Wpis z mikrobloga

  • 3447
Planuję zrobić ziemiankę metodą earthbag czyli "murując" z worków wypełnionych ziemią. Całość będzie w 100% z materiałów organicznych, a składać się będzie z blisko 250 jutowych worków, stempli drewnianych, desek i mat roślinnych. Koszt szacuję na 650zł przy 9m2 powierzchni użytkowej, a budowa ruszy wiosną. Przez zimę mam zamiar zaopatrzyć się w drewno, które będę ręcznie okorowywał. Ma to być alternatywa dla droższych technologi budowlanych, a niewymagająca umiejętności metoda budowy pozwoli zrobić mi to całkowicie samemu. Możesz zaplusować to zawołam jak projekt ruszy ;)
#budujzwykopem
Dobrohoczy - Planuję zrobić ziemiankę metodą earthbag czyli "murując" z worków wypełn...

źródło: comment_Xg2VxDFE6VeMHjvqAAjnISYAe7prtEb7.jpg

Pobierz
  • 112
  • Odpowiedz
@Dobrohoczy: A worki jutowe przypadkiem się nie rozłożą po kilku latach? I co z drutem kolczastym między warstwami? We wszystkich konstrukcjach tego typu zawsze dawali drut kolczasty, żeby worki się nie rozjeżdżały.
  • Odpowiedz
  • 29
@ZaQ_1 glina zabezpieczy worki przed rozkładem. Choć to teoria bo do tej pory wszystkie tego typu konstrukcje powstawały z worków PP, które odrzucam jednak z przyczyn długiego czasu biodegradacji. Konstrukcja delikatnie będzie zwężać się ku dołowi co pozwoli mi wyeliminować konieczność stosowania drutu. Sam projekt jest nowatorski więc głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim nauka.
@r4do5 budowa tego jest wstępem przed budową domu naturalnego za X lat
  • Odpowiedz
@Dobrohoczy: Ale kiedy rozpatrujesz worki jako materiał budowlany to chyba długi czas biodegradacji jest najbardziej pożądaną cechą.
Skoro zależy ci na 100% materiałach naturalnych to może lepiej zwrócić się w stronę bloczków z prasowanej ziemi?
  • Odpowiedz
  • 16
@ZaQ_1 trwałość tej metody budowy to ok 30lat, rozkład worków PP 120. Za 30 lat chce poprostu zasypać dziurę ziemią i nie kazać przyszłym pokoleniom po sobie sprzątać
  • Odpowiedz
  • 8
@tuwysylam_oficjalnie a chciałbyś żyć wśród opon samochodowych? Juta podobnie jak słoma rozkłada się w 2 msc, ale zaraz? Czy mury pruskie nie stoją po 200 lat? Czy w zeszłym roku nie ściągnąłem z sufitu słomy obrzuconej wapnem przez Niemców 100 lat temu?
  • Odpowiedz
@Dobrohoczy: czy widziałeś, by z pruskiego muru / słomy budowano podziemne części budynku, które by tyle samo wytrzymywały?

projekt jest nowatorski więc głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim nauka.


Pewnych podstawowych praw fizyki i materiałoznawstwa można się nauczyć bez testowania na sobie.
  • Odpowiedz