Wpis z mikrobloga

@Lutniczek: Każda partia jest mniej lub bardziej populistyczna, i na pewno nie wmówisz mi że Biedroń który obiecywał wygaszenie polskich kopalń do 2035 i zastąpienie ich zieloną energią nie był populistyczny. Tak samo populistyczny jest korwin, który domaga się obniżenia podatków, z jednoczesnym deklarowaniem pacta sunt servanda wobec wydatków obligatoryjnych do których zobowiązało się już państwo. Różnica jest tylko taka, że każdy z tych populizmów odnosi się do innego "populusu".
@Lutniczek: Myślę, że jednak postulat całkowitej rezygnacji z energetyki węglowej do 2035 (czyli w 15lat) bije każdą głupotę, którą PiS i PO potrafiłyby wymyślić wspólnym wysiłkiem. Nie dość, że uzależniało by to nas politycznie od rosyjskiego gazu to jeszcze koszt takiej transformacji oscylowałby pewnie w okolicach 1bln złotych. Obecnie energetyka węglowa odpowiada za 80% energii elektrycznej, a wg. założeń ministerstwa energii zmniejszenie tego udziału do 40% szacunkowo będzie nas kosztować 400mld.
@przegryw_przegryw: no ale gaz się kończy więc jakoś długo nie będziemy bulić gazpromowi. No a ten bilion zlotych to dość dużo ale w ciągu tych 15 lat zapewnie uda się to zrobić. No może trzeba by dodać te 10 lat i nie wypłacać tych zasiłków+ do tego robrojenie armii które nam zrzera dużo kasy.
A te ministerstwo pisowskie to niech się wypcha z tymi 40%
@Lutniczek: Dobrze możesz w to wierzyć. Ja tylko nadmienię, że nawet Niemcy, które od lat realizują politykę odchodzenia od węgla, wydają na to gigantyczne sumy, którymi obciążane są niemieckie gospodarstwa domowe, nie zakładają tego zrobić do 2035r. Gdyby polska narzuciła sobie podobną politykę do niemieckiej (czyli ciągle nie tak "ambitną" jak to co proponuje Biedroń) to problem ubóstwa energetycznego był iście epicki. Dodatkowo przypomnę, że od 2009 "budujemy" elektrownię atomową (powołanie
@przegryw_przegryw: no troche masz racje. No ale gaz się skończy za 40 lat. A polityka rosji się zmieni. To dlatego że ludzie się zmieniają. Ja obstawiam że za 20 lat będziemy mieć bardzo miłego sąsiada( ͟ل͜) . No a wojsko już takim wojskiem nie jest. Połowa to budowlańcy,technicy i inżynierowie a druga połowa to harcerze z legii akademickiej i garstka ludzi potrafiąca strzelać