Wpis z mikrobloga

#muzyka #ballady #ladnyglos
Scarborough Fair – tradycyjna angielska ballada. Jej powstanie datuje się na czasy późnego średniowiecza, w których to czasach w Scarborough organizowano 45-dniowy jarmark. Pieśń ukształtowała się między XVI a XVII wiekiem i przypuszczalnie powstała na bazie innej ballady, „The Elfin Knight” (nr 2 w zbiorze ballad zebranych i wydanych przez amerykańskiego folklorystę Francisa Childa).

Utwór ten wykonywało wielu artystów, m.in. Ewan MacColl i Peggy Seeger, Martin Carthy, od którego piosenkę przejęli Simon & Garfunkel, A. L. Lloyd, Mark Easley, Herbie Hancock, Sarah Brightman, Amy Nuttall, Leaves' Eyes, My Dying Bride, Hayley Westenra z zespołem Celtic Woman, Gregorian, Marianne Faithfull, Queensrÿche, Omnia czy Scooter w piosenkach takich jak „Scarborough Affair” czy „Scarborough Re-reloaded”.

W Polsce utwór śpiewali Danuta Stenka z Maciejem Zakościelnym, Michał Zator (przy akompaniamencie harfy, koncert Wieczór ballad celtyckich, Poznań 2011), a wersję instrumentalną wykonywał zespół Skaldowie.
(opis skopiowany z wiki - https://pl.wikipedia.org/wiki/Scarborough_Fair)
Cryolite - #muzyka #ballady #ladnyglos 
Scarborough Fair – tradycyjna angielska ball...
  • 4
Ostatnio od dłuższego czasu słucham typowych ballad z różnych kontynentów i jak będzie trochę osób zainteresowanych, mogę się podzielić niektórymi bardziej i mniej znanymi utworami oraz (jeśli znajdę w wiki / innych źródłach - krótkim opisem).
@Cryolite: Hayley Westenra jest jedną z najlepszych na jakie natrafiłem przemierzając internety, mimo że wcześniej już bardzo lubiłem celtic woman to nie wiedziałem że mają lub mieli tam taką perełkę, niestety wygląda na to ze jej kariera zakończyła się w 2013, po wyjściu za mąż ()