Wpis z mikrobloga

#podatki #polityka #pis #ekonomia #pracbaza #praca #pit #libertarianizm #podatkitokradziez

PIS kontynuując politykę przekupywania wyborców pieniędzmi, raz zrobi coś... niestety nie mogę powiedzieć, że czysto dobrego, ale na pewno na plus. PIS to komuniści. Nie ma co do tego wątpliwości, ale trzeba ludzi przekupywać i ktoś tam ich przekonał, że tym razem dobrze będzie obniżyć opodatkowanie (to pierwsze prawdziwe obniżone opodatkowanie tej kadencji i na pewno jedyne). Niestety, musieli zrobić to na swój komuszy sposób.

Zamiast po prostu przestać pobierać podatek od wszystkich do 26 r. życia to wprowadzili dodatkową biurokrację:

1) Kto jest zainteresowany to musi wypełnić wniosek, który przekaże pracodawcy, a ten poleci z nim dalej. Chore? No oczywiście, że chore, ale to są komuniści i to ma swój cel. Nawet dwojaki. Chcą przez to zmniejszyć liczbę osób, które się załapią i jednocześnie sprawić, że załapią się Ci, którzy interesują się polityką, gospodarką, czyli, duża szansa, że głosują na nich. Nie do wszystkich informacja trafi. Nie wszystkim będzie się chciało (mimo, że to tylko jeden papierek), a przynajmniej nie od razu. Będą ciągle zapominać. I tak oto do docelowych 2mln, którzy będą mogli ulgę dostać będziemy dochodzić kilka lat. Czysty "zysk" dla rządu. Niemożliwe? Wszyscy się rzucą od razu? Przypominam, że aż 40% polaków nie wie skąd pochodzą pieniądze na 500+... większość z nich w ogóle myśli, że rząd ma swoje pieniądze, a oni nie płacą żadnych podatków, gdy zabiera się nam 75% wypracowanych pieniędzy (39% przy samym poborze pensji)!

2) Wyłączyli z tego np. umowy o dzieło i przedsiębiorców z własnymi firmami... bo przecież osoba będąca przedsiębiorcą do 26r.ż to taki straszny kułak i burżuj, który i tak na PIS nie zagłosuje, więc po co mu dawać zniżkę?

3) Wprowadzili próg zarobkowy (ulga przepada, jeśli zarobi się roczni powyżej 85tys zł).

No i teraz potrzeba tabunów urzędników, żeby to ogarnąć. A usłyszałem dziś, że "koszt dla rządu z powodu tej ulgi wyniesie nawet 1,3mld zł w przyszłym roku". Szlag mnie trafił jak to usłyszałem, bo to żaden koszt. To prawdziwy zysk dla budżetu, bo obniżone opodatkowanie - (najgorszego podatku, który zabija wzrost gospodarczy jak żaden inny) sprawdzi, że w małym stopniu, bo małym, ale jednak w pewnym stopniu rozkręci podupadającą gospodarkę i przyjdzie do budżetu więcej pieniędzy z innych podatków (pierwszy raz w tej kadencji, bo obecne większe dochody budżetu są tylko na papierze - poprzez sztuczki księgowe i wielkie wzrosty inflacji -> galopująca inflacja to wyższe ceny, wyższe ceny to wyższe podatki naliczane od cen, wyższe podatki to wyższe "dochody" budżetu).

I tak sobie pomyślałem, że może Ci komuniści wreszcie zobaczą, tak jak od kilku lat socjaliści w Rumunii, którzy obniżają naprawdę mocno podatki, że obniżka jest zbawienna dla wszystkich i wszyscy, łącznie z budżetem mają więcej pieniędzy. Tylko, że, gdy cały zysk przeje zwiększona biurokracja to nic nie zobaczą i po wyborach, będziemy za to płacić - dosłownie, bo w kolejnych wzrostach podatków :(.

Ale tak czy inaczej, są to groszowe sprawy dosłownie. 1,3mld zł vs blisko 400 mld zł budżetu. Czyli 0,325% całego budżetu. I to pewnie był właśnie powód, że obniżka podatku przeszła. "Koszt" niski, a potencjalnie można przekupić nawet 2mln młodych.

W dodatku nikt nie zyska 18% (tyle wynosi stawka podatku), a jedynie... marne 8%:

https://www.wykop.pl/link/5071533/zerowy-pit-dla-mlodych-zwolnieni-z-podatku-ale-nie-ze-skladki-zdrowotnej/
DanteTooMayCry - #podatki #polityka #pis #ekonomia #pracbaza #praca #pit #libertarian...

źródło: comment_QJhKGYPLmYs7MNEIOIMMH7DVGTBsmHIJ.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@DanteTooMayCry: Czytałeś wgl tą ustawę?
1) Jak ktoś nie napiszę tego podania to rząd mu to odda przy rozliczeniu rocznym, więc każdy dostanie tą ulgę
2) Racja ale taka młoda osoba prowadząca działalność może ze swoim klientem podpisać umowę zlecenie która już będzie zwolniona z tego podatku.
3) Ulga nie przepada. Po prostu po przekroczeniu 2 progu płaci się normalnie ten drugi próg. To działa tak jakby kwota wolna dla
  • Odpowiedz
@DanteTooMayCry: Bzdury. Nie musisz składać wniosku, jak złożysz kasę dostaniesz od razu przy wypłacie, jak nie złożysz kasę zwrócą Ci w PIT w przyszłym roku, w 2020 i kolejnych latach nie trzeba składać żadnych deklaracji.
  • Odpowiedz
@13gugu13: @DawajDawaj:

Czytałeś wgl tą ustawę?

1) Jak ktoś nie napiszę tego podania to rząd mu to odda przy rozliczeniu rocznym, więc każdy dostanie tą ulgę


Przyznam szczerze, że nie interesowałem się tym, bo mnie nie dotyczy. Przypadkowo dziś po prostu natrafiłem na telewizor i włączone wiadomości - usłyszałem o tych "kosztach" dla rządu co mnie rozsierdziło i napisałem
  • Odpowiedz
Głowę bym dał, że w wiadomościach podali, że przepada. W takim razie, mój błąd.


@DanteTooMayCry: Przyznam że sam ustawy nie czytałem ale powołując się na gofin.pl

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26 roku życia – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł (odpowiada to
  • Odpowiedz
@DawajDawaj:

Ta kwota mld złotych to nie koszty obniżenia a po prostu o tyle mniej pieniędzy trafi do budżetu inaczej zostanie w kieszeni ludzi do 26lat


Chodzi oto, że jak socjalista obniża podatki to dla niego to jest "koszt dla budżetu" = o tyle mniej będzie dla budżetu. A to jest nieprawda. Socjaliści myślą zero jedynkowo i nie rozumieją gospodarki oraz jej mechanizmów. Dlatego tak ciężko o jakiekolwiek obniżki od nich, a jedynie ciągle podnoszą opodatkowanie. W ich głowach się roi, że skoro odejmują to będzie mniej. A praktyka pokazuje, że gdy obniża się podatki to i obywatele mogą kupić więcej (tańsze produkty) i sprzedawca zarabia więcej i budżet dostaje
  • Odpowiedz