Wpis z mikrobloga

@gbyrka brawo Mirku. Ja spodziewam sie dostać zaproszenie za 2 miesiące. Poznań here 25litrow ale większość w Wawie oddałem. Szacuneczek i pozdro.
  • Odpowiedz
@gbyrka: Ile trzeba oddawać krew, żeby dostać taki tytuł? Wiem, że są trzy - im więcej się odda z czasem, tym wyższy stopień. Pierwszy honorowy stopień otrzymuje się po ilu litrach?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Analitykzbozejlaski1_- na to, czyli resortowe odznaczenie Zasłużony dla Zdrowia Narodu obecnie trzeba 20 litrów.

A jeśli pytasz o Zasłużony Honorowy Dawca Krwi 1/2/3 stopnia to odpowiednio 18, 12 i 6 litrów (kobiety 15, 10 i 5, ale one rzadziej mogą oddawać)
  • Odpowiedz
@gbyrka: widzę, że jest wątek to zapytam. Czy za odznakę III stopnia już przysługują jakieś profity? pytam bo mnie brakuje do niej już tylko jednego oddania :)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@weland tak, już po 6 litrach jest pierwszeństwo u lekarza.

To się przydaje, gdy na jakieś specjalistyczne badanie trzeba czekać kilka lat.
  • Odpowiedz
@gbyrka: ooo, to mnie zaskoczyłeś :) myślałem, że pierwszeństwo w kolejkach obowiązuje tylko np. u lekarza rodzinnego. Jesteś pewien, że też w przypadku specjalistycznych badań? jeżeli tak, to byłoby super :)
  • Odpowiedz
@weland: tak, i to właśnie jest prawdziwa wartość tego uprawnienia, a nie wnerwianie starych bab. Do specjalisty muszą Cię wcisnąć w ciągu tygodnia
  • Odpowiedz
@gbyrka: kurczę, to teraz znów mnie zaskoczyłeś :) i to już od 6 litrów? przecież gdyby taka inf. była ogólnodostępna, to dawców byłoby znacznie więcej
  • Odpowiedz
@weland: nie wydaje mi się, aby tak było z 2 powodów.

1. uzbierać 6 litrów, czy 5 u kobiety to wcale nie jest mało z perspektywy osoby, która nigdy nie oddawała. A najtrudniej zachęcić kogoś do pierwszego oddania.
2. polskie krwiodawstwo oparte jest o bezinteresowność. Jest to główne zabezpieczenie przed tym, by dawcy nie zatajali niczego w ankietach, które się wypełnia przed oddaniem. Jest wiele rzeczy, których nie da się
  • Odpowiedz