Wpis z mikrobloga

#pytanie do ekspertów #ogrodnictwo

Chce na działce posadzić ŻYWOPŁOT - klasyczny, ładny gesty żywopłot. Żadne #!$%@? #!$%@? muje, ale żywopłot. Jest jednak warunek - ma być efekt, jak w tych angielskich labiryntach. Jako, że się na tym nie znam to nie wiem jaki gatunek wybrać żeby uzyskać efekt, jak te gęste żywopłoty angielskie, dające liście praktycznie od samej ziemii, bez grubych badyli i widocznych prześwitów. Najpopularniejszy, jaki wyrzuca mi Google to Ligustr pospolity, ale nie wiem czy ten da oczekiwany efekt, czy może są jakieś inne, gęstsze, ładniejsze?

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #ogrod #rosliny #krzewy #zywoplot
  • 7
@chozi: Ładne żywopłoty można uzyskać z grabów (rosną wysokie), jeszcze ładniejsze są cisowe (zimozielone), za to dużo droższe. Zieloną ścianę trzeba umiejętnie i często przycinać, wtedy nie będziesz miał badyli na dole, tylko wszędzie liście.
@tylkopstryk: Dziękuję za poradę. Trochę poszperałem i ten z garbów, wg zdjęć z google nie bardzo mi się podoba. Ten z cisa natomiast jest przepiękny! Mega fajnie wygląda, ale fakt jest diabelnie drogi w porównaniu do zwykłego. W moim przypadku, sadząc tylko 1 z czterech stron działki potrzebowałbym 60 sadzonek, a to i tak sadząc z maksymalną zalecaną odległością. Sadzonki na allegro średnio wychodzą 5,5. Tak czy inaczej, jak już będę
Sadzonki cisa po 5,5 to będą jakieś strasznie małe. W dodatku cis powoli rośnie. Szybko rośnie pęcherznica, ale nie wiem czy nadaje się do formowania. Ligustr jest fajny, ma ładnie pachnące kwiaty i takie czarne owocki jesienią. Chcesz zieloną ścianę, bo nie podoba Ci się zwykły płot?
@MrPerfetc: Mistrzu, przecież razem z koleżanka wyżej o tym piszemy od pierwszego posta.

@tylkopstryk moj przyszły piękny ogród, to narazie 15a nieogrodzonej działki z posiana najtańsza trawa, która „wiąże” mi grunt od zeszłego roku (docelowo będzie ściągnięta i posiana gęsta murawa, jak będzie stał dom). Zielona ściana to idealny sposób na ograniczenie widoczności ciekawskim na to, co dzieje się u mnie na posiadłości (każdy chciałby choćby te minimum prywatności), a dwa
@chozi: W takiej sytuacji rozważyłabym chamski, betonowy płot i posadzenie pnączy. Masz czas, rośliny się rozrosną, zakryją beton i będziesz miał zieloną ścianę bez przycinania, dodatkowo dźwiękoszczelną i niezniszczalną. Wybór pnączy jest ogromny. Szybko rośnie rdest Auberta, ale są jeszcze powojniki (pięknie kwitną), wiciokrzewy (niektóre zimozielone), chmiel, bluszcze, dzikie wino. Zależy też gdzie mieszkasz, w jakiej strefie. Jeśli zimy u Ciebie są łagodne, masz więcej gatunków do wyboru.