Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z mirków z #fizyka zajmuje się fizyką materii skondensowanej i podrzuci tytuł jak najnowszego podręcznika, gdzie omówiono bardzo dokładnie teorię funkcjonału gęstości i stosowane w jej ramach metody obliczeniowe i przybliżenia?
  • 9
@Ustenek: Nie mam zamiaru jej używać. Potrzebna mi tylko wiedza o tym, na czym konkretne metody i przybliżenia polegają, jak się od siebie różnią i które są szczególnymi przypadkami innych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Clermont: całe DFT polega na tym samym, konkretne "metody" różnią się tym jakiego funkcjonału wymienno-korelacyjnego używają, oraz "gridem" użytym do aproksymacji pochodnych funkcjonalnych po gęstości elektronowej. Typy funkcjonałów znajdziesz pod hasłem drabiny Jakubowej (ang. Jacob's ladder). Niestety nie przychodzi mi do głowy jedno źródło wiedzy, sam się uczyłem z różnych publikacji, a nie podręczników. Jedne co kojarzę z polsko jezycznych rzeczy to Chemia Kwantowa autorstwa Pieli, która ma różne opinie w
@Ustenek: Kumam ideę DFT. Chodzi mi tylko o nazewnictwo i charakterystykę różnych używanych przybliżeń (nawet nie do pracy naukowej). Bez doświadczenia w tej działce trudno mi czerpać wiedzę z pojedynczych artykułów, bo nazewnictwo niekoniecznie musi być spójne u różnych autorów. Ale drabina Jakubowa to jest chyba to, czego szukałem. Dzięki.