Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się Welsh Corgi Pembroke. Jest to nieco popularniejsza rasa od siostrzanej Welsh Corgi Cardigan, jednakże mają one wspólne korzenie - najprawdopodobniej zostały sprowadzone na wyspy brytyjskie przez wikingów. Potem znalazły one zastosowanie jako psy wypasające do bydła mimo swoich niewielkich rozmiarów - zaganiały one krowy podgryzając im pięty, a dzięki niskiemu wzrostowi łatwo unikały kopnięć. Nazwa rasy i jej pochodzenie jest kwestią sporną, ale najczęściej przyjmuje się, że pochodzi od walijskiego corrci, co oznacza karłowatego psa.
1929 Na zdjęciu widoczny Ch. Crymmych President. Już wtedy psy te miały charakterystyczną dla rasy cechę - naturalnie krótkie ogony. Pies ten ma lżejszą głowę z dłuższą i lżejszą kufą (pyskiem) od swoich następców;
1952 Ch. Knowland Clipper, w porównaniu do poprzednika możemy zauważyć skrócenie kończyn oraz wydłużenie sylwetki;
1987 Am Can Ch. Horoko Caralon Dickens - pies w umaszczeniu jakże charakterystycznym dla rasy, duże uszy zostają osadzone nieco bardziej po bokach głowy niż możemy to zaobserwować u poprzedników, a masywniejsza głowa nabiera charakterystycznego obecnie dla rasy wyrazu, pojawia się także bardziej obfita szata (sierść);
2019 zwycięzca rasy tegorocznej wystawy Crufts, Ch. Pemcader Thunderball - u niego możemy zobaczyć osadzenie uszu niżej na bokach głowy, krótsze kończyny oraz masywną sylwetkę z obfitą ilością sierści.

#klubmerdajacychogonow <- zapraszam do subskrybowania lub zapisania się do mirkolisty po więcej psiej historii ()

spookyscaryskeleton - Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się Welsh Corgi Pembroke. Jest to...

źródło: comment_I4V0XLH0SGsNoMJPkyjPS98Z5K7t8rAn.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@spookyscaryskeleton: No tak, ale jak patrzę na te zdjęcia to wszystkie są takie wymiarowe. A mój jest masywny z przodu, chociaż i tak szczupły, a tył to taki szczuplutki, aż brzuch ma taki wciągnięty, i jak biega to śmiesznie to wygląda bo tył jest taki lekki, że tylko podskakuje haha. Ale i tak ciężki bydlak jest.
  • Odpowiedz
@spookyscaryskeleton: to w środowisku sportowo/hodowlanym jak się orientowałam to bardziej mówi się o workingach vs showkach u labów (i nie tylko u nich ;).

W Polsce, niestety, zdecydowanie łatwiej, szybciej (i taniej) uzyskać uprawnienia hodowlane dla takich baryłek na krótkich łapach. Branie workinga z myślą hodowlaną to trochę przeprawa, zwłaszcza jak właściciela nie pasjonują próby pracy retriverów, a coś innego np. ratownictwo.

Chociaż i tak dobrze że mają jakąś tą
  • Odpowiedz
@matra: @spookyscaryskeleton: To, co obecnie dzieje się z labami, to jest dramat i tagedia rasy, ale przesada w drugą stronę też nie jest dobra. Zapominacie, do czego laby zostały wyhodowane; ten czarny, ze zdjęcia @matra skończyłby z zapaleniem płuc po jednym polowaniu ¯\_(ツ)_/¯(już pomijam, bo może to kwestia zdjęcia, na jak nieproporcjonalnie dużą wygląda jego głowa). Generalnie, laby najlepiej wyglądały w latach 50-60 np. Ballyduff Seaman czy
  • Odpowiedz
@spookyscaryskeleton: Ja ostatnio usłyszałem od weterynarza że mój bulek jakiś za chudy. Je więcej niż norma na jego wagę, ma dużo ruchu, głodny nie chodzi. Próbowałem mu dawać więcej to po prostu częściej kupsko robił i dalej był chudy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Kompleksowe badania miał i zdrowy jest. Nie podoba mi się jak psu brzuchol wisi niżej niż klata.
  • Odpowiedz
@albertbranka: i bardzo dobrze. Jak widzę bulle ~40kg to mnie skręca. Ale panuje taki trend od dłuższego czasu na masywne bulle. Jak na jednej grupie dziewczyna pokazała umięśnionego szczupłego bulla, parę osób (oczywiście właścicieli tejże rasy) się zbóldupiło, że to nie wzorzec, że wzorcowo to masywne psy i to już niezdrowe jest ()
  • Odpowiedz