Wpis z mikrobloga

Hej,
od pewnego czasu zastanawiam się jakich narzędzi używają firmy które świadczą usługi outsource z zakresu zarządzania infrastrukturą serwerową. W jaki sposób zarządzają dużą ilością serwerami? No bo sobie nie wyobrażam tego że w takiej firmie która ma 20 adminów i kilka set serwerów, każdy loguje się po prostu przez ssh do roota.
Siedzę już jakiś czas w #programowanie ale nigdy jakoś nie natknąłem się na narzędzie, czy artykuł który by opisywał taki aspekt. Jakiś mirek pewnie znajdzie się który jest into #devops #administracja #linux
  • 21
  • Odpowiedz
  • 2
@Sadaharu przy 20 adminach to już może firma obsługiwać nawet i 2000 serwerów. W mojej firmie się po prostu logowało na roota ( ). Dobry monitoring, ansible itp. + ogarnięci ludzie, którzy rozumieją, że jak spieprzą to będą naprawiać i nie ma problemów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sadaharu: cześć rozwiązań chmurowych zapewnia fajny monitoring, serwery wysyłają dane na chmurę, db je analizuje i zgłasza które serwery maja wysokie obciążenie, przestają odpowiadać etc.
  • Odpowiedz
W jaki sposób zarządzają dużą ilością serwerami?


@Sadaharu: Z mojej perspektywy:
1. Narzedzia do zarzadzania konfiguracja jak ansible, puppet
2. Sprawny monitorig jak np zabbix
3. Standaryzacja - utrzymywanie jak najwiekszej liczby podobienstw (te same wersje oprogramowania, systemy, konfiguracje).
4. Separacja kompetencji administratorow systemow inich uzytkownikow (np deweloperow)
5. Logowanie tylko po kluczach, konta imienne.
6. Narzedzia automatycznej instalacji (np cobbler, foreman)
7. W srodowisku cloud narzedzia orkiestracji (terraform, cloud formation,
  • Odpowiedz
  • 0
@maniac777 Nadal w większości wypadków gdy mówimy o setkach serwerów będzie to AD, przynajmniej w sytuacji gdy są to serwery w organizacji i każdy robi co innego a nie serwery napędzające jeden produkt.
  • Odpowiedz
@Koliat: ja nie pisalem ze sie nie da. Ja pisalem ze to praktyka niespotykana na poziomie uwiezytelniania administratorow systemow zarzadzajacych znaczna iloscia systemow klientow.
  • Odpowiedz
@maniac777: Mam inne spostrzeżenia, ~IT dla ~15000 serwerów, mieszanka Linux/Windows, serwery WinSrv AD sterują dostępem, Linuxy uwierzytelniają się do WinSrv ;-)
W jaki sposób inaczej zarządzasz linuxami, bez centralnego systemu uwierzytelniania?
  • Odpowiedz
@Koliat: ansible, puppet. Linux: Konta administratorow lokalne zakladane i usuwane w oparciu o dane z ldap. Brak wymaganej lacznosci z czymkolwiek jezeli trzeba uwiezytelnic admina, a w szczegolnosci brak zaleznosci w tym zakresie od vpnow.
  • Odpowiedz
@maniac777: No ale to masz konfigurację która tym steruje, i zakłada konta lokalne. Admin może być sterowany ansiblem/puppetem, a konta userów po LDAPie (chyba tak się da?) . VPNów w jednym LANie nie potrzebujesz (a przecież ssh nie wystawiasz na świat). Koniec końców i tak korzystasz z LDAPa jako źródła konfiguracji, pójście dalej żeby jeszcze robiło uwierzytelnianie nie ma przeciwwskazań, dodatkowo upraszcza architekturę?
  • Odpowiedz
@Koliat: nie upraszcza lecz komplikuje i czyni awaryjna. Przypominam ze mowa o outsourcingu. Dostep do infrastruktury wlasnej (wlasnego ldapa) z infrastruktury klienta nie zawsze jest mozliwy, jest ryzykowny, a nawet jest nieporzadany przez zadna ze stron. Dodatkowo podatny na niedostepnosci.

Sytuacja moze jest inna gdy masz wszystko w jednym miejscu i jednego wlasciciela.
  • Odpowiedz