Wpis z mikrobloga

Specjaliści z tagu #pszczelarstwo
Myślicie że kupno rodziny pszczelej i zbudowania jakiegoś ilu zgodnie z jakaś instrukcja z internetu na wsi pod miastem #slupsk to dobry pomysł?
Na osiedlu u rodziców są jakieś działki ale raczej nikt specjalnie nie pryska (stare dziadki co już wycinają drzewa bo im się znudziły), u sąsiada jest mały sadzik leszczynowy oczywiście zapuszczony. Jakiś las niedaleko też jest głównie iglasty. Pola również (raz kukurydza raz jakieś zborze - tutaj chyba jedynie opryski są w okolicy, pole w odległości najmniej 2km od domu rodziców).

Zastanawiam się nad tym czy by nie spróbować sił w pszczelarstwie ale to też nie wiem jak się za to zabrać o czy takie warunki dawały by szansę na przeżycie pszczółek. Bo powiedzmy szczerze jak nie ma szans to nie ma sensu się bawić w umieszczanie ula gdzieś w koncie działki u rodziców.
  • 10
@WiewiurPL: wiem że całkiem niedaleko bo jakieś 8 km we wsi obok facet ma kilka uli i mieszka obok pola, bez problemu niby.

@ultra: nie chce nic na szybko działać bo na szybko to się nic nie uda, w przyszły rok bym raczej celował, jeszcze jakaś lekturę albo dwie przeczytam na ten temat

@MateuszekPelenBrzuszek: jeszcze takie pytanie, czy taki ul musi być w bardzo słonecznym miejscu? Lekko zacienionym? W
@KosmicznyPolityk: ja mam wylotki skierowane na południe, teraz stoją w pełnym słońcu, jak temperatura podskoczy pootwieram im dennice by miały przewiew.

Wylotki można skierować na wschód/południe, tak by jak najwcześniej słońce budziło je do pracy ;)
Polecam dennice osiatkowane, by w upały im pootwierać, jest też szkoła zimowania na otwartych dennicach - kupując warto dać sobie wybór.

Ule są ocieplone lub nie, drewniane lub styropian/styrodur itp. Ocieplone w teorii pozwolą na
@MateuszekPelenBrzuszek: widzę że ostro w temacie jesteś :)

Za rok spróbuję na pewno, w tym sezonie raczej odpuszczę tak jak pisałem bo na szybko to co najwyżej kupę można zrobić ;]

Powiedź mi ile miodu z jednego ulu masz? bo u mnie to go zawsze trochę schodzi i tak licząc to około 10 kg zjadamy w ciągu roku :P (w sumie to słodzimy często miodem, do ciast wrzucamy itp. to trochę
@KosmicznyPolityk: nie jestem, dopiero zaczynam a moja wiedza jest bardzo mizerna, powtarzam Ci to co znalazłem w książkach i to co praktykuję sam, w moim rejonie średnia miodu to 15-20 kg z ula w pasiece stacjonarnej, dlatego w przyszłym roku inwestuję w styropiany i przyczepkę, powoli zacznę się bawić w wywożenie

Dla mnie dużą zaletą pszczelarstwa jest to, że masz sporo nauki - rośliny, owady, stolarka itd ;)