Wpis z mikrobloga

@jaktrwogatonawykop brzmi jak plan ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak, tylko majac wiedzę np. z administracji systemów, nie pójdę do firmy która zajmuje się programowaniem aplikacji mobilnych. Po prostu nie jestem w stanie się określić gdzie, do jakiego rodzaju pracy będe się nadawał z moimi umiejętnościami...
@Paitius: o dokladnie o takie przedstawienie sciezki mi chodzi.
@Pan_Jerzy: ogolna wiedza na temat administracji systemow/sieci, robilem pentesty aplikacji webowych wiec tez o nich mam pojecie. Podstawy programowania tez mam.
@Credek: u mnie start wyglądał tak: jakaś wiedza własna z gównostudiów, dwa darmowe staże miesięczne, potem 3 miesięczny staż płatny który przerodził się w umowę o prace.

Znam gostka ktory pracował w innej branży, sam uczył się wieczorami, poszedl na staż razem ze mna i też został. na start miał mniejszą pensje niz w poprzedniej branzy ale po 2 latach juz całkiem nieźle jest
@pani_indyk a jaka dokładnie specjalizacja tego stażu? Czego się uczyliscie, która dziedzina IT?
Nie przeszkadza mi czasowy spadek zarobków, ba jestem nawet tego świadomy i zabezpieczam się na taką ewentualność...
@pani_indyk: ah zapomnialem dodac ze rynek pracy niemcy, orientowalem sie jak to wyglada w kwestii IT i w wiekszosci potrzebuja specjalistow od bezpieczenstwa/administracja. Pisalem ze robilem pentesty aplikacji webowych wiec moze ten kierunek. A jak wygladala Twoja wiedza/umiejetnosci zanim poszlas na ten staz?
@Credek: w testy jest niski próg wejścia wiec moja wiedza to było dno. Trochę przeczytanej teorii, logiczne myślenie i kombinatorstwo. W pracy mega przyrost wiedzy przez pierwszy rok.
Jeśli chodzi o jave to też nie było jakiś wielkich wymagań: po prostu podstawy na których mozna budować wiedzę właściwą
@pani_indyk: wlasnie wszystkie moje obawy to ze np. nie mam wystarczajaco wiedzy. Ale jak robilem testy czy sie nadaje do jakiegos bootcampa to na 100% to ogarnialem. Chociaz bez ugryzienia tematu to sie nie dowiem... Dziekuje Ci za pomoc, teraz juz wiem ze po prostu znajde sobie jakis staz a dalej to sie powinno ulozyc ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Credek ja zsczynal.od IT jako serwisant. Rzuciłem, by dokończyć ja zaocznie ( nie, nie studia )
Samouk jestem, w pracy za grosze pracowałem i się przede wszystkim uczyłem. Pozniej już z górki w sumie.

Niestety branża mnie wypluła, zmieniłem ja i...teraz nadal chce iść. Mam problem w jakim kierunku ;)
@compix: wiesz tez o tym myslalem zeby po prostu powysylac cv do jakichs malych firm jako zwykly 'gosc od komputerow' no ale to jest bez sensu bo niczego sie nie naucze od grazynek czy januszy dla ktorych postawienie sieci to jest wiedza tajemna/czarna magia XD
Kumpel kiedys pracowal jako informatyk w takiej malej firmie, nikt z pracownikow wlasciwie nie mial pojecia co on tam robi, nawet szef - komputery dzialaja, drukuje
@Credek dokładnie, za to miałem hajsu na cole i czipelki i giercownie z bazaru
Mini oczywiście na kompjutry !

Pewnie że to sensu nie ma siedzieć na dupie i brać z tego hajs. Z drugiej strony sam nie wiem jaki dział wybrać no...wszystko po trochu
@compix: zgadza sie, godzina roboty, 3 dyszki sie dostalo od razu do sklepu po prowiant, a pozniej teamspeak, cod i mixy. A nauczylem sie bo jak na naszym osiedlu internet dopiero podlaczali (wczesne lata 00'), wtedy wszystkie komputery na windzie, a admin oferowal dla chetnych pomoc z instalacja linuxa i wprowadzenie do systemu. Kurde zgodzilem sie od razu i wtedy dzialajac juz na linuxie to czulem sie troche jak haker XD
Dokladnie o to mi chodzilo z pytaniem w poscie ze nie wiem w jakim kierunku zaczac bo wszystkiego sie wie po trochu. Pojde w bezpieczenstwo a okaze sie ze jedak wieksza przyjemnosc sprawia mi programowanie...


@Credek: To kto ma wiedzieć co Ci sprawi większą przyjemność? XD
Piszesz, że wszystkiego się wie po trochu, czyli co konkretnie? W jakiej specjalizacji mógłbyś się odnaleźć z tymi umiejętnościami?
@Credek: bezpieczeństwo w sumie da się połączyć z programowaniem. Mnie ogranicza przede wszystkim marna znajomość angielskiego..

Bezpieczeństwo jest ciekawe, trzeba być ciągle na bieżąco. Programistów brakuje, to fakt ale myślę że specjalistów od bezpieczeństwa zdecydowanie brakuje. Nie mam oczywiście danych, takie są moją odczucia tylko.

zależy co Cię bardziej jara. Bezpieczeństwo też wymaga podstawowej chociaż wiedzy nt programowania.

Jeśli jara Cię bezpieczeństwo, to bym poszedł w to a w ramach nauki
@Credek: pierwsze przygody z programowaniem w gimnazjum ("zabawa" html/css, kiedyś wszystko było statyczne na stronach, więc nie było dużej filozofii). Całe liceum spędzone na hobbystycznym klepaniu do szuflady, już w liceum klepalo się jakieś małe projekty, ale głównie skupiałem na matematyce i angielskim, aby dobrze zdać maturę. Następnie "dobra" (z perspektywy Polski, bo z perpektywy świata to nawet nie jest w top 1000 ( ͡°( ͡° ͜ʖ