Wpis z mikrobloga

Na pierwszy ogień przy projektowaniu #kcrmonsterbike idzie przekładnia.
Problem w tym że skill w #projektowanie w #inventor dopiero raczkuje, mimo wszystko po wielu próbach powstała wizja prototypu.
Początkowo chciałem zrobić coś na wzór przekładni Pinion ale poziom zaawansowania i precyzja wykonania mnie przerosły.
Następna wizja to była próba zaadaptowania przekładni piasty Shimano Alfine centralnie, między silnikiem a kołem, jednak moce które będą kilkunastokrotnie przewyższały siłę napędu zwykłego roweru spowodowały że temat porzuciłem w obiawie przed rychłym zniszczeniem elementu.
Zacząłem więc podglądać motocyklowe skrzynie biegów i w tym kierunku poszedłem.

Założenia były następujące:
Ebike ma służyć głównie w terenie wiec silnik nie ma się grzać przy pałowaniu na górkach. W związku z tym przekładnia będzie redukować prędkość zwiększając moment obrotowy.
Z drugiej strony prędkość max po za terenem nie musi być wieksza niż obroty 1:1 silnika a to mi da ok 80-90km/h - w zupełności wystarczająco więc nie zwiększam przełożenia. 1:1 idzie na najwyższy bieg.

W związku z tym powstała przekładnia 4-o biegowa gdzie:
bieg 1 - przełożenie 2:1 (2 obroty silnika = 1 obrót koła)
bieg 4 - przełożenie 1:1 (1 obrót silnika = 1 obrót koła)
biegi 2 i 3 to biegi pomiędzy 1 i 4 rozstawione po 1\3

Zakładając że w szczycie będę miał 8000W to na 1szym biegu mogę wyciągnąć nawet 350-400 niuta...

Zmiana biegów na wodzikach będzie realizowana na kierownicy, muszę tylko jakąś manetkę wykombinować ;)

Działam dalej bo zajawkę załapałem i o niczym innym nie myslę :)

#ebike
swecymjeplendzo - Na pierwszy ogień przy projektowaniu #kcrmonsterbike idzie przekład...

źródło: comment_1nwc6CwgDCyv1556fZkfzzt51xosElOv.jpg

Pobierz
  • 3
@ZjadamChmury wydaje mi się że nie będzie z tym problemu bo prędkość obrotowa będzie 2x mniejsza więc przyspieszać też będzie wolniej . Max prędkość obrotowa czyli jakieś 45km/h osiągnę w jakieś 15s więc nie będzie to jakaś walka o trakcje. Będzie wolniej ale z dużym momentem - jak w traktorze :) oczywiście na 1 biegu