Wpis z mikrobloga

Kupiłem Starsan i mam pytanie jak najlepiej go wykorzystywać.
Znalazłem informacje że najlepiej rozrobić 7 ml w 5 litrach wody destylowanej i z tego korzystać. Do tego dezynfekuje piana wiec mała ilość środka i intensywne mieszanie. Czy to dobry sposób?

Zastanawiam się czy dla znanych mi butelek (te które sam po wypiciu wypłukałem) wystarczy starsanem przepłukać przed butelkowaniem.
Do tej pory NaOH robiło za wszystko tylko musiałem płukać jeszcze wodą a tu nie trzeba.

I mam pytanie czego używacie do dezynfekcji np wężyków przed rozlewem, bulkadełek lub wymienika płytowego

Wiem temat w wielu miejscach był przerabiany ale wy tym temacie warto posłuchać innych i może coś sobie wykorzystać
#piwowarstwo
  • 14
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lukaschels: co do butelek, to ja przed butelkowaniem moczę w ciepłej wodzie z dodatkiem tabletki do zmywarki i potem psikam środek starsanem. Sposób się sprawdza, jest szybki. Robiłem już, że po wypiciu piwa wkladałem butelki do zmywarki i tak umyte butelki przed rozlewem również dwa psiski środka starsanem i żadnego zakażenia. Ogólnie po zaczęciu używania starsanu nie korzystam z innego środka do dezynfekcji i żadnego zakażenia nie miałem. Jest to super
  • Odpowiedz
@lukaschels: Ja do dezynfekcji przed rozlewem używam oxi, mam też ten sterylizator. Tak samo podczas warzenia piwa w jednym fermentorze mam rozrobiony oxi i tam wrzucone węże. Starsan mam rozprowadzony w rozpylaczu czy tam atomizerze i używam do doraźnej dezynfekcji (np. termometr etc). Jak nie miałem oxi pod ręką to węże moczyłem w starsanie.
Na pewno NaOH? Sody kaustycznej nie używałbym przed samym rozlewem do butelek. Ten środek jest do mycia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jmyung: no właśnie nie dawno się o tym dowiedziałem że płukanie to za mało i postanowiłem zmienić system.
Może kupię jeszcze oxy by robić jak Ty podczas warzenia.
  • Odpowiedz
@piwowarz_pl: do zbiornika mieści się ~300 ml płynu. Na tego sterczącego cosia w środku nakładasz butelkę, potem naciskasz - tym ruchem wyciskasz porcję płynu który rozbryzguje się na denku butelki i po ściankach spływa z powrotem do zbiornika. Trzy-cztery bryzgnięcia w dwie sekundy i przechodzisz na kolejną butelkę. Starsan pieni się przy tym jak cholera, ale działa :)
  • Odpowiedz
@jmyung: i czy lepszy jest pirosiarczyn sodu czy nadweglan sodu (czyli oxi). Znalazłem ofertę i różnica jest sumie 1 zł czy to raczej bez różnicy

(zaskakuje mnie ciągle to że jeśli szuka się czegoś poza kręgiem piwowarskim potrafi być dwukrotnie tańsze)
  • Odpowiedz
@lukaschels: nadweglan sodu bierz. Ja kupowałem na allegro, 1kg oxi, 1kg NaOH i jakąś inne chemie. Weź jeszcze kwas cytrynuowy do dezaktywacji NaOH (taniej niż starsan). Oxi nawet jest dostępne w markecie, ale chyba 40 czy 60%.
Mycie NaOh co jakiś czas warto zrobić, ale jak masz swoje czyste butelki wypłukane to wystarczy dezynfekcja. Jak miałem zdobyczne butelki to też traktowałem ługiem, ale później płukanie wodą i kwasem cytrynowym. Przed rozlewem
  • Odpowiedz
@piwowarz_pl: Ja mam taki żółty za dwie dyszki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego ociekacz na 50 butelek. Wszystko z allegro bo w sklepach piwowarskich ceny są od czapy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz