Wpis z mikrobloga

Psychopaci

Drapieżniki są wśród nas. Wabią urokiem i powierzchowną elegancją, by następnie wciągnąć w sidła własnej intrygi. Impulsywni, pozbawieni sumienia dokonują spustoszenia w ludzkich życiach i gdy już tylko się nasycą, opuszczają ofiarę, by udać się na następne łowy. Mowa o psychopatach.

Ten groźny wstęp jest troszkę przesadzony, jednak między innymi taki obraz psychopatii jest nam serwowany w popkulturze. Zachwyceni intelektem Hannibala Lectera jesteśmy skłonni uważać, iż psychopata to persona o wysokiej kulturze osobistej oraz nieprzeciętnej inteligencji, której przyjemność sprawia zadawanie cierpienia i szerzenie zła.

Jak to z popkulturą bywa - obraz ten jest wykrzywiony. Szeroka publika byłaby zapewne zawiedziona, gdyby się dowiedziała, że skłonności psychopatyczne korelują znacząco z niską inteligencją. Brutalna bezwzględność umotywowana narcyzmem, własnymi “przekonaniami”, brakiem jakiegokolwiek szacunku dla czyjegoś życia i zwykłą potrzebą pobudzenia - to właśnie psychopatia w skrócie. Osoba z takim zaburzeniem często jest impulsywna i szuka stymulacji, przez co chętnie sięga po alkohol i inne narkotyki. Choć to temat na wiele stron, to wśród aspołecznych zaburzeń osobowości (inaczej dyssocjalnych) jest ona szczególnie wyróżniona, głównie ze względu na charakteryzujący psychopatów przedmiotowy sposób traktowania ludzi, egoizm, brak empatii i dość niekonwencjonalny sposób myślenia objawiający się w wielu postaciach - między innymi poprzez mylenie słów i ich znaczeń (padały z ust psychopatów stwierdzenia typu “seks banalny” lub “okolice łagodzące”). Zapewne zastanawiacie się teraz, jaki procent społeczeństwa może być psychopatami. Dane z USA wskazują, że osób o skłonnościach psychopatycznych jest ok. 1.2% (13/24 lub więcej z PCL:SV, jednego z rodzajów checklist do diagnozy psychopatii), jednak takich hardych psychopatów jest “tylko” 0.1% (18/24 lub więcej z PCL:SV).

Jak zatem rozpoznać psychopatę? Robert D. Hare zaproponował poniższą Psychopathy checklist (PCL). Jest powszechnie stosowaną formą diagnozy, jednak psychiatrzy stosują jej rozszerzone wersje oraz są specjalnie szkoleni, by umiejętnie z nich korzystać. Należy dodać, że znajduje też ona swoich krytyków.
Aspekty emocjonalno-interpersonalne: łatwość wysławiania się i powierzchowny urok; egocentryzm i przesadne poczucie własnej wartości; brak wyrzutów sumienia lub poczucia winy; brak empatii; skłonność do oszukiwania i manipulacji; płytkość uczuć.
Odchylenia społeczne: impulsywność; słaba kontrola zachowania; potrzeba stymulacji; brak poczucia odpowiedzialności; niepokojące zachowanie w młodym wieku; antyspołeczne zachowanie w dorosłym życiu.

Zapewne mieliście już styczność z dużą ilością osób. Na tyle dużą, że szansa na spotkanie psychopaty jest niebezpiecznie bliska 100%. Jak się zapewne domyślacie - nie łatwo rozpoznać psychopatę. Dobrze się maskują i nie bez powodu są nazywani krokodylami w ludzkiej skórze. Nie ma jednak co się bać lub panikować - nie każdy psychopata to kanibal-morderca, tylko nieliczni.

[Marek Psychopata]
_______________________
Nasz tag: #odmienbyc
[Nasz fp na fb](https://www.facebook.com/Odmień-Być-738481763205508/)
#ciekawostki #psychologia #gruparatowaniapoziomu
OdmienByc - Psychopaci

Drapieżniki są wśród nas. Wabią urokiem i powierzchowną ele...

źródło: comment_aeQ9OKLp4FgtQvDlNWtV2vb75XiTcvq2.jpg

Pobierz
  • 3