Wpis z mikrobloga

Hej mirki. Planuję zainwestować około 12k PLN w kupno dolarów. Posiadam konto w PKO BP.. Zastanawiam się jak to ugryźć najlepiej żeby poza spreadem nie ponosić zbyt wielu opłat wymiany/przelewu dolarów. Myślałem albo o revolucie, którego posiadam (ale trochę boję się mrozić tam takie pieniądze, zwłaszcza, że wiem że potem może być problem jakbym chciał je szybko przelewać na konto w PKO) albo o jakimś internetowym kantorze typu rkantor, który ma umowę z PKO BP na darmowy przelew dolarów. Z tym drugim mam ten problem, że nie wiem co musiałbym zdobić w moim banku abym mógł po zakupie dolarów "odebrać" je na koncie w PKO i gdzie będę je widział. I czy któraś ze stron naliczy mi jakieś opłaty o której nie wiem. Pomóżcie mirki, proszę. Jestem w tym zielony, a google nie do końca daje odpowiedź na moje pytania.

Z góry dzięki za pomoc :)

#pkobp #banki #pieniadze #revolut #kantor #waluty #dolar #pytaniedoeksperta
Pobierz Machinae_Supremacy - Hej mirki. Planuję zainwestować około 12k PLN w kupno dolarów. P...
źródło: comment_FdJXvUZp9sXH04ZYDQyZ15SJTdPkQHm2.jpg
  • 45
@derekperek122 nie mówię o kupnie dolara jutro czy za tydzień. Ale che widzieć jak to robić kiedy bym chciał posiąść tę walutę.


@Machinae_Supremacy: Najtaniej kupić dolary przez Revolut a z niego robisz darmowy przelew na konto. Kolejne w kolejce są kantory internetowe typu Cinkciarz, czy Aliorkantor.

Osobiście dla takiej kwoty polecałbym fundusze inwestycyjne obligacj, lub rynku pieniężnego z supermarketu mbanku (bo bez prowizji) zamiast walut czy lokat bankowych. Bezpieczeństwo jak na
@Machinae_Supremacy: Najtaniej kupić dolary przez Revolut a z niego robisz darmowy przelew na konto


@motaboy: robiłeś swifta do PKO BP? jak ja dostawałem wypłate do PKO, to mnie kasowali $15, tylko ze z USA
za to robiłem przelewy do tmobile bankowe (alior) i przelewy były za free
robiłeś swifta do PKO BP?


Nigdy nie robiłem żadnego przelewu SWIFT.

jak ja dostawałem wypłate do PKO, to mnie kasowali $15, tylko ze z USA


Wydaje mi się, tak czuję (bo dokładnie nie sprawdzałem), że właśnie w celu ominięcia kosztów przelewów SWIFT bezpośrednio z USA są usługi typu Paysera (paysera.com).

Wyobrażam sobie, że jeśli przelew z konta dolarowego Revolut jest drogi do PL, to zrobiłbym to najpierw na drugi Revolut kogoś z
Wydaje mi się, tak czuję (bo dokładnie nie sprawdzałem), że właśnie w celu ominięcia kosztów przelewów SWIFT bezpośrednio z USA są usługi typu Paysera (paysera.com).


@motaboy: albo z konta walutowego w aliorze :)

Nigdy nie robiłem żadnego przelewu SWIFT.


@motaboy: mowiles o kupowaniu USD w revolucie, a pozniej darmowym przelewie, przelew USD idzie tylko i wylacznie swiftem.
mowiles o kupowaniu USD w revolucie, a pozniej darmowym przelewie, przelew USD idzie tylko i wylacznie swiftem.


@rtg_: No nie wiem... Robiłem przelewy z Revolut w USD na konto USD w ING PLN. Nie zapłaciłem za to ani złotówki. Ale to było w październiku ubiegłego roku. Coś się zmieniło?
@Machinae_Supremacy: kolego, wyklikaj sobie rachunek walutowy w swoim banku (w każdym chyba banku samo prowadzenie powinno być darmowe, a w ogóle jeszcze niedawno te rachunki były oprocentowane i przynosiły jakieś tam odsetki, tak było w #mbank).
Przelewasz PLN do wspomnianego rkantor, wymieniasz tam na USD, przelewasz USD z rkantor na rachunek walutowy USD w PKO.
Nie powinieneś zapłacić za to ani złotówki. Cała operacja w moim przypadku trwa około 1h.
@Machinae_Supremacy: Proponuję wybrać legitny kantor internetowy (Cinkciarz, Walutomat itp.), tam przelać wspomnianą kwotę i dokonać wymiany oczywiście po najkorzystniejszym kursie. Przelewy z kantoru z powrotem do banku najczęściej (a przynajmniej w Cinkciarz.pl) są wykonywane jako przelewy wewnętrzne więc kasę masz od razu na koncie + nie poniesiesz żadnych kosztów transakcji. Nie wiem co prawda jak wygląda to w PKO, ale zarówno w ING, mBanku jak i Santanderze tak to właśnie działa.
@motaboy poczytałem o SFI i wygląda to dobrze. Nie zauważyłem żeby za cokolwiek były opłaty, poza rocznym prowadzeniem funduszu (ale do tej kwoty nie dotarłem bo pewnie musiałbym coś wybrać najpierw). Wiesz może czy potrzebuje do tego rachunek w mBanku czy mogę mieć sam fundusz?
Wiesz może czy potrzebuje do tego rachunek w mBanku czy mogę mieć sam fundusz?


@Machinae_Supremacy: O ile wiem to zakup jest możliwy tylko z rachunku połączonego w mBank. Przynajmniej ja to tak obsługuję (z konta praktycznie korzystam tylko do tego).
że po założeniu SFI będę miał dostęp do różnych funduszy z różnym stopniem ryzyka, tak?


@Machinae_Supremacy: Tak. Od zlecenia (i zablokowania środków) do pojawienia się w panelu upływa około 4 dni - jest tabelka na ich stronach. Podobnie jest z wykupem.

Załóż osobny wątek z pytaniami otagowany dodatkowo #mbank i #banki to dowiesz się więcej (na pewno oficjalne konto mbanku się odezwie). Ja z tego jakoś aktywnie nie korzystam. Mam tu
@motaboy ok, w międzyczasie znalazłem listę funduszy z profilem ryzyka, prowizjami za prowadzenie. Mam co czytać, a w razie czego zrobię nowy wpis tak jak mówisz. Dzięki! :)
@JK91 właśnie o to mi chodziło, czytałem że revolut może blokować takie zabawy kiedy wpłacę duża kwotę, przerobię na USD, a po jakimś czasie nie robiąc żadnych zakupów kartą, po prostu zworce pieniądze na swój rachunek krajowy.