Wpis z mikrobloga

Konwertowanych do tego "katolickiego" kościoła, gdzie biskupów wybiera chiński rząd?


@Cantrustme: A którychś wybrał? Bo jak na razie to biskupi to jest kompromis bo wielu którzy byli represjonowani została zwolnionych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Well, zresztą takie kompromisy przypominają mi największy kompromis wszechczasów - edykt mediolański. Oby CHRL poważnie się zmienił jak chrześcijaństwo tam dobije do 30-40 %
...problem/zaleta w tym, że w Chinach większość rzeczy jest największymi - również mniejszości, które "już za chwilę, już za momencik dostaną się do władzy w państwie i wam wszystkim pokażą." ( ͡º ͜ʖ͡º)\


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Dialektyka dziejowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A światowe gimboateusze, które nie zmądrzeją do tego stopnia, by wyewoluować w normalnych/"uduchowionych" ateistów, same się powykańczają przez rozpowszechniający się antynatalizm -
@Brzytwa_Ockhama: Watykan może sobie wybrać tylko z tych biskupów których zatwierdzi chiński rząd.

Bo jak na razie to biskupi to jest kompromis bo wielu którzy byli represjonowani została zwolnionych


Ciekawe tylko z jakich fundamentalnych przekonań zrezygnował "poszedł na kompromis" Papież, za które to siedzieli wspomniani biskupi, a które teraz okazały się warte poświęcenia.

Franciszek w praktyce sprzedał chińskich Katolików chińskiemu rządowi. Na takie kompromisy jest też gotowy iść w kwestii związków
Watykan może sobie wybrać tylko z tych biskupów których zatwierdzi chiński rząd


@Cantrustme: To tak oficjalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ciekawe tylko z jakich fundamentalnych przekonań zrezygnował "poszedł na kompromis" Papież, za które to siedzieli wspomniani biskupi, a które teraz okazały się warte poświęcenia.

Franciszek w praktyce sprzedał chińskich Katolików chińskiemu rządowi. Na takie kompromisy jest też gotowy iść w kwestii związków homoseksualnych i innych kwestiach.


W8
@movsd: @Racjonalnie: @Brzytwa_Ockhama: to nie żadni Chińczycy (bo tam nawet nie ma dobrych danych na temat tego ile tych chrześcijan jest, a ewangelicka propaganda mówi o 100 mln czego nie potwierdza nikt inny), ani Indie (tam udział chrześcijan w populacji się stopniowo kurczy) ani nawet reszta Azji.

Kurczenie się udziału bezwyznaniowców w populacji światowej (mimo wzrostu w liczbach bezwzględnych) to efekt wyższego tfr muzułmanów i Afryki. Jak Afryka ma
100 konwertowanych Chińczyków


@Brzytwa_Ockhama: Ale w tych badaniach, do których odsyłasz, wnioski są dokładnie odwrotne - sugerują tam, że liczba nowych wierzących pozyskanych przez "religious switching" wśród chrześcijan spadnie, a wzrost będzie wynikał z naturalnego przyrostu.

At present, the best available data indicate that the worldwide impact of religious switching alone, absent any other factors, would be a relatively small increase in the number of Muslims, a substantial increase in the
@Brzytwa_Ockhama: poza tym nie wiem czemu tak Cię jarają Chiny skoro tam głównie rozwija się protestantyzm i to ten z silnym zabarwieniem ewangelikalnym. Dla wielu z tych grup KK to pogaństwo, "Babilon Wielki" itd.

Ale to też dużo mówi o kondycji KK dzisiaj. 150 lat temu byłby płacz, że protestanci tylu ludzi na potępienie wiodą, a dzisiaj radość, że w ogóle coś się dzieje( ͡° ͜ʖ ͡°).
As of 2015, three-in-four unaffiliated people live in Asia and the Pacific. But that share is expected to decline to 66% by 2060 due to low fertility and an aging population.


@Profesor_Milczarek: to zresztą też nie jest do końca prawda bo ci niby "bezwyznaniowcy" w Azji często są jak najbardziej religijny według zachodnich standardów- znaczy biorą udział w ceremoniach, czczą przodków, wierzą w duchy, bogów etc. - po prostu nie robią
@Brzytwa_Ockhama: Czerwoni Chińczycy albo kiedyś odejdą do historii normalnie, albo odeślą ich tam kule jakiejś neoburżuazyjnej, narodowej rewolucji. ( ͡º ͜ʖ͡º)\


@Profesor_Milczarek: @niedoszly_andrzej: Kiedy ktoś przywołuje takie dane z obowiązkowym dopiskiem typu "już za naszego życia Chiny/Korea (Północna i/lub Południowa)/Japonia/Indie/cały Bliski/Daleki Wschód staną się chrześcijańskie", wypada po prostu powiedzieć:

źródło: comment_Y7vzywaIvMoV7ipzJdKdgmED68hpK6Vy.jpg
to zresztą też nie jest do końca prawda bo ci niby "bezwyznaniowcy" w Azji często są jak najbardziej religijny według zachodnich standardów- znaczy biorą udział w ceremoniach, czczą przodków, wierzą w duchy, bogów etc. - po prostu nie robią tego w zorganizowany sposób i nie mają jakiejś formalnej teologii.


@niedoszly_andrzej: No tego ateistę/bezwyznaniowca to już sobie wymyślił OP, w artykule jest mowa o unaffiliated, nawet ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem
Kurczenie się udziału bezwyznaniowców w populacji światowej (mimo wzrostu w liczbach bezwzględnych) to efekt wyższego tfr muzułmanów i Afryki. Jak Afryka ma średnio 5/6 dzieci na kobietę (zarówno muzułmanie i chrześcijanie) a kraje muzułmańskie generalnie są powyżej 2.11 to co się dziwić?


@niedoszly_andrzej: Do roboty bo sekularna rewolucja się nie powiedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To nie efek masowych konwersji, bo nawet z tymi hipotetycznie chińskimi, to
Ale w tych badaniach, do których odsyłasz, wnioski są dokładnie odwrotne


@Profesor_Milczarek: Odwrotne znaczy chrześcijanie będą zwiększali swoją populację przez i wzrost naturalny i przez konwertytów? Ładne mi odwrotnie, czy odwrotnie to nie powinno być - utraty populacji chrześcijańskiej?-

W dodatku szacują oni, że odsetek chrześcijan będzie spadać na wszystkich kontynentach poza Afryką (tu już odsyłam do wykresu).


Well, trudno ciągle być 80 % populacji np. w Ameryce Łacińskiej jak tam
@Brzytwa_Ockhama: No właśnie żadne i przez konwertytów, bowiem więcej osób ma odchodzić od chrześcijaństwa, niż nań przechodzić, ale ze względu na różnicę w przyroście naturalnym bilans i tak będzie dodatni. Czyli twoje zdanie z pierwszego postu

100 konwertowanych Chińczyków

...mające ilustrować POTĘŻNE nawracanie pochodzi z alternatywnej rzeczywistości, nie z naszej.

Wszystkie sekularyzujace się kraje mają tylko ruch w jedną stronę. W stronę głębszej sekularyzacji. I to mimo setek tysięcy imigrantów
Do roboty bo sekularna rewolucja się nie powiedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Jeśli ma się powieść (bo np. jest wywołana zmianą kultury jaka zachodzi przy zasobnym i wykształconych społeczeństwach) to się powiedzie. Jeśli nie i to tylko chwilowa dewiacja- to nie. I tyle.

50 mln w paręnaście lat,

Przecież już Ci pisałem, że nawet nie wiadomo czy to prawda, a różne organizacje i badacze rzucają tymi danymi od
...mające ilustrować POTĘŻNE nawracanie pochodzi z alternatywnej rzeczywistości, nie z naszej.


@OjciecMarek: Nie moja wina, że Europejczycy nie chcą mieć dzieci

Zakładam, że chciałeś zamiast "chrystianizacji" napisać "nawracanie", w tym przypadku na islam, bo "chrystianizacja" za Umajjadów to by wiele sensu nie miała


Dokonywałem aluzji, że Kalifat Umajjadzki w Hiszpanii po prostu został podbity.

Jeśli mam rację co do tej prostej pomyłki, to, hmmm, masz na myśli takie nawracanie,w którym monofizyci
Tu bym polemizował historycznymi przykładami Afganistanu, i Iranu czy współczesnej Libii i Turcji Erdogana, choć w tej ostatniej fala "kontrrewolucji" zaczęła chyba znów opadać.


@OjciecMarek: ale te kraje nie są przykładem współczesnej, dobrowolnej sekularyzacji (jak Szwecja czy UK). Tam idee sekularne były narzucane odgórnie przez "liberalne" władze i elity. Lud pozostał przywiązany do religii i tradycji. Wyjątkiem jest Turcja gdzie proces ten zaszedł o wiele dalej.

No i już zaglądając głęboko
@OjciecMarek @Brzytwa_Ockhama
Przecież napisałem wyraźnie:

Ciekawe jest co innego- ze dotychczas nie ma żadnego przykładu odwrócenia procesu nowoczesnej sekularyzacji


I jeszcze zaznaczam, że nie chodzi mi o przymusową sekularyzację, narzucaną przez władzę i wymuszoną terrorem.

(nie mówię o tej wymuszanej przez komunistów)


A jako kontrzprzykład ktoś mi podaje Umajjadów czy inną kontrreformację. Upadek semirepublikańskiego Nowogrodu pod ciosami Księstwa Moskiewskiego to przykład klęski współczesnych liberalnych demokracji w starciu z państwami autorytarnymi?
Ciekawe jest co innego- ze dotychczas nie ma żadnego przykładu odwrócenia procesu nowoczesnej sekularyzacji


@niedoszly_andrzej: No, jak można mówić o odwróconym procesie nowoczesnej sekularyzacji? xD To tak jakbym był w epoce kontr-reformacji, przyjmowania religii chrześcijańskiej przez barbarzyńców lub w epoce Wielkiego Przebudzenia vel w epoce upadku mutazylitów i mówił "No widzicie Państwo - dotychczas nie ma żadnego dowodu na odwrócenie procesu religizacji (brzydkie pojęcie, muszę wymyślić inne) naszych obywateli.

I jeszcze
@niedoszly_andrzej: No, jak można mówić o odwróconym procesie nowoczesnejsekularyzacji? xD To tak jakbym był w epoce kontr-reformacji, przyjmowania religii chrześcijańskiej przez barbarzyńców lub w epoce Wielkiego Przebudzenia vel w epoce upadku mutazylitów i mówił "No widzicie Państwo - dotychczas nie ma żadnego dowodu na odwrócenie procesu religizacji (brzydkie pojęcie, muszę wymyślić inne) naszych obywateli.


@Brzytwa_Ockhama: co? naprawdę nie widzisz różnicy i unikalności zjawiska współczesnej, masowej i "egalitarnej" sekularyzacji a wielokrotnie
@Brzytwa_Ockhama: przejrzałem te posty jeszcze raz i widzę, że mamy klasyk:

1.Rzucasz informację o tym, że odsektek niezrzeszonych religijnie w globalnej populacji będzie się zmiejszać (mimo tego, że sama ilosć wzrośnie)

2. Piszesz, że to zasługa konwersji na chrześcijaństwo w Chinach, Indiach, Azji ogólnie i Afryce

3. Zostajesz naprostowany przez mnie i @Profesor_Milczarek, że:
a) dane dotyczące konwersji na chrześcijaństwo w Chinach są bardzo kontrowersyjne i istnieją potężne rozbieżności, co
I oczywiście, też klasyka, do wielu rzeczy się nie odnosisz a zaczynasz jeszcze wpychać jakieś wątki poboczne w stylu katolickiego prezydenta Korei, Hegla, liberałów, Przebudzenia, przypisywać mi jakieś poglądy, wrzucać XDDDDD, że niby śmiesznie, zaorałeś.


@niedoszly_andrzej: XDDDDDDDDDDDD

Klasyczny niedoszły andrzej

1) Tworzy tezę i wyklucza instancję żeby go nie zaorać w pierwszym komentarzu (komuniści i mutazylici lel)

2) Jak informacje przeczą waszym tezom (jakieś odwrotności przez konwersję) to udowadniamy unikalność zjawiska
1) Tworzy tezę i wyklucza instancję żeby go nie zaorać w pierwszym komentarzu (komuniści i mutazylici lel)

@Brzytwa_Ockhama: co? jacy mutazylici?

Zastanów się z kim dyskutujesz, ze mną, ze sobą czy jeszcze kimś innym?

2) (jakieś odwrotności przez konwersję)


Co? Jakie odwrotności przez konwersje? Po prostu @Profesor_Milczarek napisał Ci, że według raportu na który się powołujesz w OP chrześcijaństwo będzie tracić w wyniku konwersji a zyskiwać dzięki urodzeniom. Czyli nieprawdą jest
Jakim tezom? Jedyną tezą jaką tu postawiłem była ta, że nie znam przykładu na odwórcenie trendu współczesnej, dobrowolnej sekularyzacji? Skoro to taka oczywista nieprawda to dajesz- pokaż przykład kraju w którym doszło do odwrócenia tej tendencji.


@niedoszly_andrzej: Chyba się nie rozumiemy. Nie da się podać owego przykładu bo to zjawisko właśnie się dzieje, mogę dać za 30 lat jak wykop wciąż będzie istniał. Z mojej strony EOT bo chyba bazujemy na