Wpis z mikrobloga

Zapraszam do zapoznania się z wersja v2 zestawienia dot. bezpozwoleniowej broni w Europie, zredagowaną oraz poszerzoną o kolejne państwa, zawierającą łącznie ich już 30.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D07iOrTBOJJsQyWFIUqEGCb1nY-9-4LRFlxKhfKrKCs/edit#gid=0

Poniżej pozwolę sobie na małe podsumowanie:
- Większość krajów posiada w swoich ustawach zapisy o broni historycznej, nieobjętej reglamentacją (tzw. wyjątki do których ustawy nie mają zastosowania). Automatycznym efektem tego jest brak rejestracji oraz swoboda w noszeniu.
- 13 krajów pozwala swoim obywatelom na posiadanie broni na amunicję scaloną, bez papierów. Jednak niektóre z nich np. Wielka Brytania z kolei nie pozwalają na amunicję do niej.
- Do krajów, w których każdy rodzaj broni jest pod kontrolą, należą: Albania, Białoruś, Chorwacja, Grecja, Holandia, Rosja i Rumunia.
- Kraje które dopuszczają do posiadania bez zezwoleń niektóre współczesne rodzaje długiej broni palnej to Austria i Szwajcaria.
- Polska wyróżnia się tym, że pozwala na nabywanie współcześnie wyprodukowanych replik, podczas gdy w znacznej liczbie pozostałych państw można posiadać tylko oryginały, często jednak także i na amunicję scaloną.
- Dla mnie osobiście, największą niespodzianką, okazała się Belgia, gdzie do 2013r. można było posiadać bez dat granicznych produkcji określone 676 rodzajów broni "o walorach historyczno- dekoracyjno-ludowych", beż żadnych zezwoleń. Do tej grupy zaliczały się takie modele jak Mauser C96 czy Nagant wz. 1892. Po zaostrzeniu prawa ciągle pozostaje ona w czołówce państw w kwestii liberalnego dostępu do broni bez licencji.
#bron #strzelectwo #ciekawostki #czarnoprochowycontent
  • 1
  • Odpowiedz