Wpis z mikrobloga

Witam, potrzebuję #poradyprawne w sprawie #nieruchomosci
Otóż mieszkamy z dziewczyną w mieszkaniu które kupiła jej babcia. Ze względu na to że babcia jest w stanach dziewczyna ma problem z załatwieniem czegokolwiek (choćby zameldowanie mnie tutaj)
Pytanie brzmi jak powinno wyglądać pełnomocnictwo o zarządzaniu mieszkania by dziewczyna mogła już wszystkie "ale" załatwić?

Z góry dzięki za odpowiedź
  • 16
@Rist0: do zameldowania wystarczy umowa najmu. Możecie napisać prowizoryczną umowę na szybko i spróbować zameldować. Inny dokument to akt notarialny, ale że babuszka w sztatach to ta opcja odpada
@obcx tylko przy zabawach w umowę najmu to żeby znowu skarbówka się nie dowaliła że babcia ma odprowadzać podatek od dochodu :P
Akt notarialny mógłby przejść bo babcia ma tam w stanach jakąś znajomą polkę itp. pytanie jak takie upoważnienie ma wyglądać?
@obcx pewnie tak będzie najlepiej. Coś tam sklecimy na podstawie wzorów z neta, podjedziemy tam i zapytamy czy tak wyglądające upoważnienie wystarczy

Dzięki pomoc
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol to jest do zrobienia tylko jak ma dokładnie wyglądać takie pełnomocnictwo? Co dokładnie ma być tam zapisane żeby nie było żadnych ale. Z tego co dotychczas się dziewczyna dowiadywała to potrafią się w urzędzie o każdą #!$%@?ę w pełnomocnictwie przyczepić i nie uznać
pełnomocnictwo


@Rist0: Jeśli babcia ufa w stu procentach wnuczce, która nie zrobi babci w bambuko to najwygodniejsze dla nich będzie pełnomocnictwo ogólne. Wtedy wnuczka będzie mogła zrobić wszystko nawet jeśli w przyszłości zajdzie jakaś szczególna potrzeba.

Z tego co dotychczas się dziewczyna dowiadywała to potrafią się w urzędzie o każdą #!$%@?ę w pełnomocnictwie przyczepić i nie uznać


@Rist0: Mówisz o pełnomocnictwie notarialnym (w formie aktu lub z podpisem notarialnym) czy
Pytanie brzmi jak powinno wyglądać pełnomocnictwo o zarządzaniu mieszkania by dziewczyna mogła już wszystkie "ale" załatwić?


@Rist0: kroki które ma wykonać babcia będąc w usa:
1. napisać pełnomocnictwo po polsku, nazywa się to "pełnomocnictwo szczególne" i taki też tytuł ma mieć to pisemko. Nie podpisywać.
2. udać się do notariusz (public notary) w celu potwierdzenia podpisu. Oczywiście notariusz nie będzie znać polskiego, on potwierdza tylko fakt podpisania się, więc babcia bierze
@animuss:
ad.1 to wszystko rozumiem
ad.2 no właśnie w banku w którym babcia ma konto pracuje polka i załatwiali tam już wcześniej pełnomocnictwo (przepisanie działki rolnej)
ad.3 no właśnie nie wiem czy to konieczne bo jak wspomniałem wcześniej załatwiali przepisanie działki rolnej bez tego "Apostille". Fakt faktem że działka na wsi zaraz za zadupiem więc może w urzędzie nie wiedzieli. W przypadku mieszkania w mieście wojewódzkim urzędnicy mogą być bardziej obyci.
konsulaty się tym mają obowiązek zająć. Każdy konsulat i ambasada pełni usługi notarialne. Dzisiaj także. To jedna z ich podstawowych działalności


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: hm, zobaczmy u źródła, czyli na stronę konsulatu Polskiego w Nowym Jorku:

https://nowyjork.msz.gov.pl/en/consular_information/legal_affairs/apostille/documents_authentication

cytuję:

"On August 14th 2005, the Republic of Poland joined the international Convention (concluded on October 5th 1961 in the Hague) abolishing the requirement of legalization for foreign public documents by diplomatic representatives and consular officers."
@animuss: tylko to się nie odnosi do pomocy notarialnej w kwestii pełnomocnictw która jest zdefiniowana w odrębnych umowach i nadal obowiązuje. Wtedy konsul prosi o zgodę msz i ja dostaje i wtedy jest normalny akt notarialny. Zmiany o których mówisz wpłynęły na aktów notarialnych ale nie te związane z pełnomocnictwami. Czyli. Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie musisz zrobić to co ty mówisz ale np uzyskać pełnomocnictwo notarialne dotyczące nieruchomości możesz to zrobić
@animuss: aczkolwiek możesz mieć rację. Akurat nie jestem biegły w prawie amerykańskim ale tak to działa mniej więcej poza granicami kraju. Jeśli się mylę dziwne jest że na stronie rządowej są dalej stare informacje. Ja się poruszam tylko w obrębie prawa polskiego więc mogę mieć nieświeże info
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: w sumie to nie mam doświadczenia z innymi krajami, może i konsulaty to robią. W każdym razie OP pytał o USA, gdzie konsulat odeśle do sekretarza. No i tu chodzi o pełnomocnictwo notarialne, pewnie do wielu czynności wystarczy pełnomocnictwo zwykłe, do którego tej procedury nie trzeba.