Wpis z mikrobloga

"Zamiast obrączek, wymienili kółka od firanek" czyli najsłynniejszy ślub Powstania Warszawskiego w kolorze

Według różnych ustaleń historyków w czasie 63. dni walk w Warszawie zawartych zostało od dwustu pięćdziesięciu nawet do pięciuset małżeństw. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym jest to z 13 sierpnia 1944 roku, uwiecznione przez fotografa PW - Eugeniusza Lokajskiego "Brok".
Młodą parę tworzyli sanitariuszka Alicja Treutler "Jarmuż" oraz plut. pchor. Bolesław Biega "Pałąk", uroczystość odbyła się w kaplicy przy ul. Moniuszki 11. Ślubu udzielił niewidoczny na tym zdjęciu ksiądz Wiktor Potrzebski „Corda”, kapelan śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej. Drużbowie "Pałąka" nie dotarli na uroczystość, gdyż odpierali niemiecki atak na Nowy Świat. Cała uroczystość została uwieczniona również przez ekipę filmową dzięki czemu już parę dni później film ze ślubu został wyświetlony w kinie „Palladium”.
Zabandażowana ręka pana młodego to efekt odniesionej rany w czasie powstańczych walk.Niepewność najbliższych dni, czy też godzin sprawiała że młodzi ludzie pragnęli przeżyć często ostatnie chwile razem...
Alicja i Bolesław przeżyli Powstanie. Po wojnie wyemigrowali do USA.

Zdj. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego

Zachęcam do obserwowania mojego tagu poświęconego historii: #brusilow12

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #powstaniewarszawskie #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #polska
brusilow12 - "Zamiast obrączek, wymienili kółka od firanek" czyli najsłynniejszy ślub...

źródło: comment_ix2AcqtPs9PUN9dyxg2ffCDfo2E4raPZ.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@brusilow12: Znam tę historię! Jeśli dobrze pamiętam poprzednią wersję tej opowieści, sami zainteresowani nawet nie pamiętali, że wzięli ślub właśnie wtedy, nie pamiętali nawet momentu składania przysięgi (dlatego gdy udało się ich odnaleźć i pokazać im zdjęcie i nagranie, byli mile zaskoczeni i wdzięczni), a poza tym poznali się dopiero w powstaniu, więc ich znajomość nie była wtedy jeszcze zbyt długa. :)
  • Odpowiedz