Wpis z mikrobloga

ponieważ w ostatnich tygodniach powstało kilka tzw. moderowanych agregatorów treści i ponieważ przy pracach nad jednym z nich brałem udział, napiszę: to nie wypali. nie wypali, jeśli będzie się do tego podchodzić na zasadzie gromadzenia wątpliwej jakości linków, okraszanie tego iframe czy inną ramką po kliku i bazowanie na reklamie display. i jeszcze napiszmy, że mamy tylko najważniejsze informacje. nawet wypok zrobi to lepiej.

jak to więc zrobić?

sensownych newsów w PL jest dziennie może 5, drugie tyle na świat. do tego 2-3 warte przeczytania dłuższe teksty tygodniowo - nie więcej. portal, który chce takie wartościowe treści kurować, potrzebuje budować własne pojedyncze teksty wokół tych newsów, nasycając je przeredagowanym tekstem (z podaniem źródeł), rozwijanym o kolejne wątki wraz z pojawianiem się nowych faktów z innych źródeł. dodatkowo umożliwić możliwość sugerowanie moderowania treści/korekty błędów przez użytkowników (zwiększając tym samym wolumin redakcyjny za darmo). model biznesowy to zarabianie na wykupowanych pakietach wyróżnienia fragmentów tekstu przez strony-źródła. sprzedaż odsłonowa lub CTR, czyli de facto strumieniowanie ruchu. dodajmy: ruchu wartościowego, z relatywnie niskim bounce rate.

czyli wchodzę na ów portal, klikam interesujący mnie dziś news i widzę tekst, który jest unikalny (a nie kopiowany) i jest pigułą dotyczącą danego casusu. każde jedno zdanie odsyła mnie do źródła danej informacji w innej części internetu (bez żadnych ramek!), a jeśli widzę jakiś fragment tekstu, który jest np. pogrubiony, to dlatego, że spełnione zostały dwa warunki: redaktor/moderator uznał, że dane zdanie jest kluczowe, a reklamodawca (tj. właściciel źródła, z którego pochodzi fragment) opłacił jego wyróżnienie w danym bloku pricingowym (dajmy na to, opłacił 3000 wyświetleń i akurat na mnie trafiło). poniżej dodatkowo widzę cały wykaz źródeł z linkami. tekst może być rozwijany na bieżąco, jeśli sytuacja jest rozwojowa.

taki portal da się zrobić na luzie i redagować w 4-5 osób na starcie, zachowując wysoką jakość materiałów. jednak będzie on zawsze niszowy - jest jednak szansa na to, że będzie rentowny, a z czasem uszczknie nieco użytkowników, którzy od mediów tradycyjnych (i tych ciążących ku tabloidom w necie) odchodzą. sukcesem będzie osiągnięcie 1-3% segmentu mediów informacyjnych, ale to jest do osiągnięcia przy odpowiedniej determinacji, twardej redakcji i - niestety - niemałym środkom finansowym.

daję Wam ten utopijny pomysł za darmo, makiety mam w głowie.

#news #wiadomosci #internet #technologie #informacje #agregacjatresci #ui #ux #uxdesign
  • 6
@michalkosecki: dobry pomysł na startup ;) Takiego serwisu właśnie mi brakuje. Nieraz zaciekawi mniej jakiś temat, a tu nic więcej ciekawego nie ma, na własną rękę często muszę przeszukiwać sieć, żeby wgłębić się w temat.

Zdecydowanie za dużo tych wszystkich "newsów" gdzie konkretnej i rzetelnej informacji jest może kilka zdań w całym tekście. Tygodniowo przeglądam kilkaset wiadomości RSS i dokładnie widzę, że można by spokojnie tę liczbę zmniejszyć co najmniej o
@eDameXxX: tylko widzisz, ja widzę ten serwis jako taki, w którym nie będzie miejsca np. o newsy o mniejszościach seksualnych czy pedofilii wśród księży, bo to tematy marginalne lub wręcz tabloidowe. tj. sam fakt, że na dany temat napisano np. 300 newsów jeszcze nie oznacza, że powinno się to znaleźć w mojej wizji portalu. :)
@eDameXxX: zastanawiam się, na ile pokazywałyby się newsy z Twoich kategorii :) np. info o gazie łupkowym z perspektywy nauki i gospodarki bym wrzucił (z zestawem 20-30 linków, bo temat się ładnie rozwinął), natomiast np. dzisiejszą premierę Nokii Lumii 1020 - chyba nie. :)

generalnie jestem chętny narysować taki portal i mieć w nim % udziałów do szybkiego spieniężenia (w max. 2 rundach finansowania), ale robić i opiekować się tym musiałby
@michalkosecki: pudło! :p

Na pewno potrzebna byłaby możliwość dokładnego określanie zainteresowań (może nawet ich priorytet), bo to właśnie premiera tej nowej Lumii to dla mnie dzisiejszy breaking news, a info o gazie łupkowym ciekawe, ale raczej do poczytania na później w wolnym czasie.

A ja znów mam ambicję, żeby wykonać jakiś taki przydatny projekt, ale to raczej później, dopiero się uczę potrzebnej technologii ;)