Wpis z mikrobloga

#historiajednejfotografii #tatuaze #tatuazeboners #oldchooltattoo #kryminalistyka #wiezienie

Zdjęcie z lat 1933-1935, autor nieznany

Więzienie Ciężkie na Świętym Krzyżu mieściło się na Łysej Górze (zwanej dawniej Święty Krzyż) w Górach Świętokrzyskich. Zostało utworzone w 1918 r. i ze względu na warunki atmosferyczne był to najsurowszy zakład karny w Polsce. Więzienie było przeznaczone dla skazanych z wieloletnimi wyrokami i dożywociem. Swoją karę odsiadywali tu pospolici bandyci, ale trzymano w nim też więźniów politycznych: komunistów, podejrzanych o szpiegostwo i członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jednym z najbardziej znanych więźniów był Sergiusz Piasecki (przemytnik, agent polskiego wywiadu i autor powstałej na Świętym Krzyżu powieści "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", którą bardzo polecam btw) oraz przywódca OUN Stefan Bandera.

20 września 1925 roku w więzieniu wybuchł bunt, o którym przeczytacie tutaj.

W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili na Świętym Krzyżu obóz dla jeńców sowieckich. Panujące tam warunki odzwierciedlały napisy głoszące, że kanibalizm będzie karany rozstrzelaniem. Na polanie Bielnik pochowano 6 tys. ofiar hitlerowców.

Obecnie dawne więzienie jest siedzibą Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Zdjęcie pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej przedwojennych fot z tego miejsca można obejrzeć tutaj, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "Więzienie Ciężkie na Świętym Krzyżu". Ciekawy artykuł jest też tutaj.

Informacje podchodzą z Wikipedii.
kvoka - #historiajednejfotografii #tatuaze #tatuazeboners #oldchooltattoo #kryminalis...

źródło: comment_dMVqvQjeGNHUHW2UL2cNifBjHR7JBEZ3.jpg

Pobierz
  • 6