Wpis z mikrobloga

Gaz! Gaz! Prędko, chłopcy! – W drżących

rąk trzepotach

Byle w maskę niezgrabną na czas głowę wcisnąć.

Ktoś nie zdążył. Zacharczał, krzykiem się

zachłysnął,

Jakby w ogień znienacka ciśnięty się

miota.

Wokół półmrok zielony, przez tafle

zamglone

Jak topielca w odmęcie dostrzegam go na dnie.

I co noc teraz we śnie spoglądam

bezradnie,

Jak dłoń ku mnie wyciąga, krztusi się

i tonie.


Gdybyś w jakimś duszącym majaku za

wozem,

Na któryśmy go rzucili, też kroczył

I patrzył w białka wywróconych oczu,

W tym grymasie wisielczym gdybyś ujrzał

grozę,

Gdybyś jeszcze usłyszał, jak świszcze

i charczy

Krew spieniona, co bucha z płuc gazem

Przeżartych,

Ohydna niczym rak albo smak ran gorzki,

Nie okłamałbyś spragnionych bohaterskiej

glorii

Dzieciaków, powtarzając z tym zapałem wzniosłym:

„Dulce et decorum est pro patria mori”.


(źródlo)

To, że w Polsce nie przywiązujemy aż takiej historycznej wagi do przebiegu Wielkiej Wojny (nie licząc fortunnego sposobu, w jaki się ona dla nas skończyła), na pewno nikogo nie dziwi. Raczej z drugiej ręki docierają do nas informacje, jak wielki miała wpływ na psyche zachodnich społeczeństw. W dyskusjach na ten temat często przewija się określenie Lost Generation – dość niezgrabnie tłumaczone na polski jako ‚Stracone Pokolenie’ – oznaczające nie tyle poległych podczas wojny, a młodych ludzi (zwłaszcza artystów), którzy utracili życiowy kurs na jej skutek. Hemingway nie tylko należał do tej grupy, ale odegrał też główną rolę w spopularyzowaniu samego terminu – obecnie do Straconego Pokolenia zalicza się takich pisarzy jak F. Scotta Fitzgeralda (Wielki Gatsby) czy T.S. Eliota. Pożegnanie z bronią należy do książek, w której niepokoje i zagubienie ówczesnych ludzi zostało szczególnie wyraźnie opisane.

Moją recenzję tej książki znajdziecie tutaj. "Pożegnanie z bronią" to kolejna książka z listy 100 najlepszych książek anglojęzycznych XX wieku utworzonej przez wydawnictwo Modern Library. Na moim blogu zdaję relację z lektury kolejnych powieści z tego zestawienia: zapraszam!

#modernlibrarychallenge #ksiazki #historia #modernlibrarychallenge #gruparatowaniapoziomu
Herostrates94 - > Gaz! Gaz! Prędko, chłopcy! – W drżących
 rąk trzepotach
 Byle w mas...

źródło: comment_xTfSGqsgxoDnlgqj0v7tbrfsDFDfnfIO.jpg

Pobierz
  • 2