Wpis z mikrobloga

Relacja 42, Dzien 117, Do parapetówki 172 dni, Koszt obecny 144200 zł

ore ore, szaba daba da amore.... w rytmie cygańskiej nuty zaczynamy kolejną relację :)

klik

Akurat przyjechaliśmy na wywóz gruzu .. szaba daba da . Taka mała dygresja: wynajem takiego kontenerka to fajna sprawa dla osób prowadzacych jakieś prace remontowe, gdzie jest dużo odpadów. Koszt to 100 - 500 zł, zależnie od wielkości, a w cenie przyjeżdża kontener pusty, a odjeżdża pełny.. No bo co z tym gruzem robić, przecież nikt tego nie zeżre... szaba, daba da

klik

Przejdźmy do konkretów: Przypominam, że obecnie mamy 3 ekipy na budowie i prześledzimy postępy każdej z nich:

----------------------------------------------------

Ekipa od dachu ... tu nic się nie zmieniło, czekamy na zamówioną blachę i poczekamy jeszcze z dzień - dwa. @Surma pewnie wkleiłby tu zdjęcie śmiesznego kotka :]

-------------------------------------------------

Ekipa od elewacji z cegły

klik

Po wczesniejszych ustaleniach, cegła powoli pnie się w górę a fuga schnie i jasnieje. Jutro będzie odrobina czarów, bo trzeba będzie zrobić nadproża nad oknami, a tymczasowo ... sielanka :)

klik

---------------------------------------

Ekipę od instalacji sanitarnych - tu działo się najwięcej... Start!

Instalacje sanitarne, to cała, szeroko rozumiana hydraulika, czyli woda, kanalizacja, ogrzewanie i gaz. Prace zaczynamy paradoksalnie .. od środka :), czyli od układania rurek. Przykładaowo: Na jednym końcu rurki będzie piec, na drugim końcu grzejnik, a teraz robimy wszystko co jest pomiędzy nimi. Dlaczego tak? Dlatego, że teraz wykonamy wszystkie instalacje, które są schowane w ścianach i posadzkach. Resztę, czyli elementy widoczne ( armatura, piece, grzejniki, WC ) zamontujemy po otynkowaniu ścian.

Najpierw trzeba zerknąć w projekt i ustalić gdzie mają być przebicia bruzdy itd, ... a potem je wykonać.

klik

To co widać wyżej, to bruzda pod grzejnik. Jest ona wpuszczona w ścianę, bo chciałem, żeby grzejnik nie wystawał z podłogi. Styk rurki z podłogą, to zawsze miejsce gdzie zbierają się zdechłe muchy. U mnie ich nie będzie ;]

klik

... a tu mamy już kolejną bruzdę, dłuższą i wyższą ... juz wiecie? ... Tak, tak, w tym miejscu będzie woda doprowadzona do prysznica.

Są też bardziej kłopotliwe sprawy , np. przebijanie zelbetowego stropu ( na rurę kanalizacyjną ). Beton jak wiadomo skruszyć jest ciężko, co widać choćby po naszym sejmie. Dlatego w ruch idzie ciężki sprzęt - w naszym przypadku młot pnełmatyczny :D... wybijamy otwory!

klik

... jeden po drugim ...

klik

... a gdy zostanie już tylko stal, masakrujemy ją tarczowym przecinakiem :D

klik

klik

W ten własnie sposób powstała nam piękna dziura. W ten własnie sposób wykonujemy wszystkie potrzebne dziury. Ważne jest żeby nie złapać przy tym szewskiej pasji, spójrzcie na spód komina po prawej ... oO

klik

klik

Nie wiem jak ten kanał stoi, ale bardzo szybko włożyliśmy tam rurę i zamurowaliśmy resztę :/. Mamy już wszystkie przebicia, pora zacząć montaż:

klik

To co widać wyżej to rurki na wodę. Mamy 4 główne rodzaje - po prawej widzimy rurki szare i miedziane. Różnią się one tym, że miedź wytrzymuje dużo wyzszą temperaturę i bedzie uzywana w pobliżu pieca i w kotłowni. Reszta będzie wykonana z plastiuku. Rurki czerwone i niebieskie, to osłony - Jak się łatwo domyślić - czerwony - osłona na wodę ciepłą , niebieski - zimną. Różnią się one tylko kolorem i chodzi tu głównie o to, żeby nie pomylić się przy późniejszej instalacji. Tutaj rurka w osłonce:

klik

Jak się łatwo domyślić - woda zimna ( niebieski ) - czy też "powrót", ułożony z dala od pieca ( bo rurka plastikowa )... a tak to wygląda po zamontowaniu na ścianie ... łatwizna :)

klik

Kanał powyżej jest wyprowadzony na zewnątrz, do ogrodu. Dlatego nie widać zakończenia, ale nie przejmujcie się ... jeszcze się naoglądamy instalacji :)

-------------------------------------------------------------

Na dziś to tyle, mam jeszcze jedno ogłoszenie drobne ... ekhm ... wyszło tak, że muszę opuścić mieszkanie w którym mieszkam do 1 pażdziernika o
O, dlatego przspieszamy parapetówkę o 64 dni. oO .... zostało .... 108 dni oO

Co to dla mnie oznacza? .. Nie chciałem zapeszać, ale spodziewałem się zakończenia prac do stanu deweloperskiego we wrześniu. ... Na pewno w momencie wprowadzki nie zdązymy z pełnym wykończeniem, więc postanowiliśmy, ze zrobimy coś "na szybko", a po wprowadzce bedziemy wykańczać całość etapami.

Do następnego razu! szaba daba da

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oto pierwszy wpis relacji. Jak ktos chce byc na biezaco, moze zaobserwowac tag #budujzwykopem
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@irecky:

zdecydowałeś się na tradycyjne ogrzewanie piecem węglowym? Dlaczego nie podłogowe na przykład? Wykorzystujesz jakiegoś dobroci matki natury? Instalacje pobierające stałą temperaturę ziemi?
  • Odpowiedz
@ktoszpolnocy: Ogrzewanie podłogowe będzie w większości pomieszczeń, dojdziemy do niego w swoim czasie. Grzejniki są tam, gdzie wykończenie posadzki uniemożliwia wykonanie podłogówki, np wykładzina, drewno.

Piec bedzie gazowy, już kilka razy pisałem, że obecnie to najtańszy i najwygodniejszy sposób. Dobroci matki natury mają jednak jeszcze zbyt dużą stopę zwrotu - innymi słowy, nie opłaca sie.
  • Odpowiedz
@irecky: mówisz, że duże?

Niedawno na budowie wykopaliśmy 3metrowy dół. Ułożyliśmy 100m rur, które będą służyć jako klimatyzacja. Nie wydaje mi się, żeby to był duży koszt. Nie wiem jaki tego koszt (jakaś pompa musi być) ale na moje oko to raczej nie tak dużo.
  • Odpowiedz
@whitewolfik:

Nic jeszcze instalacji elektrycznej nie ma i niskoprądówki. Kiedy z tym startujesz?


W poniedziałek, jak sanitarnicy skończą prace na ścianach. Robi się tak dlatego, bo w razie "kolizji", elektrykowi łatwiej jest wyminąć rurę z wodą , niż odwrotnie.
  • Odpowiedz
@ktoszpolnocy: Chodzi mi bardziej o koszt ogrzewania, tzn czas potrzebny na zwrot kosztu zakupu kolektorów czy rekuperacji i czas w jakim zwrócą się koszty za ogrzewanie.
  • Odpowiedz
@irecky: nie to, że nie wiem jaka kolejność, ale pytam z racji na przyspieszony tryb parapetówki. Kilka domków okablowałem niskimi prądami i zdażyło się mi kłaść przewody przed podłogówką. Może to znacznie przyspieszyć kablowanie gdy zależy na czasie :)
  • Odpowiedz
@whitewolfik: Racja, ale akurat u mnie na niewiele by się to zdało, bo tynkarze i tak wchodzą dopiero 1 sierpnia. Do tego czasu na 100% wszystkie instalacje i tak będą skończone.
  • Odpowiedz