Wpis z mikrobloga

Czołem Akwa-Mirki.
Jestem świeżo upieczonym... właścicielem #akwarium . Akwarystą jeszcze siebie nie nazwę, bo z #akwarystyka znam jedynie podstawy podstaw wyodrębnionych z podstaw, czyli to, co można wyszukać w sieci "na szybko".
Jako, że wdepnąłem po pachy w te hobby i mi się to wszystko całkiem podoba (przy czym najfajniejsze z tego wszystkiego jest ciągłe kombinowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)), chciałem się jakoś bardziej zagłębić w tematykę. Problem w tym, że szukając info na necie na własną rękę trafiam na kilka różnych źródeł które prezentują całkiem odmienne podejście do tematu i wpadam na sprzeczności.
Przykład? Według jednego źródła lepiej jest mieć w zbiorniku nadfiltrację niż filtrację za słabą + zawsze ten kubeł ze złożami biolog/mechanik+biolog będzie bardzo rozsądnym wyjściem. Według drugiego źródła, na który można się natknąć parę wyników w Google niżej, kubły to dupa, malutka gąbka z filtrem o napędzie powietrznym (cokolwiek to jest) za 20 zł absolutnie wystarcza na baniak nawet rzędu 112l.
Takich przykładów sprzeczności danych między źródłami jest mnogo, pomijając już fora poświęcone typowo akwariom Malawi, roślinnymi i innymi morskimi.

Stąd moje pytanie do Was, którzy siedzą w tym trochę dłużej - macie jakieś swoje sprawdzone źródła informacji? Strony internetowe bądź coś z literatury? Coś mądrzejszego niż strony sklepów zoologicznych z niezwykle rzetelnymi artykułami o super turbo środkach, dzięki którym można wpuszczać ryby na drugi dzień po zalaniu baniaka? Chętnie zdobyłbym trochę wiedzy. Najlepiej sprawdzonej.
  • 22
@Opportunity: tutaj akurat filtracja posłużyła jedynie za przykład :P ja mam baniak trochę mniejszy, bo 54l, za filtrację odpowiada też hw-302, w drodze też jest HW-602, bo męczy mnie trochę czyszczenie gąbki z wlotu. swoją drogą, jakiś czas temu zgłaszałem się tu w kwestii hałasu tego kubła - nadal nie udało się go w pełni zniwelować, choć jest trochę ciszej. Zamówiłem drugi wirnik za jakieś 10 zł, koszt żaden a może
@Opportunity: mój wariat niestety warczy. No właśnie - teraz warczy, bo wcześniej do tego terkotał jak traktor. Pomyślałem, że może wirnik ma jakieś opory albo pracuje lekko na sucho, specjalnie podpiąłem obydwa segmenty deszczownicy (dzięki czemu ruch wody w akwarium wydaje się być jeszcze znośny) i otworzyłem zawory na max. Po tym przestał terkotać, pozostał warkot.
Powalczę z chamem na weekend, przy okazji podmianki wody. Może uda się go złożyć tak,
@KHOT: czasami nawet ciężko uzyskać jednoznaczne informacje o zbiornikach ogólnych, co dopiero o roślinnych czy biotopowych. Ilu akwarystów, tyle opinii. Nie wiadomo kogo słuchać...

Może też rzuć okiem na pozycję od Mirka wyżej? Niestety nie widać nigdzie pdfa, chyba trzeba będzie kupić :P
@Ernest_Rozpustnik: chyba będzie trzeba nabyć. Na szczęście w Poznaniu mam dobry sklep z mega kumatym gościem, który specjalizuje się w roślinach akwariowych. Fora mi nie pomogły, to jadę do niego po robocie z wynikami testów wody i liczę, że mi pomoże z wyborem nawozów i ustabilizowaniem roślin.
@KHOT: zazdroszczę. U mnie w małej mieścinie na Dolnym Śląsku nie mogę liczyć za bardzo na wsparcie od sprzedawców.
Taka sytuacja... Szukałem testów na obecność NH3 w lokalnych sklepach. W większości z nich mówili, że ups, właśnie się skończył... :D a w jednym pan zrobił wielkie oczy i po chwili namysłu wręczył mi test na... pH.
Kiedy miałem problem z okrzemkami (jeszcze startowałem akwarium), podszedłem do jednego ze sklepów. Pan sprzedawca
@Ernest_Rozpustnik: Podstawowa zasada Internetu jest taka, że na forach miłośników czegokolwiek generalnie siedzą fanatycy i tworzy się kółeczko wzajemnej adoracji. Najważniejsze, to nie ufać i patrzeć krytycznie.
Pompki z napędem powietrznym to nie wiem, czy ktokolwiek jeszcze produkuje i sprzedaje. Były to pompki o innej, prostszej konstrukcji, które miały bardzo niewielką wydajność, ale były tanie. Teraz generalnie wszystkie pompki są tanie, więc nie warto się zastanawiać.
Odnośnie filtracji biologicznej, to największą
@Ernest_Rozpustnik: u mnie w takim stoi Pat Mini z większą gąbką (ʘʘ).


@damiano_polishiano: A i u mnie taki pracował na początku. Wcale nie mówię, że był zły. Wymieniłem go na kubeł z dwóch powodów. Raz, że pomyślałem sobie, że niewykluczone, że z czasem ten baniak wymienię na większy, wtedy nowym filtrem nie będę musiał się przejmować. A dwa, no to... strasznie mnie kusiło żeby to zrobić
Na roślinkach mam taki wredny, włochaty glon, którego otoski się nie tykają.


@Ernest_Rozpustnik: zapewne krasnorosty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego możesz rozważyć to:

Zabawy z wodą z RO mi nie przyszły do głowy xD ale nie uważam też, żeby mi to było jakkolwiek potrzebne.


Oczywiście uwzględniając życie, które w akwarium posiadasz :)
@Ernest_Rozpustnik: zapewne krasnorosty ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@damiano_polishiano: wiesz co, krasnorostów na żywo nie widziałem jeszcze, na zdjęciach jeno, ale według mnie to to jednak wygląda trochę inaczej

@Ernest_Rozpustnik: A ten glon, który ci rośnie, to taki ciemny zamsz, czy raczej malutkie, nitkowate krzaczki?


@Serek_Niehomogenizowany: hmm... włoski. Zanim ryby wpuściłem do akwarium to widziałem już coś takiego. Zarzucę zaraz jakimś zdjęciem niżej, może coś
@Ernest_Rozpustnik: Popularny glonek. U mnie zadziałał na niego 5-hydrat siarczanu (VI) miedzi (II) w ilości 50 mg / 100 l wody co 7 dni. Po kilku tygodniach ilość zmniejszyła się bardzo znacznie i od tego czasu utrzymuje się na niskim poziomie.
Gotowy roztwór, oczywiście z 10000% przebitką jak to zwykle bywa, dostępny jest w postaci preparatu Tropical Algin, więc jak Ci się nie chce ważyć, względnie nie masz precyzyjnej wagi, to
@Ernest_Rozpustnik: Może się pojawiać z różnych powodów, ale warto spróbować wytępić chemią i zobaczysz wtedy, czy będzie się nadal rozwijał. Teoretycznie może to być nadmiar fosforu lub generalnie niewłaściwa proporcja NPK, ale może to też być wynikiem sprzyjającego ph, twardości, oświetlenia, czegokolwiek tak naprawdę. Zgaduj-zgadula. Jeżeli masz dość młody zbiornik, to można spróbować zaczekać, aż się sytuacja ustabilizuje, być może glon sam się zredukuje. Ale jeżeli masz już akwa ze 2