Wpis z mikrobloga

Waldemar Czajkowski: Aktualność Marksa

Jakie [...] składniki myśli Marksa spełniają warunek aktualności i ważności? Są to przede wszystkim dwa twierdzenia dotyczące historii ludzkości. Zgodnie z pierwszym historia nie jest chaotycznym ciągiem zdarzeń zależnym głównie od decyzji „wielkich ludzi”: wodzów, królów, genseków itd., lecz ma pewną logikę uwarunkowaną, mówiąc w dużym uproszczeniu, przez rozwój techniki i konflikty interesów. Zgodnie z drugim twierdzeniem nie istnieje żaden uniwersalny, „naturalny”, „normalny” ład społeczny (ustrój, system…). Ustroje się zmieniają, bo zmieniają się konfiguracje interesów, które i dzielą, i łączą ludzi, a interesy się zmieniają, bo zmieniają się materialne środki oddziaływania na przyrodę i społeczeństwo, a także nasza wiedza i umiejętności. Z obu tych tez łącznie wynika kolejna: nie można w sposób arbitralny zaprojektować, a następnie zbudować nowego ustroju społecznego. Nie oznacza to, że historia dzieje się ponad nami, że jesteśmy marionetkami manipulowanymi przez tajemnicze siły historii.

Jak powiada Marks, „ludzie sami tworzą swoją historię”. Trzeba wszakże przyznać, że wyjaśnienie, jak to możliwe, by historia – choć tworzona przez ludzi – miała swoją logikę, nie jest rzeczą łatwą. By przynajmniej zasugerować kierunek poszukiwań tego wyjaśnienia, można się odwołać do analogii między procesami społecznymi a procesami biologicznymi. Organizm każdego z nas podlega różnorodnym prawidłowościom dotyczącym dojrzewania, starzenia się, przebiegu rozmaitych chorób itd. Ale nie ulega wątpliwości, że potrafimy wpływać na wiele tych procesów poprzez dietę, lekarstwa, tryb życia itd. Właśnie wiedza biologiczna pozwala nam skuteczniej oddziaływać na procesy zachodzące w naszych organizmach. Dodajmy: o ile z wiedzy tej zechcemy skorzystać.

Jest też powód bardziej przyziemny: partia, chcąc zdobyć władzę, utrzymać ją czy choćby być silną opozycją, powinna dysponować wiedzą o swoim elektoracie – jego strukturach, interesach itd. Również – co w dłuższej perspektywie nie mniej ważne, choć trudniejsze do rozpoznania – o dynamice zmian w jego składzie, postawach itd. Fundamentem zaś musi być wiedza dotycząca klasowej struktury społeczeństwa.

Żywa jest [...] tradycja intelektualna, którą zapoczątkował Karol Marks. Tradycja, z której powinniśmy czerpać, jeśli chcemy rozumieć świat, w którym żyjemy, w którym ludzie wciąż są zabijani lub umierają z głodu. Rozumieć – by go radykalnie zmienić.


#antykapitalizm #marksnadzis #marksizm #redpill #socjalizm #socdem #neuropa #4konserwy #filozofia
Revmir - Waldemar Czajkowski: Aktualność Marksa

 Jakie [...] składniki myśli Marksa...

źródło: comment_h7z2B3lPvbBOsWQyba0LNF07n536udEQ.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Revmir: Ładny, masoński gest. Taki sam wykonywali inni "rewolucjoności", którzy burzyli porządek. Wszyscy, obalający monarchię, to znaczy.

Lenin,Mustafa Kemal "Ataturk", Bonaparte, La Fayette. A także: Rotschild,Stalin,Washington.
  • Odpowiedz
@piter259:
https://en.wikipedia.org/wiki/American_Revolution

Each of the thirteen colonies formed a Provincial Congress that assumed power from the old colonial governments and suppressed Loyalism, and from there they built a Continental Army under the leadership of General George Washington. The Continental Congress determined King George's rule to be tyrannical and infringing the colonists' rights as Englishmen, and they declared the colonies free and independent states on July 2, 1776. The Patriot leadership professed
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tajch: w wojnie z Anglią brało udział 13 niezależnych kolonii i Francja, także przypisywanie zasług jednemu człowiekowi to daleka przesada
  • Odpowiedz