Wpis z mikrobloga

Moje spostrzeżenia o Imperatorze: Rome.

Z perspektywy gracza, który nastukał 1k w eu4 i ck2, plus pewnie ze 100 h w victorię 2 stwierdzam, że to póki co najgorsza gra ze stajni paradoksu. I tytuł ten utrzyma aż do momentu wydania kilku dlc, czyli pewnie przez rok, może dwa.

Pierwsze co mnie zrazilo to fakt, że na starcie jest tylko 1 timelaps (xD). Marzenia o grze w najciekawszym okresie historycznym rzymu, czyli późnej republice, wczesnym cesarstwie czy dominacie są nadal marzeniami. (Pewnie będą w dlc za 2 lata)
Co do samej gry.
Mam wrażenie, że ktoś w paradoksie wpadł na pomysł, żeby z każdej gry wziąć najlepsze mechaniki, jak najbardziej je #!$%@?ć i wrzucić do gry. Miało być połączenie ck2 i eu4, a dostaliśmy wykastrowane ck2 (pierwszy przykład z brzegu: mariaże i traity) i eu4 z dodatkowym chromosomem (np. agresywna ekspansja i claimy) W obu przypadkach zastanawialem sie po co oni to przeniesli te mechaniki skoro ich impakt w tej grze jest zerowy.

UI jest zajebiście nieczytelne i niezrozumiałe, jestem pełen podziwu jak dało się to #!$%@?ć.. Mechaniki "z jednego worka" są rozrzucone po różnych miejscach, nie wiem dlaczego. Też nie wiem dlaczego, ale większość mechanik (lub czynnikow wpływających na mechaniki) jest słabo opisana, nieintuicyjna, poukrywana lub #!$%@? po całości. W dodatku po 20 minutach gry okazuje się, że siedzisz przed komputerem tylko po to, żeby klikac pop up'y i wypowiadać wojny.

Optymalizacja jest tragiczna. Ale w sumie czego można bylo oczekiwać.

Ai jest durniejsze niż te z hoi4. Stacki po 1k nadal biegają po drugim końcu twojego państwa i zajmują pojedyncze prowincje. Tylko, ze tu po zajęciu i podczas okupacji imierają ci popsy z powodu głodu xD

Ogólnie mocne 4/10. Gra na ten moment jest niedopracowana i po kilku godzinach wieje nudą.

#eu4 #ck2 #imperator #paradox
  • 5
@nesco: O to to. Aktualnie jedynym zajęciem jest kolorowanie mapy co zresztą również skopali. Co z tego że mamy rozbudowany system rodzin i postaci skoro jest on totalnie bezużyteczny podczas rozgrywki. Ogólnie to mam wrażenie że paradox przy tej grze zaliczył bardzo duży regres. Mechaniki które pojawiały się w innych grach studia w porównaniu do tych samych mechanik w imperatorze wyglądają dużo lepiej a teoretycznie deweloper powinien się uczyć na błędach
jest jeden plus, jest ładna. Zainstalowałem pograłem ze 2h i wróciłem do europki ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kaiborr: Ja się zatrzymałem na eu2, czy nie rozczaruję się eu 4 , bo niby mam, ale się zastanawiam czy podchodzić i ta grafika nie przysłoni mi rozgrywki jak w nowyszych HOI?