Wpis z mikrobloga

Cześć, chcę zostać webdeveloperem piszącym backend w Javie. Jednak aktualnie, stwierdziłem, że aby napisać jakiś projekt do cv i tak trzeba stworzyć stronę i trochę poznać html/css/js.
Dlatego potrzebuję poznać html/css/js na tyle by móc zrobić prostą responsywną stronę w html/css + js oraz mieć wiedzę na tyle szczegółową by wystarczyła na juniora backend.

Zastanawiam się nad MDN a książkami Ducketta (raczej po polsku bo do tych mam dostęp).
Książkę przeglądałem i oprócz formy ma fajnie wytłumaczone praktyczne zastosowanie danych elementów języka. Ale mam wrażenie, że nie jest wystarczająco szczegółowa (szczególnie przy CSS). Ale wolałbym przerobić ją, jeśli nie trzeba znać wiele więcej dla backendowca a mam wrażenie, że z mdn zejdzie mi więcej czasu (chodzi o przerobienie html/css/js) a mam jeszcze trochę na liście todo :D

Przerobiłem Codecademy (HTML, CSS), poznałem podstawowe elementy, projekty tam zwalniały z myślenia, a jak mam teraz zrobić swoją stronkę to ciekawi mnie "jak w praktyce buduje się stronę i wybiera znaczniki/właściwości" (szczególnie, że niektóre znaczniki nie były tam opisane a były używane w przykładach jak itd). Przy quizach na innych stronach wychodziło, że brakuje też tam trochę szczegółów. U Ducketta wydaje mi się, że oprócz zdawkowego opisu jest też zastosowanie.

Co wy polecacie? Ogólnie w planach mam dojść do JS i poznać jakiś minimalny framework (możecie jakiś polecić) do uproszczenia typowych rzeczy na froncie i zabranie się za backend.

#webdev #programowanie #html #css
  • 9
webdeveloperem piszącym backend w Javie


@Lewo: to raczej fullstack, a to naprawdę wymaga ogromnego nakładu czasu i doświadczenia, stąd bardziej szuka się wyspecjalizowanych ludzi, a wracając do tematu to pod Jave idealnie nadaje się Angular, bo masz typowanie i dość szybko można się wdrożyć
@Dajlaxx: żeby dostać się na backenda trzeba pokazać jakiś projekt webowy a to wymaga frontu :D html/css/js myślę, że będzie mniejszą częścią nauki bo jeszcze spring i mapowanie obiektowo-relacyjne (i pewnie też nie obędzie się w wchodzenia w jakiegoś kloca typu hibernate). no i przy froncie standardem jest jakiś angular, ale zakładam, że jak chcę tylko coś pokazać i podłapać ideę co robią frameworki na froncie (bez zadań "specjalnych") to wystarczy
żeby dostać się na backenda trzeba pokazać jakiś projekt webowy a to wymaga frontu


@Lewo: nieprawda, pracuję w javie i gdybym mógł polecić to raczej na backendowca pytają algorytmiki, złożoności algorytmów, core javy, testowania, metode działania jvm, coś w ten deseń, aby w szybki sposób zaprezentować fronta możesz użyć jhipstera ewentualnie swaggera, są też szybkie narzędzia typu freemaker, thymeleaf. Ważna jest logika aplikacji, sposób w jaki oddzielasz komponenty, robisz interfejsy etc
@Dajlaxx: java se i materiał ze studiów wystarczą na junior backenda? bez springa i hibernate? Bo spotykam się z innymi ofertami chyba. Ale z tym frontem to wygląda obiecująco (chociaż i tak już trochę w tym zrobiłem to dokończe to i ewentualnie js po łepkach poznam by zrobić coś brzydkiego ale swojego :D )
@Lewo: to nie jest łatwa odpowiedź, dlatego rozmowy czasem trwają godzinę, a nawet dłużej, czasem możesz odpaść przez to, że nie wiesz jak poprawnie działa referencja do obiektu, a masz z tutoriala napisany front end, piękny i przejrzysty, ktoś ma adnotacje z Hibernate dodane w projekcie, a dokładnie nie wie jak działają left/right joiny w sqlu. Myślę że powinieneś patrzeć przez pryzmat zdobycia solidnych fundamentów, bo później Ci będzie łatwiej. Obczaj
@Dajlaxx: problem jest w tym, że wydaje mi się że jave se trochę znam, ale nie skupiam się na niczym innym. wszędzie chcą czegoś jeszcze. ja najchętniej pisałbym serwer na socketach (przynajmniej na moich małych programach) bo lubię wiedzieć jak coś dokładnie działa. Tylko w tym podejściem nikt mnie na rozmowę nie zaprosi, tylko kogoś kto poprzepisywał wiele rzeczy, pochwalił się szerokim stackiem technologicznym a potem wybiorą spośród takich najlepszego (
@Lewo: Bez frameworków teraz może być ciężko przy takiej ilości kandydatów :P. Każda dodatkowa wiedza pozwoli ci się wybić, czy wiesz np. jak działa taki G1 lub CMS? Albo jak działa JIT?
żeby dostać się na backenda trzeba pokazać jakiś projekt webowy a to wymaga frontu :D html/css/js


@Lewo: że niby co? Wiesz, że prawie nikt nie patrzy na tego całego githuba? Wielu moich znajomych dostało pracę bez jakiegolwiek projektu na gicie.

Żeby dostać pracę trzeba spełniać wymagania przedstawione. A problem na gita może ci napisać kolega z twojego konta i nikt się o tym nie dowie, więc "projekty" to żaden wyznacznik. Tak