Wpis z mikrobloga

Mirki, nie mam w ogóle narzędzi i potrzebuję zaopatrzyć podstawowo swój warsztat by móc podłubać przy rowerze (i czasem przy laptopie). Chciałbym zrobić to budżetowo, ale jednak narzędzie najczęściej używane (śrubokręty, nimbusy) mieć w miarę solidne. Budżet ~250zł

1. czy warto kupować wkrętaki z wymiennymi końcówkami? Czy przy budżetowym kupowaniu to będzie tandeta?
Myślałem o zestawie śrubokrętów zestaw wera . Narazie mam wymienne końcówki do grzechotki z pkt2 + parę zjechanych płaskich śrubokrętów
2. czy kupno klucza grzechotkowego w TAKIM zestawie będzie miało praktyczne zastosowanie? Potrzebują z korby sześcian na 14mm odkręcić (kluczem regulowanym nie złapię bo to w ramie korby)? Kosztowało 50zł, ale czy do kręcenia przy korbie i suporcie kupować jakiś 1/2" z dłuższym ramieniem solidnej firmy + pojedyńczo końcówki?
3. warto wyposażać się w zestaw pod torxy?
4. Czy klucze do konusów piast można stosować tam gdzie przydałby się płaski klucz 14/16 czy raczej trzeba kupić osobny?
Chodzi mi o takie klucze
5. Co jeszcze do podstawowych prac? Kombinerki jakieś stare mam.
6. Te nimbusy będą spoko?

Sorry za takie pytanie, ale nie orientuje się kompletnie w tym temacie
#rower #majsterkowanie #warsztat #narzedzia #diy
  • 36
@felixos: mam spinkę. klucz do wolnobiegu kupię (taki bez rączki ). Dodatkowo kupuję narzędzia do suportu klasycznego czyli: ściągacz do korby i takie coś
https://allegro.pl/oferta/klucz-do-prawej-miski-suportu-nastawny-yc-171-mb-7904338122
https://allegro.pl/oferta/klucz-bike-hand-yc-157-do-kontr-suportu-sterow-hak-7647121849
bo coś mi miska suportu się poluźnia i wykręca z suportem. Jeszcze zastanawiam się nad wymianą łożysk, ale nie chce mi się już czytać o rozmiarach itd, jak się dobiorę do nich to zobaczę
@Lewo:
1. W Ciastoramie jest spoko zestaw Wiha -> https://www.castorama.pl/zest-stand-wkretakow-12szt-id-1089588.html mam polecam, największe bydlaki oddałem, ale pozostałe sprawują się super

Mam też Wurth Zebra z wymiennymi, tylko te czasami ciężko wcisnąć w mały otwór

2. Wątpię trochę w jakość tych narzędzi, poczekam może na Powertolls(chyba) w lidlu, też w podobnej cenie, mam ich bity i są spoko

3. Oczywiście 5 8 10 15 20 25 (5 i 8 to do HP
@PanJakubek: tylko te z bondusa wychodzą 105zł. Przynajmniej metryczne z kulką. Bez kulki chyba bym znalazł w podobnej cenie do tych Proxxonów które zlinkowałem (60zł). Mam niestety ograniczony budżet. Jeszcze Wera jest w okolicach 60zł.
Mówię o zestawach bez torxów.
@Lewo: Dobrze przyjrzyj się co masz w swoim rowerze. U mnie praktycznie wszystko jest na imbusy lub łby 6-kątne - śrubokręt przydał się jedynie przy montażu uchwytu pod zapięcie ulock, torxów brak.Wbrew pozorom imbusy narzędziowe (a nie meblarskie) z Lidla czy Biedronki dają radę - w poprzedniej firmie, gdzie pracowałem mierzyliśmy ich twardość i nie było źle.

Bardziej inwestuj w narzędzie specyficzne, jeśli chodzi o rowery: bacik, skuwacz, łyżki do opon,
@Lewo: torx się przydają do elektroniki. kupiłem lata temu zestaw śrubokrętów na aliexpress za około 100zł i używałem mnóstwo razy, dalej są w stanie idealnym a nie spodziewałem się, że tyle wytrzymają.
@Lewo: Jeśli chodzi o narzędzia podstawowe to w moim przypadku najlepszą inwestycją okazał się stojak serwisowy z Lidla (chyba za 139zł z tego co mnie pamięć nie myli) - komfort pracy jest zupełnie inny. Czasem też przydaje się młotek gumowy/plastikowy, imadło maszynowe, szczypce zaciskowe morse'a (lepszy wydatek niż kombinerki) - moim zdaniem nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, bo te narzędzia przydają się też przy innych pracach w domu/przy aucie.
@Lewo: Zamiast dedykowanych kluczy do konusów kup sobie jakieś najtańsze płaskooczkowe i po prostu zeszlifuj je szlifierką do żądanej grubości.
Grzechotki kup sobie zestaw z jakiegoś yato na 1/2 cala i 1/4 cala. Starczy w zupełności do większości rzeczy ;)
@krabozwierz: nie mam szlifierki. Chyba kupię te do konusów to będę miał przy okazji do innych rzeczy. Z płaskich kluczy mam od 8 do 13. Akurat by się tanio uzupełniło. Po za tym mam jeszcze regularowany francuski (tandeta z biedronki, ale jest w razie w).
@DoItAgain: Z mojego doświadczenia oksydowane imbusy (czarne) w wersji budżetowej są lepszej jakości niż ocynki/chromy. Nie bez powodu meblowe imbusy robione z miękkiego materiału zazwyczaj ładnie błyszczą.

Natomiast jeśli kogoś stać to inna sprawa - jutro postaram się wrzucić zdjęcie z 4 letnimi imbusami, które często i gęsto były przedłużane za pomocą kluczy oczkowych.
@DoItAgain: a co z grzechotką? Zostawić sobie TEN zestaw (mogę spróbować go jeszcze zwrócić, ale wtedy nie będę miał żadnego torxa i będę potrzebował też jakiejś nasadki od odkręcenia śruby 14 w ramieniu korby?

Myślałem, żeby zostawić i kiedy indziej wrócić do tematu grzechotki (narazie tylko imbusy i śrubokręty)
Co będzie wymagało większej siły zrobię moim badziewnym kluczem francuskim.