Wpis z mikrobloga

@Renifer60: powiem tak - mialem kilku praktykantow pod soba. I jesli Mlody sluchal co sie mowilo, wykazywal sie zainteresowaniem, to mial naprawde ciekawe praktyki - wlacznie z prawdziwymi zadaniami w serwerowniach, etc.
Jak byl debil, co to przyszedl tylko godziny odbebnic, to faktycznie najpierw sie nasluchal, a potem kible sprzatal przez cala praktyke.

Jak praktykant ma w dupie i nie potrafi myslec logicznie, to ja nie bede marnowal mojego cennego czasu
@billy0o: juz widze o co chodzi :)

jesli "wykazaniem sie" nazywasz zaintersowanie tematem + umiejetnosc logicznego wiazania faktow - to faktycznie - musisz sie wykazac, aby zasluzyc sobie na nauke. Praktyka ma na celu pokazanie jak wyglada to czego sie nauczyles w szkole w prawdziwym swiecie - nieraz jesty inaczej i nieraz trzeba improwizowac - do tego logika i konsekwencja na spolke z zapalem sa wyaganiem minimalnym. Jak tego brak, to
@Renifer60: Jak juz napisalem - jesli praktykant jest chetny do nauki, ma zapal, to z usmiechem na twarzy zostane z nim nawet po godzinach, zeby pokazac/wyjasnic.
Ale jak mam kloca, co przyszedl tylko godziny odwalic i ciagle siedzi w telefone w twarzy, to nie mam zamiaru na niego czasu tracic - niech sie przyda -> kibelek :)
@billy0o: no to napisalem - zastanow sie nad zmiana profesji - jesli Twoja obecna praca/praktyka nie przynosi Ci radosci, nie potrafisz sie temu poswiecic, to najzwyczajniej w swiecie nie jest to dla Ciebie.
co, hobby tez masz takie a nie inne, bo mozesz sie z nim pokazac, czy hobby masz bo sprawia Ci frajde?

z praca jest tak samo - jesli praca nie pokrywa sie z Twoimi zainteresowaniami, to bedziesz cierpial
@billy0o: szczerze - nie wiem co oznacza tag "pdk" - ja nie generacja fejsika.
a wiekszego badziewia jakie tutaj wyplules:

akby mieli w branzy zostac tylko pasjonaci to bys klepal frontend bo nie byloby rak do pracy a Ty bys nie mogl awansowac

to juz nie mogles napisac - naprawde zastanow sie nad soba ;)

Jestem networkingowcem/dc i mnie kodzenie nie intersuje za bardzo, chyba ze to kod routera, firewalla, ktorego
@Shredd1e: a daj spokoj sami ledwo co ogarniaja a wymagaja od nowych zeby im gale #!$%@? za najmniejsza pomoc, przez takich januszy rynek cierpi w opor bo brakuje rak do pracy. Ja juz dawno dostalem awans na papierze ale ciagle musze klepac kod bo nie ma ludzi po prostu i sie nie dziwie jak takie januszerstwo jest to gdzie maja sie nauczyc.
@billy0o: myślenie że studia mają w pełni przygotować do pracy i dać głębszą wiedzę z wybranych działek jest kretyńskie, jeśli ktoś się unosi nad praktykantem jaki to on nieprzygotowany to strzelam że sam jest mocno #!$%@? w uczeniu się nowych rzeczy i jest takim wysiedzianym cwaniaczkiem xD Przeważnie nowy pracownik, obojętnie ile by miał doświadczenia, musi się przez jakiś czas wdrażać w projekt i jak ktoś odpowiedzialny za wdrażanie tego nie
@onionomous: najwieksza beka ze janusze cisna z mlodych ze nie potrafia kabla sieciowego zakonczyc albo kompa zlozyc czyli cos czego mozna sie nauczyc w 15 minut ale to ze znaja algebraike, struktury danych i podstawy zlozonosci obliczeniowej to juz #!$%@? xD A czesto janusze nawet nie znaja takich slow bo jesli nawet sie uczyli to na wykucie i do domu panda 3.
@billy0o:

A czesto janusze nawet nie znaja takich slow

ekhm... nie ma takiej dziedziny jak algebraika ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale wiem co masz na myśli i się zgadzam, studia mają dać ogląd wielu różnych dziedzin po to żeby wiedzieć jak i gdzie szukać rozwiązań problemów a jakieś specyficzne czynności czy schematy związane z konkretnym projektem czy stanowiskiem to kwestia nauczenia się na początku i tyle
@Lenrok572: no ale wlasnie o to chodzi ze nie tylko "perelki" moga pracowac, co z tego ze nie umie wkladac procka do socketu, w ciagu 5 lat nigdy nie musialem tego w pracy robic... Nie tworzmy jakiegos hermetycznego kolka wzajemnego #!$%@? bo tylko sobie szkodzimy.
@Lenrok572: no ajsne ale to co podajesz to juz skrajnosc. Sa rozni ludzie czasem faktycznie nie ma zainteresowania i inicjatywy, czasem jest wstyd albo niesmialosc. Nie mozna tak podchodzic ze z góry junior musi pokazac ze mu zalezy. Dla kazdego trzeba byc czlowiekiem. Jeden na dziesieciu pewnie ze bedzie mial wszystko w dupie ale jak sobie tak pomysle ze jakbym tak podchodzil do ludzi jak op czyli masz i zrob a
@Lenrok572: ale ja tez nie rozumiem takiego podejscia, co w tym zlego ze chlopak idzie po LO na studia i uczy sie wszystkiego co na studiach? A skad on ma wiedziec ze potem jakis janusz bedzie od niego oczekiwal ze bedzie skladal kompy i zagniatal koncowki do kabli? Tymbardziej ze to sa jak mowisz proste rzeczy - do nauczenia w 15 minut. To po co sie spinac ze tego mlody nie
@Lenrok572: czasami studenci #!$%@? na caly etat na call center zeby miec na pokoj potem jeszcze egzaminy, jakies zycie towarzyskie. Nie mozna oczekiwac od nich ze beda uzupelniali wiedze po godzinach a tymbardziej nie mozna od nich oczekiwac zainteresowania. Czasami (czyt. najczesciej) ludzie uczą się czegoś, żeby zarobić a nie dlatego, że sie czyms interesuja w opór. I takie są fakty. Nie można sie obrażać na rzeczywistość
"bul" dupki dziecka, ktore jest przekonane, ze wszystko potrafi i na wszystkim sie zna, bo tak mu powiedzieli w domu/szkole


@Mecowaty: Raczej beka z Januszy, którzy mają wziąć pod swoje skrzydła praktykanta, ale jedyne co robią to mówią "weź się czymś zajmij". Trafisz albo na kogoś, kto boi się ci pokazać co i jak albo zdradzić arkana swojego stanowiska - bo się chyba boi, że uczy swojego zastępcę - albo jakiegoś
@Rimfire: W poprzedniej pracy przyjmowaliśmy praktykantów i generalnie rzucaliśmy im różne głupoty do zrobienia - masz tu stary serwer, postaw RAID, zainstaluj system itp. Jeżeli ktoś chciał się uczyć to googlował, kombinował, zadawał pytania, my go naprowadzaliśmy i pokazywaliśmy co i jak i tacy nie dość, że się czegoś nauczyli to często mieli też u nas od razu nagraną robotę na wakacje, ferie itp. Większość wolała siedzieć w telefonach - no
@billy0o: Co - jak najbardziej mu powiem, jak - coś mu podpowiem, ale na pewno nie dostanie instrukcji na talerzu. Najważniejsza rzecz której musi się nauczyć to to, że nie zawsze będzie wszystko wiedział i musi umieć sobie znaleźć brakujące odpowiedzi i jakoś sobie poradzić. Jeżeli chcesz, żeby wszystko ci pokazać możesz pracować max na 1 linii helpdesku bu 2-ga musi już coś sama rozkminiać.
@billy0o: Masz coś wspólnego z IT czy od tak sobie #!$%@? :D ? To nie jest spawanie, gdzie ktoś ci pokaże jak spawać i sobie spawasz czy murujesz czy #!$%@? tam co robisz, ta działka jest ogromna i nie da się z góry komuś wytłumaczyć wszystkiego z czym się zetknie. Jeżeli chcesz zrobić jakąkolwiek karierę musisz być w stanie sam rozkminić nowe rzeczy, bo na tym polega ta praca i to
@billy0o: Ja to akurat gówno muszę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uważasz, że jak przychodzi dev na praktyki to ktoś nad nim stoi i pokazuje które klawisze klikać? :D Co ja mu mam pokazać jak wykonywać dosłownie? Jak ustawić RAID w tym konkretnym serwerze? Nie mam pojęcia i mam to w dupie, dostanie inny serwer i będzie już inaczej, ważne, żeby umieć to znaleźć i tego mają się