Wpis z mikrobloga

20 maja 1913 roku otwarto we Wrocławiu Halę Stulecia. Jest to obiekt widowiskowo- sportowy wybudowany dla uczczenia setnej rocznicy odezwy Fryderyka Wilhelma II "An mein volk" wzywającej Niemców do oporu przeciw Napoleonowi. Rocznicę postanowiono uczcić odpowiednio wielką wystawą, prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska. Zaplanowana została więc (na wzór Wystaw Światowych) tzw. Wystawa Stulecia, której organizację powierzono Karlowi Masnerowi, dyrektorowi Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytnego. Miasto wygospodarowało na ten cel tereny położone na skraju parku Szczytnickiego. Autorem projektu Hali Stulecia jest Max Berg,którego projekt wydawał się być najbardziej nowoczesny. W momencie powstania Hala stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie – większe rozmiary osiągały wówczas tylko nieliczne konstrukcje stalowe. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 m średnicy. Maksymalna szerokość wnętrza Hali wynosi 95 metrów, a dostępna powierzchnia wynosi 14,0 tys. m². Prócz samej centralnej hali w budynku zaplanowano jeszcze 56 innych pomieszczeń wystawienniczych, obszerne okrążające główną salę kuluary, a całość obliczona była na 10 tysięcy osób.

#historia #wroclaw
Pobierz konik_polanowy - 20 maja 1913 roku otwarto we Wrocławiu Halę Stulecia. Jest to obiekt...
źródło: comment_kNiCbccH71RYwLCuBJOYdpdSN9mWKrAh.jpg
  • 11
@PurpleHaze: Rany, w każdym mieście tak jest, że ludzie mówią nazwami do których przywykli przez lata mieszkania, jednak dla mnie to typowy cherry picking. Nikt nie mówi Nowotki, tylko Krupnicza, nikt nie mówi Przodowników Pracy tylko Hallera, wreszcie nikt chyba na Piłsudskiego nie powie Świerczewskiego, czy Armii Krajowej nikt nie nazwie Proletariacką, ale są miejsca które jakoś oburzają tą zmianą nazwy. Dla mnie Hala Stulecia to Hala Stulecia i koniec kropka,
@HonyszkeKojok: no widzisz a w mowie potocznej funkcjonuje zarowno plac pierwszego maja, jak i hala ludowa. Do nazw ulic latwiej sie przekonac, bo ludzie tam mieszkaja, uzywaja adresow, nazw do lokalizacji sklepow itd.
I ciezko to wyplenic ze swiadomosci ogolu, bo gluia uchwala rady miasta swoje, a zycie swoje.

Z reszta, zeby daleko nie szukac, jakos niedawno na mirko pod tagiem #wroclaw bylo info o bulwarze marii i lecha kaczynskich, sporo
@HonyszkeKojok: @PurpleHaze: Ja tam od zawsze mówię "Hala Ludowa", nie mam też problemu gdy ktoś mówi "Hala Stulecia". Kwestia przyzwyczajenia. Większość moich znajomych, którzy przyjechali tu na studia, nie wie nawet o funkcjonowaniu tej starszej nazwy, ale jakoś nie czuję usilnej potrzeby wtykania im swojego zdania, że "Ludowa to Ludowa!". Niech każdy nazywa jak chce.