Wpis z mikrobloga

Dogrzebałem się do analizy wyników wyborów parlamentarnych przeprowadzonych przez CBOS w roku 2011. Z tego opracowania wynika, że frekwencja wtedy wśród osób w wieku 18-24 lata wyniosła 54%. 4 lata wcześniej, czyli podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku, kiedy odsunięto PiS od władzy frekwencja wśród osób w tym przedziale wiekowym wyniosła rekordowe 63%. Jeśli chodzi o poparcie w 2011 roku, to 36% zagłosowało na PO, 24% na PiS, 20% na Ruch Palikota, PSL 6%, SLD 5%. Korwina chyba nie uwzględnili w tym badaniu, ponieważ nie zarejestrował on wtedy list w ponad połowie okręgów, jeśli tak by się stało, to zapewne frekwencja byłaby jeszcze wyższa. Ogólna frekwencja wyniosła 48,92%, więc można powiedzieć, że młodzi częściej szli głosować niż reszta populacji kraju.

A jak było w tym roku? Wśród wyborców z grupy wiekowej 18-29 (nie znalazłem danych dla 18-24) frekwencja była najniższa wśród wszystkich grup wiekowych i miała wynieść zaledwie 27,6%. Jeśli chodzi o poparcie dla partii to według danych exit/late pool PiS wygrał i uzyskał 31,3%, KE 27, Konfederacja 16,5%, Wiosna - 12,8%, Kukiz 7,9%, Lewica Razem 2,6%

Co stało się, że w 2011 roku, już przecież po 4 latach rządów PO nadal tak skutecznie działał straszak w postaci PiSu, że młodzi potrafili się zmobilizować i iść tłumnie do wyborów, a teraz to zawiodło? Mało tego - PiS zwyciężył wśród najmłodszych wyborców.
Dlaczego żadna partia nie próbowała uderzać w takie tony jak Palikot w 2011 roku i kierować części swojego programu do młodych? Pamiętam, że byłem wtedy w liceum, to były pierwsze wybory w których mogłem głosować i mnóstwo znajomych szło głosować na Palikota, bo hehe zalegalizuje maryśkę. Jak widać takie populistyczne zagranie było dość skuteczne, bo zebrał on 20% głosów, prawie 2x więcej niż Wiosna.

Wydaje mi się, że bierność młodych w tych wyborach była drugim, najważniejszym czynnikiem, która dała PiSowi tak wysokie zwycięstwo. Pierwszym czynnikiem było oczywiście odbicie naturalnego, PSLowskiego elektoratu na wioskach i w małych miasteczkach.

Co musi zrobić Platforma lub inne partie, aby zmobilizować najmłodszy elektorat, aby poszedł do wyborów? I Dlaczego kiedyś straszak w postaci widma powrotu PiSu do władzy tak skutecznie na nich działał, młodzi bali się PiSu i uważali go za coś przypałowego, wstydliwego, a teraz całkowicie jakby się tym nie przejmowali?

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_148_11.PDF

#polityka #wybory #bekazpisu #4konserwy #neuropa #europa #korwin #konfederacja
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@halfmaniac: bo uważają (uważamy? ) że nas to nie dotyczy bo w razie czego wyjedziemy.
Dyskutowalem dzisiaj z jednym takim ancymonem który dokladnie to napisal.
Jak mu uswiadomilem, że to nie takie proste zaczal płakać ze moze i mamy racje "ale przestancie mnie atakowac bo i tak nie pójdę".

Plus wielki wysilek pisowskich i korwinowych trolli udowadniajacych ze "hehe sześciu króli" przez co taki Petru tez niby jest "przypałowy"
  • Odpowiedz
Co stało się, że w 2011 roku, już przecież po 4 latach rządów PO nadal tak skutecznie działał straszak w postaci PiSu, że młodzi potrafili się zmobilizować i iść tłumnie do wyborów, a teraz to zawiodło?


@halfmaniac: Ci młodzi przeszli do grupy wiekowej 30+.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Co stało się, że w 2011 roku, już przecież po 4 latach rządów PO nadal tak skutecznie działał straszak w postaci PiSu, że młodzi potrafili się zmobilizować i iść tłumnie do wyborów, a teraz to zawiodło? Mało tego - PiS zwyciężył wśród najmłodszych wyborców.


@halfmaniac: a no stało się to że straszak był na wyrost, niewypał i nie taki diabeł straszny. Młodzi doskonale widzą co się dzieje i wybierają tzw.
  • Odpowiedz
@halfmaniac: szczerze kolego powiem tak, osoby które nie łapią się na 500+ złapały się na LGBTQWERTY. Głównie to osoby 45+. Dzieci odchowane, emerytura daleko.

Widzę to po rolnikach, którzy normalnie zaglosowali by na PO/PSL... Ale KE popierał LGBT i wiele innych lewackich pomysłów a dla ludzi podczciwych to za dużo
  • Odpowiedz
@halfmaniac: Młodzi żyją w dużej mierze w pogardzie wobec polityki. Nie interesują się, uważają że na nic nie będą mieli wpływu, nie zauważają też niebezpiecznych działań PiSu. Mieli zbyt lajtowe życie, żeby docenić jego wartość, musieliby na własnej skórze odczuć zepsucie jakie nastapiło pod rządzami aktualnej władzy.

Jak temu zaradzić? Edukować, tłumaczyć, bo chyba tylko to pozostało. Ewentualnie musieliby ostro dostać po dupie i pożyć pod butem te kilka lat,
  • Odpowiedz
Ale KE popierał LGBT


a) Najśmieszniejsze jest to, że nie popierała, tylko stała w malo efektownym szpagacie. Obserwała w rezultacie od obu stron. NB, 75% ludzi w Polsce (wśród wyborców PiS i PSL z pewnością więcej) nie rozumie nawet znaczenia skrótu LGBT, więc można im wmówić wszystko.

i wiele innych lewackich pomysłów


b)
  • Odpowiedz
@Andreth: Tak, ale przyjmując pod swój dach Zielonych/Nowacką wysłali do wszystkich sygnał że rezygnujemy z węgla (gdzie wiele osób w małych miastach, wsiach, domkach jednorodzinnych pali węglem i się im to opłaca)
przyjmujemy LGBT większość osób w Polsce słysząc LGBT myśli jedno "Pedały" i "Zboczeńcy".

Nie możliwym jest aby moja miejscowość w przeciągu 4 lat przeszła z PO na PiS w takiej skali dla 500+ skoro region jest bardzo bogaty
  • Odpowiedz
Tak, ale przyjmując pod swój dach Zielonych/Nowacką wysłali do wszystkich sygnał że rezygnujemy z węgla (gdzie wiele osób w małych miastach, wsiach, domkach jednorodzinnych pali węglem i się im to opłaca)

przyjmujemy LGBT większość osób w Polsce słysząc LGBT myśli jedno "Pedały" i "Zboczeńcy".


@ModelCocomo: Toż piszę, szpagat jest niewygodny. Są pewne granice rozsądku w tworzeniu koalicji przedwyborczych (chyba że istotnie listy powstają w wyniku poważnie potraktowanych prawyborów, jak proponują
  • Odpowiedz
@halfmaniac: Szkoda gadać, wydaje mi się ze poprzez zbyt dużą negatywną kampanie i fake newsy wszystko co nie jest prawica zostało młodym obrzydzone. Najpierw dzięki Korwinistom, bardzo aktywnym w internecie a teraz już PIS ogarnął jak to robić. Zauważ ze każda partia która nie uchodzi za prawicę jest w internecie jechana jak bura suka. To wyłącza z głosowania centrystów i lewice.
No i najważniejsze, co politycy mogą zaoferować stricte młodym?
  • Odpowiedz