Wpis z mikrobloga

Zwykle o tym nie piszę, bo to nie "moje tematy" (w sensie - pewnie wiem nieco więcej niż przeciętna, ale nie posiadam aktywnej zdolności do wyciągania wykresów na zawołanie z własnych zakładek, by się efektywnie kłócić w komentarzach, czego tu też robił nie będę), ale obejrzałem sobie ostatnio 2 wykłady Marcina Popkiewicza (fizyka) o globalnym ociepleniu i bardzo je polecam osobom, które w "globcio" nie wierzą, ale też takim, co wierzą, ale nie czują w kościach, jak to jest poważne.

- https://www.youtube.com/watch?v=TUJCjs1REA4 (bardziej o zmianach klimatach)
- https://www.youtube.com/watch?v=rOMKF703O_w (bardziej o transformacji energetycznej i polskim węglu)

W wersji skróconej z TED tutaj.

Wykłady (sprzed 3 lat, ale nadal aktualne) dla Klubów Inteligencji Katolickiej (swoją drogą - gatunek na wymarciu jeśli wierzyć ks. prof. Kobylińskiemu). Początek trochę czerstwy, ale potem Popkiewicz się rozkręca i przedstawia masę twardych danych, a jednocześnie w prosty sposób wyjaśnia pewne podstawowe mechanizmy stojące za procesami zmian klimatu. Jest IMHO bardzo utalentowanym popularyzatorem (nieprzypadkowo można go znaleźć wśród osób odpowiedzialnych za "Naukę o klimacie").

Moja osobista historia z "globciem" jest dość nudna, bo już koło 2009 trafiłem na blog "Doskonale szare", a gdzieś koło tego czasu miałem też na swojej uczelni kurs o fizyce środowiska. Przypominał zalewem danych wykład Popkiewicza i pamiętam z niego do dziś pewne fakty, np. dowód na antropogeniczność zwiększonej ilości CO2 w atmosferze na podstawie proporcji izotopów węgla różnej w zależności od źródła emisji. To był BTW jeden z powodów, dla których moja "faza korwinistyczna" była dość krótka i łagodna. Korwin opowiadał wtedy o kostce lodu, która rozpuszczona w wodzie nie podnosi jej poziomu (prawda, ale też potworna głupota - przecież lody Antarktydy są zawieszone na lądach kontynentu/archipelagu antarktycznego), dużo się też mówiło o emisji z wulkanów (ignorując niuanse jak wspomniane proporcje izotopów). No a skoro w jednym temacie tak bardzo mija się z prawdą, to czemu nie w innych?

Tak więc praktycznie od początku obecności tematu w przestrzeni publicznej byłem "przekonany", ale jako obywatel kraju półperyferyjnego mam typową dla takich miejsc tendencję, by rozwiązanie globalnych problemów zostawić globalnym graczom, a bardziej obawiać się np. o praworządność, byśmy nie zjechali ze statusu półperyferii świata do jego peryferii. Dobrze jednak czasem odświeżyć sobie tę wiedzę i na nowo się przerazić tym, co się wyprawia. Jest to trudne ze względu na naszą ludzką psychikę, która nie rozumie zagrożeń tego rodzaju, bo nigdy wcześniej nie występowały i nie wyewoluowała w tym kierunku. Dobrze pamiętać, że populiści to nie tylko problem z utratą wolności, ale też duże zagrożenie dla zdrowia (taki Salvini ostro współpracuje z antyszczepionkowcami) i środowiska, nie wspominając o pokoju.

Jest też jeszcze taki efekt, że czasem lepiej nie przejmować się zbytnio prawdą, bo wymagałaby działania i my gdzieś to podskórnie czujemy. Popkiewicz i na to odpowiada pokazując - oprócz koniecznych radykalnych zmian instytucjonalnych - rozwiązania do wdrożenia przez jednostki, które są "kompromisowe". Bo wiecie, "zasada Pareto", choć brzmi jak głupota, działa i zwykle 80% możliwego efektu można osiągnąć inwestując 20% wysiłku i niekoniecznie trzeba zostawać tutaj albo radykałem albo nie robić nic. To samo zresztą można zastosować do konsumpcji mięsa (jeśli wegetarianizm to za dużo, można po prostu ją zmniejszyć) i innych podobnych tematów.

PS: Popkiewicz BTW mnie na tyle zainteresował, że być może sięgnę też po inne jego książki:
http://lubimyczytac.pl/autor/72893/marcin-popkiewicz

PS2: Jeśli ktoś ma Wyborczą (mimo wad jest warta swojej ceny), to polecam też ten artykuł: http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24144162,35-stopni-w-cieniu-na-razie-jest-super-nie-niebawem-wyginiemy.html

PS3: Niżej wycelowany fragment, gdzie Popkiewicz odbija popularny argument, że "globcio" to wielki biznes. Zależy dla kogo, bo dla nafciarzy-donatorów Partii Republikańskiej chyba niekoniecznie ¯\_(ツ)_/¯

#nauka #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #wyklady #zmianyklimatu #neuropa #4konserwy
eoneon - Zwykle o tym nie piszę, bo to nie "moje tematy" (w sensie - pewnie wiem niec...
  • 14
Popkiewicz odbija popularny argument, że "globcio" to wielki biznes. Zależy dla kogo, bo dla nafciarzy-donatorów Partii Republikańskiej chyba niekoniecznie ¯_(ツ)_/¯


@eoneon: No to, że koncerny naftowe lobbują to nie tajemnica. W żaden sposób to nie kłóci się z tym, że producenci fotowoltaiki, wiatraków czy innych technologii tego nie praktykują- bo robią dokładnie tak samoi dostają dotacje od rządu, bo ekonomicznie by się nie spinały. Tylko nie mówcie, że ten lobbing oze
Ziemia na Rozdrożu wprowadza w depresję, Rewolucja Energetyczna daje nadzieję, a Nauka o klimacie jest trochę cięższa w odbiorze, bo to bardziej podręcznik akademicki, ale to dawka solidnej ciekawej wiedzy. Zastanawiam się co dalej czytać o podobnej tematyce.


@kakaowymistrz: Dzięki! Prawie na pewno (mimo stosu książek do przeczytania) coś z tego przeczytam.

producenci fotowoltaiki, wiatraków czy innych technologii tego nie praktykują


@djtartini1: Miałem nie dyskutować, ale tak w skrócie:

Po
eoneon - > Ziemia na Rozdrożu wprowadza w depresję, Rewolucja Energetyczna daje nadzi...

źródło: comment_XbfQzWubIbPJuASgcT70x0wmbw9TQ1Ob.jpg

Pobierz
@eoneon niesamowicie doceniam Twój wkład w popularyzację wiedzy, jeżeli to nie problem powiedz ile Ty czasu poświęcasz na dokształcanie się, żeby zbudować tak szeroki zakres tematów, co do których możesz się wypowiedzieć :D
wydaje mi się że kiedyś wspomniałeś o pracy zawodowej w IT, co dodatkowo wzbudza moje zdziwienie z racji ciągłej możliwości uczenia się także w tym segmencie. W każdym razie podziwiam i mam nadzieję, że jeszcze trochę czasu spędzisz na
@bula1899: W obecny sposób piszę na wykopie rok, a tematy, o których piszę, zgłębiałem po godzinach przez - powiedzmy - dekadę, więc to może wyglądać bardziej imponująco niż jest w rzeczywistości ( ͡° ͜ʖ ͡°). Np. ostatnio sporo komentowałem w sprawie Jezusa historycznego, ale poważniej interesowałem się tym tematem koło 2012-2014. Poza tym nie przeceniałbym zakresu tematycznego, zauważ, że np. o sporcie nie mam nic ciekawego
by rozwiązanie globalnych problemów zostawić globalnym graczom, a bardziej obawiać się np. o praworządność


@eoneon: Pewnym pocieszeniem jest to że trzy polityczne bloki coś z tym robią.
Pis ma Gowina
KE zielonych
Lewica ma "razem"
widownia jak widze ludzie 60-70plus czyli faktycznie ci najbardziej zainteresowani daleka przyszloscia ;)


@fila95: Nom, Kluby Inteligencji Katolickiej są na wymarciu.

Ale Popkiewicz wykłada dla różnych grup, w tym roku m. in. dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°).
eoneon - > widownia jak widze ludzie 60-70plus czyli faktycznie ci najbardziej zainte...