Wpis z mikrobloga

Czy tam o Jenkins i nie rozumiem, w jaki sposób on pomaga. Załóżmy że programista kończy pisanie nowej klasy. Kompiluje kod i łączy swoją linię z głównym repozytorium. Jaka tu jest rola Jenkinsa?

#naukaprogramowania
  • 5
  • Odpowiedz
@Aryo: no na przykład buduje i restartuje program na maszynie produkcyjnej, zamiast logować się na jakąś chmurę czy coś i robić to ręcznie, możesz tam sobie poustawiać joby które mają się wykonać po przebudowaniu aplikacji itp, narzędzia CI (continuous integration) zaoszczędzają masę czasu
  • Odpowiedz
@Aryo: Taka jest tu rola, że środowisko CI (Continuous Integration) nieustannie weryfikuje, że to, co Tobie się wydaje że zrobiłeś nie psując niczego dokoła, nie psuje niczego dokoła. W założeniu.
W praktyce robi to tak dobrze, jak dobrze jest prowadzony projekt. Jak masz zero testów to żaden się nie wywali, na przykład.

Co więksi artyści dorzucają więcej wodotrysków. A to pokrycie testami, a to statyczna analiza kodu, a to Chuck Norris.
  • Odpowiedz
@Czarzy: Czyli to tak naprawdę seria skryptów, która służy do zdalnego zarządzania np. serwerem produkcyjnym? Typu: skompiluj, odpal testy, jak wszystko działa wgraj na serwer w środę o godzinie 8:50, zrób restart, powtórz testy i sprawdź, że serwer jest online po aktualizacji, a jak jakimś cudem nie działa to włącz alarm ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Aryo: dzięki Jenkinsowi w jednym z projektów, jedyne co mnie interesowało to commit, Jenkins po moim commicie budował kod, odpalał testy, jak wszystko działało to deployował apkę na środowiska testowe, dla klienta i gdziekolwiek chciałeś, na dobrą sprawę jeszcze miałem oskryptowane aktualizowanie bazy danych o skrypty od wersji xxxx do końca, bo wykonywanie ponad 1000skryptów z osobnych plików było smutne :P
  • Odpowiedz