobie pytanie, czy na przyklad zdanie "tylko mnie kochaj" oraz "wylacznie mnie kochaj" oznaczaja to samo?
Otoz nie i raczej ciezko z tym dyskutowac.
Pomimo podobnego zakresu pojeciowego, "tylko" i "wylacznie" roznia sie nieco. "Tylko" to taki troche odpowiednik logicznego warunku wystarczajacego ("wystarczy, ze bedziesz mnie kochal"), a "wylacznie" to bardziej troche niby taki odpowiednik warunku koniecznego w logice ("masz kochac jedynie mnie i nikogo innego")
  • Odpowiedz