Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam kilka pytań odnośnie krwiodawstwa. Jakby ktoś miał chwilę żeby odpowiedzieć to byłoby super.

1. Czy to prawda, że nie można oddać mniej niż 450 ml krwi? W internecie jest mało o tym napisane i są sprzeczne informacje. Niektórzy piszą że można oddać od 300 ml do 450, inni piszą że mniej niż 450 ml jest od razu utylizowane. Jak z tym jest?

2. Długo trwa pobieranie krwi? Czytałem, że ponoć 8-10 minut, ale ponoć to zależy od gęstości. Mojej siostrze kazali kiedyś wypić dużo wody przed pobraniem, bo rozrzedzona szybciej zlatuje.

3. Czy to prawda, że po WZW, HPV nie można już do końca życie oddawać krwi? Nawet po wyeliminowaniu wirusa z organizmu?

#pytanie #krwiodawstwo #krew #szpital #zdrowie #choroby #wzw
  • 3
Ad. 1, jedna jednostka to właśnie 450, czasem do tego dochodzi jeszcze partia do morfologii, czyli +50 ml; ale nie widziałem nigdy żeby ktoś oddawał mniej (chyba, że musiał przerwać oddawanie z jakiegoś powodu). W przypadku oddawania płytek masz możliwość wyboru miedzy jedna, a dwoma jednostkami.

Ad.2. Raczej 4-6 minut. Wody zawsze polecają dużo wypić, ale szybkość pobierania raczej zależy od ciśnienia ew. "pompowania" ręki przez ściskanie dłoni ;)

AD. 3. HPV