Wpis z mikrobloga

Nowy artykuł #budujzchaferem

Po obejrzeniu kilkudziesięciu projektów stwierdzam, że każdy zawiera błędy lub braki. Mam wrażenie, że niektórzy projektanci wykorzystują niejasne przepisy, aby tylko przepchnąć projekt przez urząd :/

W artykule nieco o przepisach dotyczących zawartości projektu budowlanego, projektach wykonawczych oraz niskich cenach projektów.

https://blog.poradnik-budowlany.com/czy-twoj-projekt-budowlany-jest-bledny/

#budujzchaferem #budowadomu #budujzwykopem
  • 10
@Uri_: No właśnie... nie! To, czym jest projekt budowlany, a wykonawczy, zależy głównie od projektanta. Co projekt, to inaczej. I na to zwracam uwagę.
No i nawet bez projektu wykonawczego zawsze można wezwać projektanta do wyjaśnień, a projektant będzie musiał uszczegółowić projekt.
@chafer: Szczerze mówiąc, to brak dokładnego opisu to tylko wierzchołek góry lodowej.
Niektóre projekty leżą konstrukcyjnie - stropy gęstożebrowe niemające się gdzie oprzeć, czy też nie mające szans na przetrwanie. Projektowane chyba z myślą "wykonawca sobie jakoś poradzi". A wykonawcy zaskakują nie raz tym, że się chwalą, że "nie takie rzeczy oni robili".
@chafer Z częścią zarzutów nie mogę się zgodzić, np. projektant nie musi dokładnie precyzować materiałów jakie należy zastosować - wystarczy że poda parametry graniczne jakie materiał musi spełniać, a dobór konkretnych materiałów można zostawić inwestorowi (lub wykonawcy).
@Edi93: Słyszałem o takich problemach, ale nie miałem z nimi bezpośrednio do czynienia. Poza tym nie jestem konstruktorem więc pewnych rzeczy "nie widzę. Z chęcią poznam szczegóły.

@bori: Jeżeli w projekcie występuje materiał i jest podane, że jakiś parametr ma być "od", to zgadzam się. Ale już informacja o tym, że występuje "bloczek betonowy" (bez żadnych parametrów) - już nie.

Oczywiście z chęcią podejmę dyskusję. W przyszłym tygodniu będzie druga
@chafer:
Prawo budowlane nie definiuje pojęcia PROJEKT WYKONAWCZY, definiuje natomiast PROJEKT BUDOWLANY.
Projektant decyduje co jest, a co nie jest "niezbędnym rozwiązaniem technicznym, a także materiałowym".
Więc jeżeli wpisze "bloczek betonowy - 24 cm", a każdy bloczek dostępny na rynku, spełnia wymagane parametry - nie widzę celu wpisywania parametrów.

Drugą sprawą jest też cena za projekt jeżeli przychodzisz do architekta i masz budżet 2 000zł za projekt, nie oczekuj dokumentacji WYKONAWCZEJ
"bloczek betonowy - 24 cm", a każdy bloczek dostępny na rynku, spełnia wymagane parametry


@abell: Wymagane, czyli jakie?

Drugą sprawą jest też cena za projekt jeżeli przychodzisz do architekta i masz budżet 2 000zł za projekt, nie oczekuj dokumentacji WYKONAWCZEJ


TAK! Zaznaczyłem to w tekście i będę o tym mówił w kolejnym podcaście. Taki projekt powinien kosztować CO NAJMNIEJ kilkanaście tysięcy złotych.

"

Zauważyłem, że prowadzisz jakąś krucjatę przeciwko projektantom i