Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi o co chodzi z ta anonimowościa bitcoina? Powiedzmy, ze kupiło się bitcoiny od kumpla i nie sa powiązane zadne prywatne dane z numerem konta bitcoin. ale przecież nawet jak sie ma portfel offline na komórce to w koncu jak chce sie cos kupić to i tak trzeba uzyc internetu i już wiadomo kto cos kupował z jakiego urzadzenia i z jakiego adresy IP. Czy sie mylę? Moze ktos mi to wyjaśnić? #bitcoin
  • 10
@jurekogorek666: @Phater: Oczywiście i na to jest atak, chociaż kosztowny. Zostaje zawsze Dandelion nad którym pracują, czyli wysyła się do X serwerów dane zaszyfrowane po cichu, a potem "jak dmuchawiec" rozsiewa się nagle z wielu miejsc

Oczywiście pominę TOR itd :D
w koncu jak chce sie cos kupić to i tak trzeba uzyc internetu i już wiadomo kto cos kupował z jakiego urzadzenia i z jakiego adresy IP


@Phater: No chyba, że użyjesz vpn-a, tor-a i podobnych narzędzi - wtedy wykrycie ciebie jest dużo dużo trudniejsze.
@Phater: ze względu na KYC i AML dobrze jest mieć kwit na swoje BTC
raz na nie Polskiej giełdzie zostałem poproszony o wyjaśnienie pochodzenia BTC dwie transakcje i kwit na *węgiel uratował moje BTC przed zablokowaniem bo istniało podejrzenie...
jak chce sie cos kupić to i tak trzeba uzyc internetu i już wiadomo kto cos kupował z jakiego urzadzenia i z jakiego adresy IP


@Phater: Jeśli wchodzisz na stronę internetową, która jest sklepem z dildosami to ta strona zna (bo musi znać choćby nie chciała) Twoje IP. Twój dostawca internetu wie na jakie strony wchodzisz. Są pewne metody (VPN) "zamieniania" swojego IP na inne ale wtedy właściciel tego "pożyczonego" IP
@Phater: bitcoin nie jest anonimowy. jest pseudoanonimowy... zapewnia prywatność transakcji - czyli Ty i druga strona wiedzą o sobie, ale nikt inny nie... chyba że monitoruje sieć na bieżąco i na jakimś etapie śledzenia pozna twoją tożsamość.
@Rozjemca35: BTC jest anonimowy w tym sensie, ze na blockchainie nie ma żadnych informacji kto jest właścicielem określonych adresów

Jeśli ktoś w jakiś inny sposób ujawni, ze ma dostęp do danego adresu to już nie jest wina działania BTC.
@ricco7: dlatego mówimy o pseudoanonimowości i prywatności, a nie o czystej anonimowości. Anonimowość byłaby wtedy, gdy strona z którą dokonujesz transakcji nie wie kim jesteś i nikt nie jest w stanie odkryć twojej tożsamości. Bitcoin na początku umożliwiał płatności na adresy IP, które nie są zbyt anonimowe...