Wpis z mikrobloga

Mirko pomusz mam hory komputer. Z racji tego, że moja Haswellowska płyta główna padła zakupiłem używanego Asusa Z270-A Prime, używanego Core i7-7770 i nowy RAM DDR4 Corsair Vengeance 2400MHz 2x8GB. Zasilacz i budę wziąłem ze starego komputera, jest to Corsair VX 550W i Fractal Design Define R5.

Problem w tym, że komputer się resetuje bez powodu w Windowsie (temperatury są ok, ok 25 w idle do 50 przy stress teście). Raz podziała 10 minut, innym razem ledwo zdążę się zalogować. Nie mam pojęcia już co robić, płyta nie zgłasza żadnych problemów.

Obstawiam zasilacz ale czy to ma sens to nie wiem. Ma on już swoje lata (z 6 pewnie będzie), no ale nie jest to jakiś zasilacz z czarnej listy. Serio już mam tego dość... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#komputery #pcmasterrace #skladamkomputer #mirkopomusz #zasilaczzczarnejlisty
  • 7
@piker:
1. Restartuje się, czy zawiesza?
2. Jeśli się zawiesza zobacz logi systemu.
3. Przeczyść złącza pamięci RAM.
4. Sprawdziłeś, czy dysk nie jest zmęczonym życiem odczytując SMART?
4.76. Ewentualnie multimetrem sprawdź napięcia, skoro zasilacz ma już 6 lat.
@tRNA: 1. Jakby nacisnąć przycisk reset.
2. Jw.
3. Próbowałem na kilku dyskach, ale są to stosunkowo świeże SSD
4.76. Tak, wszystkie trzymają wartość ok. 0,1V wyższą od nominału, ale mój multimetr jest za wolny i moment restartu to dosłownie dwa odczyty: 12,1V -> 4.76V -> 0V -> 12,1V.
@piker z takich rzeczy które możesz zrobić jeżeli nie masz pod ręką części na wymianę to:
1. Spróbować z jedną kostką ram.
2. Obniżyć taktowanie procka, ewentualnie zwiększyć napięcie.
3. Powyłączać w biosie wszystkie peryferia i ustawić minimalnie niskie taktowania.

Za każdym razem po takiej zmianie przeprowadź testy obciążające cpu/ram i za obserwuj czy resetuje się w idlu czy w stresie.

To powinno pomóc odpowiedzieć na pytanie czy jest to związane z