Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie sieci domowej wifi.

Nie wiem czy u mnie jest coś nie tak, ale przy 2.4 ghz na róznych telefonach uzyskuje szybkość połączenia maks 72mbps
co daje realnie jakies 30-32 mb na speedtestch.

Korzystając z usb wifi dongle tplink mam maks szybkość połączenia 300mbps co daje nawet i 120 mb na speedtest.

Czy karty w tel są słabe czy ja mam coś nie tak z ustawieniami? specjalnie podpiąłem teraz starego tplinka 300n jako accespoint i na nim to samo jest.

Testowałem na lg g6, iphone 6s, galaxy s8 i jakies xiaomi. Nigdzie nie ma większego połączenia jak to 72 mbps ;/

Tak ma być ?

#komputery #siecikomputerowe #router #internet #pytanie
  • 5
@Enjama: Nie.
72Mbps = 1x1:1 @ 20MHz.
Brzmi jakby telefony łączyły się po kulawym 2.4GHz zamiast po 5GHz. Nie powinno być aż tak źle. Mam starszy telefon i na 2.4 wyciągam realnie pod 50Mbps, a na 5GHz pod 90Mbps.

Co to za router i jak jest skonfigurowany?
Tplink archer c8
Na 5ghz wszystko ok jest. Na galaxy s8 pokazuje szybkość połączenia ponad 800mbps
na 2.4 ghz 72mbps

Mi się rozchodzi o pasmo 2.4, ale chyba wyglada to jakby telefony miały anteny 1x1 pod 2.4 ghz
Bo dziwnym trafem na dongle usb wifi pokazuje mi max 300mbps.

Kanał 6 40 mhz ustawione.
Innych sieci obok brak, jedynie mój Poe ale on działa na kanale 1 i nie kolidują.
@Enjama: Problem jest właśnie taki, że większość telefonów na 2.4 GHz obsługuje maksymalnie 20 MHz szerokości kanału co w przeliczeniu na jedną antenę w standardzie N daje 72 Mb/s. Kiedyś nawet sprawdziłem w Media Markt kilkanaście smartfonów, nawet tzw. flagowce na 2.4 GHz miały 72 Mb/s a na 5 GHz każdy z nich miał bez problemu 433 Mb/s czyli 80 MHz szerokości kanału na jednej antenie w standardzie AC. Mam Samsunga