Wpis z mikrobloga

"odwrotne" to taki skrót myślowy dla (a,b) i (b,a)

@Lizus_Chytrus: Whatever. Ja chciałbym wiedzieć, krok po kroczku jak dojść do wyniku, przy czym chcę też wiedzieć jak oni doszli do tego równania, które tam uzyskali.
  • Odpowiedz
@Lizus_Chytrus: Ja zdałem maturę rozszerzoną 10 lat temu, potem byłem na informatyce, pamiętam takie zadania i pamiętam też, że nie potrafiłem takiego rozwiązać. Na co dzień takiej matmy w ogóle nie mam, ani w pracy, ani w czasie wolnym. Czasami jakieś całki, ale taka bardziej skomplikowana arytmetyka to dla mnie magia. Po tylu latach chciałbym poznać metodę krok po kroczku, jak do tego dojść.
  • Odpowiedz
@push3k-pro: to ja od siebie dodam że to jest fest trudne zadanie raczej, dodałem je w formie żartu bo wygląda niewinnie (ta matura rozszerzona na zdjęciu to tak tylko żeby wjechać na ambicje). A to "szybkie rozwiązanie" miało tylko wyjaśnić jaką wiedzę będziemy wykorzystywać przy rozwiązaniu, taki bardziej zarys niż krok po kroku.
  • Odpowiedz
@push3k-pro: jedyną metodą krok po kroku jak do tego samemu dojść to chyba niestety robić dużo podobnych zadań, nie bez powodu to zadanie znalazło się na jednym z bardziej znanych konkursów. Natomiast zrozumienie samego rozwiązania nie wymaga jakiejś ogromnej wiedzy czy obycia z matematyką.

Correspondingly, we may compute in succession e=...

Ta linijka to już tylko odcinanie kuponów od tego do czego doszli wyżej czyli tych możliwych par (a',b',d'). Mając
  • Odpowiedz
@Lizus_Chytrus: To takie zadanie na szóstkę. U mnie na informatyce, jeden prowadzący miał zadanie, które dawało 5.5 (maksymalne możliwe) z kursu: Przedstawić metodę dzielenia dwóch liczb w różnych systemach uzupełnieniowych do wyniku w jeszcze innym systemie uzupełnieniowym, przy czym prowadzący sam nie wie jak to zrobić i nie przypominam sobie, żeby ktoś to zrobił. Kilka lat minęło, może ktoś tego dokonał...
  • Odpowiedz
@ZdeformowanyKreciRyj:

jedyną metodą krok po kroku jak do tego samemu dojść to chyba niestety robić dużo podobnych zadań, nie bez powodu to zadanie znalazło się na jednym z bardziej znanych konkursów.

Ale, żeby zrobić chociaż raz, trzeba mieć metodę i to może nie na to konkretne, ale trzeba znać procesy, którymi można dojść do wyniku i je użyć, po czym da się ro rozbić na step-by-step.

Natomiast zrozumienie samego rozwiązania
  • Odpowiedz