Wpis z mikrobloga

Empatia- jak nadawać na tych samych falach? Ostatnia notatka z książki.

Nie możemy czytać ludziom w myślach, ani oni w naszych. Dlaczego więc nie czujemy się wiecznie samotni? Poznajemy kogoś nowego, gromadzimy o nim informacje, ale często przy tym czujemy rodzaj więzi, połączenia, wspólnoty, nawet gdy nie jesteśmy blisko fizycznie. To intuicyjnie rozumiana empatia - pozwala nam być docenionym, wybaczyć, czuć ciepłe uczucia do innych ponieważ stanowimy część ich emocjonalnego życia.

Co ma do tego medytacja? Istnieją badania potwierdzające wpływ regularnej medytacji na część mózgu znaną jako wyspa (insular cortex) zdajaca się grać kluczową rolę w naszej umiejętności empatii. Będąc tu i teraz dając sobie samemu współczucie wobec własnych emocji i myśli zaczynamy w podobny sposób traktować również innych.

Składniki empatii:
- Dawanie
- Zrozumienie
- Komunikacja
- Miłość
- Połączenie
- Współczucie

Jak rozwijać empatię? Niektórzy w naturalny sposób są w stanie sięgać wgląb siebie po niewyczerpalne morze empatii, niektorzy muszą się tego uczyć, część psychologów uważa, że naturalne rezerwy empatii zależą od więzi z głównym opiekunem w pierwszych latach życia. Jak możemy ją trenować?

1. Zrób coś innego- spróbuj zrobić coś, co zaobserwowałeś u innych, ale nigdy nie próbowałeś. Wejdź na chwilę w czyjeś buty.
2. Bądź otwarty- osądzanie blokuje zrozumienie. Sluchaj uważnie co mówią inni, nie układaj w tym czasie Twojej historii o tym co słyszysz, wysłuchaj do końca, uznaj czyjeś emocje i odczucia
3. Słuchaj - przez uważne słuchanie dowiesz się o stanie emocjonalnym i potrzebach jakie mają bliscy
4. Bądź ciekawy - odzywaj się do ludzi gdy nie musisz, współpasażerów, barmana, sprzedawcy, nie chowaj się za wstydem, byciem przeźroczysty, pasywnym
5. Zrób coś dobrego- pomóż komuś w potrzebie

Już wiemy jak ćwiczyć empatię, a w jaki sposób dbać o relacje w których jesteśmy?
1. Praktykuj medytację miłującej dobroci- to medytacja która pomoże Ci uzdrowić i sięgnąć po ciepło i współczucie wobec bliskich, ale nie tylko. Medytuj regularnie, przynajmniej raz na tydzień.
2. Praktykuj zwyczajne współczucie - miej otwarte serce wobec współpracowników oraz ludzi bliskich. Myśl o ich potrzebach i jak możesz im pomóc je spełnić.
3. Komunikuj się uważnością- bądź otwarty i elastyczny w komunikacji. Przyjrzyj się nawykom komunikacyjnym, jeśli są negatywne, uważnie ustąp i zmień je na lepsze. Zmień nie tylko słowa, ale i komunikację niewerbalną, odpowiadaj z otwartym sercem i ciepłymi słowami.
4. Krok w tył przy konflikcie - gdy czujesz napływ frustracji i złości w trakcie kłótni po prostu zrób przerwę, przyjrzyj się swoim myślom i emocjom. Krok w tył daje obu stronom konfliktu czas na refleksję i odnalezienie lepszego rozwiązania problemu.
5. Wybaczaj- zauważaj oznaki rozgoryczenia i żalu, spytaj siebie co hamuje Cię przed wybaczeniem. Może ktoś Cię skrzywdził w przeszłości, ale nie warto tym żyć, może dać szansę relacji na nowych warunkach?

To ostatnia notatka z tej książki, może niedługo wpadnie w moje łapska inna która wzbudzi potrzebę podzielenia się nią z innymi. Tymczasem dziękuję wszystkim za dobre słowa tu i na pw, za wsparcie i dyskusje. Jesteście super i nawet o tym nie wiecie, potwierdzacie te od czasu do czasu powtarzane słowa na tym serwisie, że mimo ogromu bydła na wykopie jest grupa osób która jest wartościowa.

Notatki z książki "Practical mindfulness A step-by-step guide"

#mindfulness #rozwojosobisty #medytacja #czytajzwykopem #medytacjapraktyczna
  • 16