Wpis z mikrobloga

Czołem Akwa-Mirki.
Jestem świeżo upieczonym... właścicielem #akwarium . Akwarystą jeszcze siebie nie nazwę, bo z #akwarystyka znam jedynie podstawy podstaw wyodrębnionych z podstaw, czyli to, co można wyszukać w sieci "na szybko".
Jako, że wdepnąłem po pachy w te hobby i mi się to wszystko całkiem podoba (przy czym najfajniejsze z tego wszystkiego jest ciągłe kombinowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)), chciałem się jakoś bardziej zagłębić w tematykę. Problem w tym, że szukając info na necie na własną rękę trafiam na kilka różnych źródeł które prezentują całkiem odmienne podejście do tematu i wpadam na sprzeczności.
Przykład? Według jednego źródła lepiej jest mieć w zbiorniku nadfiltrację niż filtrację za słabą + zawsze ten kubeł ze złożami biolog/mechanik+biolog będzie bardzo rozsądnym wyjściem. Według drugiego źródła, na który można się natknąć parę wyników w Google niżej, kubły to dupa, malutka gąbka z filtrem o napędzie powietrznym (cokolwiek to jest) za 20 zł absolutnie wystarcza na baniak nawet rzędu 112l.
Takich przykładów sprzeczności danych między źródłami jest mnogo, pomijając już fora poświęcone typowo akwariom Malawi, roślinnymi i innymi morskimi.

Stąd moje pytanie do Was, którzy siedzą w tym trochę dłużej - macie jakieś swoje sprawdzone źródła informacji? Strony internetowe bądź coś z literatury? Coś mądrzejszego niż strony sklepów zoologicznych z niezwykle rzetelnymi artykułami o super turbo środkach, dzięki którym można wpuszczać ryby na drugi dzień po zalaniu baniaka? Chętnie zdobyłbym trochę wiedzy. Najlepiej sprawdzonej.
  • 22
@damiano_polishiano: a nie wiem, może moje okulary nie są korekcyjne tylko przenoszą do wirtualnej rzeczywistości, ale jak dla mnie krasnale inaczej wyglądają niż to co mam :D

@Serek_Niehomogenizowany: moje akwa ma może z miesiąc, przy czym kubeł pracuje od 2 tygodni, więc ta biologia może nie być jeszcze trochę zachwiana. Jeśli testy paskowe mnie nie oszukują, to NO3 jest niestety na dość konkretnym poziomie. NO2 brak, NH3 według zooleku śladowe