Wpis z mikrobloga

Co byście polecali do 4500 zł? Myślałem o konfiguracji:
Płyta główna: Gigabyte Z390 GAMING X
Procesor: Intel Core i5-9600K, 3.7GHz, 9MB
Chłodzenie Procesora: SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6G, 6GB GDDR6
Pamięć RAM: Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15
Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 600W
Dysk SSD: Kingston UV500 240GB SATA3
Dysk HDD: Toshiba P300 1TB
Obudowa: SilentiumPC Signum SG1M Pure Black

Link do konfiguracji na morele:KLIK

Powiem szczerze, że nigdy nie składałem komputera i chciałbym się poradzić co i jak. Wybór tych części nie jest spowodowany moją rozległą wiedzą na temat komputerów, tylko wynikiem siedzenia w necie przez 3h i czytania co ludzie polecają. Dzięki z góry za pomoc.

#pcmasterrace #komputer #komputery #skladamkomputer #informatyka
  • 37
Procesor: Intel Core i5-9600K, 3.7GHz, 9MB


@Dudek_k: Bierz Ryzen 5 3600, podobna wydajność, pareset zł taniej, możesz wsadzić też w tańszą płyte B450, SMT więc dodatkowe 6 wątków co się przyda do gier też bo frametime jest stabilniejszy a do programów użytkowych itd. tym bardziej.
Możesz zamienić i5 na 9400f i różnicę w hajsie przeznaczyć na lepszą grafikę. Albo jak wyżej kolega napisał, złożyć zestaw z AMD.
@Dudek_k: Ale nie patrz na starą generacje jeżeli chodzi o ten przedział cenowy i zależy Ci na wydajności w grach, wyszła nowa która jest na poziomie Intela i jest dużym skokiem naprzód dla AMD.

Jak wyżej, Ryzen 5 3600 zabija 9600K cenowo a wydajność jest praktycznie taka sama. W gratisie dodatkowe wątki dzięki oraz bardziej przyszłościową platforme bo Ryzen 4000 prawdopodobnie będzie także na AM4 jako ostatnia generacja przed przejściem na
@Dudek_k: Jak już masz brać AMD to 8 rdzeni / 16 wątków być musi. Ten 3600 to dziadostwo - w tym konkretnym przypadku lepiej brać intela. Sprawdź sobie jak wypada i 9400f z lepszą grafiką kontra 9600k z gorszą. 9400F możesz podkręcić o bclk -> zyskasz sto parę MHz na tym zablokowanym procesorze. Szkoda, że i5 9500F jeszcze są za drogie.
@Dudek_k jak będziesz podkręcać to i5 z k i płyta z390. Jak nie będziesz podkręcać to i5 9400k i płyta na b360. Za różnice kupić SSD na M2, fere 3 zamiast spartana, obudowę sg1 tg bo lepszy przepływ powietrza. Możesz też dołożyć do rtx 2060 super powinno starczyć kasy.
@Navari: Przyjdzie nowa generacja AMD, to właściciel będzie mógł sobie już kupić taniej i9-9900k i najprawdopodobniej w grach dalej będzie przed AMD.
@Navari dziadostwo bo ryzen 3600 w grach wypada jak 9400f a jest droższy o jakiś 200 zł, wymaga droższych pamięci ram z którymi będzie działać albo nie będzie. Do tego cuda z biosami na b450 a x570 to już za droga inwestycja.

OP widać nie należy do zbyt zaawansowanych użytkowników. Jeśli nie będzie podkręcał to Intel będzie dla niego lepszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem. Jak chce 9600k + z370 wtedy można się
@Navari: Bo dalej w grach słabiej niż intel, intala można mocno jeszcze podkręcić, AMD 3600 jest za drogi bo > 900 cebulionów. Myśląc przyszłościowo lepiej kupić tańszego i5 9400F i potem go zamienić na 9900k niż pchać się w AM4 i modlić się do boga o to, że kolejna seria będzie kompatybilna.

Tu masz jakieś testy: https://www.youtube.com/watch?v=Q0_DBUJrWl4
@Dudek_k spokojnie. Tylko weź lepiej np. bequiet albo seasonic z 550w i będzie spory zapas.

Ogółem zastanów się czy masz umiejętności i chęci do podkręcania bo to podstawa jeśli chcemy ci coś doradzić
@vlodek2532: Nigdy tego nie robiłem i nie wiem czy będę miał chęci do podkręcania. Zależy mi na tym, żeby wycisnąć z tych 4500 zł jak najlepszy sprzęt, plus żeby ewentualnie dało się go za parę lat ulepszyć. Dlatego myślałem o intelu, bo o nim coś tam wiem, a jeśli chodzi o AMD to zero...