Wpis z mikrobloga

Dzisiaj troszkę z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i o słynnym Jaremie Wiśniowieckim

Dnia 20 (sierpnia) książę Wiśniowiecki Jeremi Korybut mąż i sprawca wojskowy, rycerz doświadczony w boju […] umarł w obozie pod Pawołoczą, po którym wszystkie Rycerstwo żałosne było jako dzieci małe po matce, gdyż był to pan dobrotliwy nie poważny.

Link do znaleziska - Jeremi Wiśniowiecki doświadczony wódz czy rębajło szlachecki?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#bialorus #ukraina #rzeczpospolita #zabytki #wojna #wojsko #kozacy #anarchizm
sropo - Dzisiaj troszkę z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i o słynnym Jaremie W...

źródło: comment_fFsdcuMEKYjy1QnmVuLWTmt0hfFG4SXw.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
@VascoDeGamer: nie do końca. Był świetnym gospodarzem i organizatorem. To zapewne przysporzyło mu chwały, a to że był okrutny to inna sprawa. Jednak nie należy mylić jego okrucieństwa z bestialstwem, robił wszystko po prostu w ramach prawa. Był surowy ale sprawiedliwy. Każdy się go bał ale miał szacunek, nawet Kozacy.
  • Odpowiedz
@sropo: Rozumiem, dzięki za odpowiedz. To ostatnie pytanie: co oznaczało de facto z perspektywy prawa i przywilejów bycie księciem w tamtym czasie? Komu książę podlegał i jakie miał prawa? Czy mógł mieć swoją armie?
  • Odpowiedz
@VascoDeGamer: książę był tylko tytułem honorowym i mogli je posiadać stare rody tylko sprzed unii lubelskiej.
Armie mógł mieć wtedy każdy kogo było na to stać.
  • Odpowiedz
@sropo:

Dzisiaj troszkę z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i o słynnym Jaremie Wiśniowieckim...


Opublikowano 20.08.2016

Prosiłbym o trochę powagi i RIGCZu.
  • Odpowiedz
@xer78: I co z tego, że opublikowane w 2016? Czy temat nie jest aktualny? Czy "dzisiaj" nie dodałem tego na mikro aby podyskutować itp?
  • Odpowiedz
I co z tego, że opublikowane w 2016? Czy temat nie jest aktualny?


@sropo: To zależy. Jeśli masz coś nowego na temat Jaremy to może i temat aktualny.
Bo jeśli tylko tak sobie odgrzewasz kotleta to zupełnie nieaktualny.
Dziś jest aktualny Smoleńsk (#!$%@?!) a to, że uczestniczył w wojnie smoleńskiej nie wpisuje się w zakres tematów aktualnych.
  • Odpowiedz
@xer78: mało mnie interesuje "Smoleńsk". Bardziej mnie interesują aspekty historyczne. Więc dzisiaj ciekawą datą jest rocznica hołdu pruskiego
  • Odpowiedz