Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przypada 371 rocznica bitwy nad Żółtymi Wodami, z tej okazji zapraszam na najnowszy tekst o tym wydarzeniu.

Powstanie Chmielnickiego wstrząsnęło Rzeczpospolitą w 1648 roku. 29 kwietnia w dzikim stepie nad Żółtymi Wodami starły się wojska kozacko-tatarskie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego oraz Tuhaj-beja z częścią armii koronnej, którą dowodził Stefan Potocki. Starcie unieśmiertelnił w Ogniem i Mieczem Henryk Sienkiewicz oraz Jerzy Hoffamn w ekranizacji powieści. Film Hoffmana pokazał jednak fałszywy obraz tej batalii. Jak więc doszło do bitwy i jaki był jej prawdziwy przebieg?

Link do znaleziska - Bitwa nad Żółtymi Wodami – pierwszy akt Powstania Chmielnickiego

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#wojsko #rzeczpospolita #armia #bitwyswiata #polska #litwa #ukraina
sropo - Dzisiaj przypada 371 rocznica bitwy nad Żółtymi Wodami, z tej okazji zaprasza...

źródło: comment_DK8I9kQxp4mdy86LiMxnbjwHmVIoILmG.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@sropo Nie rozumiem tego że po Żółtych Wodach (1 oddział syn hetmana, 2 oddział Krzeczowski który zdradził) i Korsuniu (3 oddział z hetmanami) komuś przyszło jeszcze do głowy dzielenie wojsk i dowództwa.
  • Odpowiedz
@sropo hej! Cały czas będę Cię śledzić, bo szanuję za content, ale jak możesz to usuń mnie z tej listy do automatycznego wołania. Dzięki! ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz