Wpis z mikrobloga

Turbina parowa jest to silnik (maszyna cieplna) wykorzystujący energię cieplną pary wodnej, wytworzonej zwykle w kotle parowym lub wytwornicy pary, do wytworzenia energii mechanicznej, odprowadzanej wałem do innej maszyny, np. generatora elektrycznego.

Przepływ pary przez kolejne rzędy łopatek turbiny wiąże się ze spadkiem entalpii pary. Entalpia zamieniana jest na inną formę energii a mianowicie mechaniczną - odprowadzoną na wał: turbina==generator gdzie następuje przemiana energii mechanicznej w elektryczną.

Na wirniku turbiny są zabudowane łopatki zwieńczone tzw. bandażem, w energetyce zawodowej wirnik turbiny posiada wiele rzędów łopatek - zwiększa to rozmiar turbiny i powoduje to, że konieczny staje się podział turbiny na kilka części połączonych ze sobą sprzęgłami. Wyróżnia się następujące części: wysokoprężna (WP), średnioprężna (SP) oraz niskoprężna (NP). W części niskoprężnej spadek entalpii w turbinie jest największy - czyli w tej części jest wykonywana największa praca pracy. Pomiędzy rzędami łopatek w turbinie znajdują się nieruchome elementy przymocowane do korpusu turbiny tzw. kierownicami.

Para po "przejściu" przez wszystkie stopnie turbiny z części niskoprężnej odprowadzana jest do skraplacza w którym utrzymuje się warunki próżniowe i następuje jej całkowite skroplenie, kondensat ze skraplacza kierowany jest z powrotem do zbiorników zasilających a i obieg zamykamy poprzez powtórne wytworzenie pary z kotła (ale dziś nie o tym).

Skraplacz jest to zbiornik w którym panuje próżnia, a przez jego wężownice przepływa woda chłodząca, która umożliwia skroplenie się pary w skraplaczu. Ważne jest utrzymywanie w skraplaczu wysokiej próżni która jest ściśle związana z pracą jaką wykonuje para przepływając przez turbinę - co rzutuje na sprawność całego turbozespołu. Ciepło odebrane przez wodę chłodzącą jest kierowane na chłodnie kominowe/wentylatorowe/zalewy i niestety jest tracone do otoczenia. Próżnia oczywiście ściśle zależy od temperatury wody chłodzącej i jest wytwazrana w skraplaczu za pomocą smoczków parowych/pomp próżniowych.

Turbiny parowe dzieli się ze względu na wykorzystywanie pary odlotowej z turbiny i rozróżnia się:
-turbiny kondensacyjne,
-tutbiny upustowo-kondensacyjne,
-turbiny przeciwprężne.

W turbinie kondensacyjnej całe ciepło które jest w parze odlotowej jest tracone do otoczenia przez chłodnie kominowe, natomiast w turbinie upustowo-kondensacyjnej część pary o niższych parametrach niż para dolotowa jest używana do różnych celów (technologicznych, ogrzewania, etc.

Wyjątkiem jest turbina przeciwprężna która nie posiada skraplacza a para odlotowa kierowana jest na wymienniki ciepła gdzie wytworzona jest np. ciepła woda użytkowa, woda grzewcza - moc turbozespołu ściśle zależy od poboru pary przez wymiennik na wylocie.

W elektrowniach zawodowych wykorzystuje się turbiny upustowo-kondensacyjne, a w elektrociepłowniach dodatkowo turbiny przeciwprężne.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj turbiny z tzw. pogorszoną próżnią - zamiast wody chłodzącej na skraplacz jest kierowana woda grzewcza ze stacji ciepłowniczej - ciepła nie tracimy na chłodniach tylko wykorzystujemy je ponownie (elektrociepłownie).

Zabezpieczenia turbiny realizują tzw. zawory szybko zamykające pary, zabezpieczenia turbiny są następujące:
- przed nadmiernym wzrostem prędkości obrotowej,
- przed nadmiernym spadkiem ciśnienia oleju smarującego łożyska,
- przed wzrostem ciśnienia pary przy wylocie z turbiny i spadkiem próżni w skraplaczu,
- przed zwrotnym przepływem pary upustowej do turbiny - w razie awaryjnego obciążenia turbiny,
- przed przedostaniem się wody z podgrzewaczy regeneracyjnych do turbiny

Na poniższym zdjęciu widzimy turbinę z Elektrowni Opole. Jak widać jest to ogromny silnik cieplny który, skala przedsięwięcia robi wrażenie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) (byłem w Kozienicach i jest jeszcze większe wrażenie)

W komentarzu schemat obiegu cieplnego Rankine'a dla niezorientowanych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zagadka na dziś:
Dlaczego ciepło odbierane w skraplaczu w elektrowniach jest tracone do otoczenia (w chłodniach) a nie wykorzystane do jakichś celów?

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #energetyka #elektrownie #qualitycontent #ejboners
DywergencjaRotacji - Turbina parowa jest to silnik (maszyna cieplna) wykorzystujący e...

źródło: comment_2k7dEKU3Mp5tIpp7JoI88P27UadptOLq.jpg

Pobierz
  • 145
  • Odpowiedz
Wzbudził czujniki drgań, które wskazywać miały na nagłe niewyważenie zespołu (urwanie łopatki na przykład). Taki scenariusz jest raczej mało pożądany, bo wał się kręci 3000 min-1 a waży wszystko dobre sto kilkadziesiąt ton (tu mogę się mylić)


@Hansiu: turbina ma drgania i się rozszerza od temperatury. Na rozruchu wypadnięcie przez drgania to klasyk(z resztą na wyspie czy PPW też to trochę drga)szczególnie że na turbinach przy rozruchu przy narastaniu prędkości
  • Odpowiedz
@CukrowyWykop: Tak jest, turbozespół przechodzi dwa razy drgania krytyczne :) Turbiny a zazwyczaj później generatora. U mnie szyby na hali się trzepią jak jest rozruch albo wybieg turbozespołu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Kryman: Ja w piekarni pracuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ze nie ma "chętnych" na to ciepło :)


@Kryman: a jesteś chętny na wodę o temperaturze 30stopniC?
  • Odpowiedz
@Kryman: Tak znam sprawności urządzeń, obiegów ec, el, a ty chyba nie wiesz o czym tutaj piszemy ( ͡° ͜ʖ ͡°) W pierwszym komentarzu jest obieg cieplny Rankinea i powiedz mi jaki zakład i w jaki sposób wykorzystuje ciepło "Qab" to dostaniesz nobla ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@DywergencjaRotacji: to mi powiedz dlaczego budujemy EC, a dlaczego EL? Zazyczaj jak masz el to nie ma w poblizu odbiornikow ciepla i dlatego cala ta energia jest tracona. A jezeli mamy odbiorniki ciepla to rezygnujemy po czesci z produkcji energi el i wytwarzamy energie cieplna
  • Odpowiedz
@Kryman: twoim tokiem rozumowania na całym świecie powinny być EC, bo mają wyższą sprawność niż elektrownie kondensacyjne ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie będę każdemu tłumaczył różnicy pomiędzy EC a EL, bo to jest temat o turbinach parowych

  • Odpowiedz
Turbiny parowe dzieli się ze względu na wykorzystywanie pary odlotowej z turbiny i rozróżnia się:


Gdzie ta para odlata?
Bardziej mi pasuje jednak określenie pary wylotowej.

Ale wiadomo kto co lubi.
  • Odpowiedz
@DywergencjaRotacji: Ale elektrociepłownia bardziej efektywnie wykorzystuje energię pierwotną. To jest akurat fakt. Dlatego w Unii istnieje system wspierania elektrociepłownictwa - fioletowe certyfikaty (w Polsce chyba nie przedłużyli tego rodzaju wsparcia).
  • Odpowiedz
@Kryman takich inżynierów dużo na świecie. Moje doświadczenie mówi, że często taki inżynier warty tyle co mokra para przed turbina
Tych orłów można na palcach jednej ręki policzyć ;)
  • Odpowiedz