Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo #piwo

Witam, planuje uwarzyć kolejne piwo z brewkitu. Został mi Lager Coopers ale chciałbym je dodatkowo dochmielić i na goryczkę i na aromat. Czy może ktoś doradzić jakie chmiele użyć i czy wrzuć do gotowania "brzeczki" czy na cichą? I chciałbym użyć innych drożdży np. US-05 czy to się uda?
  • 20
  • Odpowiedz
@alvaros: Uda. Aby dochmielić na goryczkę dodaj jakiś chmiel z dużą zawartością alfakwasów, np. naszą Marynkę (~10%). 10 g daje około 10 IBU przy godzinie gotowania. Dodaj najwyżej więcej wody, żeby rozpuszczony brewkit za bardzo nie zgęstniał przy długim gotowaniu. Na aromat daj na cichą, 2-4 dni w ilości 1-5 g na l piwa. Pamiętaj, aby przy takim chmieleniu dokładnie oddzielić chmiel przed butelkowaniem, bo może być gushing spory - najlepiej
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@szerokikarq dzięki za odpowiedź, a powiedz mi czy zamiast gotować brzeczke mogę gotować sam chmiel w wodzie i potem dolać do brzeczki? Tak Kopyr w swoim filmie mówił, że tak można ciekaw jestem czy ktoś tak robił. Rozumiem że przy zlewaniu piwa przed butelkowaniem sam reduktor osadu nie oddzieli chmielu od piwa? Trzeba użyć pończoche?
  • Odpowiedz
@alvaros: Może być w samej wodzie, ważne, żeby miała 100 st., bo to temperatura jest ważna. reduktor osadu nic ci nie da, w toni będzie mnóstwo drobin chmielu, których możesz nawet nie zauważyć gołym okiem. Możesz ewentualnie wsypać chmiel do wygotowanej pończochy i zawiązać konieć (taki balonik zrobić), ale wtedy efektywność jest dużo mniejsza - dużo mniejsza powierzchnia kontaktu chmielu z piwem i aromat będzie mniej intensywny.
  • Odpowiedz
@alvaros poczytaj o chmieleniu whirlpoolowym troszkę na forach najlepiej.
Jeżeli jesteś ciakaw jakie chmiele dobrać proponuję poczytac o ich profilach smakowych.
Z whirlpoola powinieneś wyciągnąć najwięcej, jak coś ci zostanie to może na cichą, ale wszystko z umiarem skoro lagerek.

Co do pończoch, ech... kup przy okazji te woreczki do chmielenia i po problemie, za grosze, a nie jakieś zabawy w wygotowane rajstopy xD.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@nowik1492 @szerokikarq tak myślałem właśnie o tym woreczku, bo zainspirowany ostatnim wpisem @dakcts chciałem zrobić piwo z herbatą, wtedy wykorzystałbym ten worek podwójnie. A jeszcze pytanie co do chmielenia: czy po tym gotowaniu chmielu przelać ten wywar przez ten woreczek żeby odcedzić chmieliny od cieczy? czy konieczne jest zlewanie na cichą? Bo być może będę mieć problem z możliwością przelania i się zastanawiam czy jest to konieczne
  • Odpowiedz
@alvaros: imo bez sensu dochmielać brewkit na goryczkę. dorzuć jakiejś ameryki (samej Citry / Galaxy / Mosaic)
zobacz sobie w wolnej chwili pozycję 'chmielenie na zimno' w artykule o chmieleniu na moim blogu -> https://piwowarz.pl/chmielenie

PS. co do drożdży - nawet nie bierz pod uwagę użycia tych od producenta - nieznajome pochodzenie, profil i zbyt mała ilość! od razu pakuj US-05 ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@alvaros możesz w woreczku by sobe uprościć, ale nie przepakuj go bo możesz wówczas stracić na wydajności chmielenia. Choć na pewno lepsze jest chmielenie luzem, gdzie chmiel ma najlepszy kontakt z brzeczka
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@piwowarz_pl w sumie to zapomniałem że jeszcze dodam chmielu na ostatnie 10min więc i tak będę musiał przelać przez woreczek więc całość będę gotował luzem i na końcu przecedze
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@piwowarz_pl czy drożdże us-05 długo startują? Drożdże zadałem do brzeczki o temp ok 16-17^ A teraz temperatura na fermentotrze jest ok 18^. Woda w rurce jeszcze nie bulgocze a drożdże zadałem około 20h temu
  • Odpowiedz